Hiányzik a politikai kultúra a független médiához
A Wirtschaftsblatt szerint Magyarországon megszűnt az összes közszolgálati médium függetlensége azzal, hogy a MagyarTelevíziót, Rádiót, a Duna TV-t és az MTI-t egyetlen konszernbe, a Duna Média Rt-be vonták össze. A hivatalos érv az, hogy ily módon a szerkezet a jövőben hatékonyabb, átláthatóbb és egyszerűbb lesz, továbbá csökkennek az adminisztratív feladatok.
Az ellenzék ezzel szemben úgy látja, hogy ezentúl még kevésbé lehet majd nyomon követni, miként folynak adópénzek külső produkciós cégekbe, viszont könnyebb lesz ellenőrizni a munkatársakat és befolyásolni a tartalmat.
Polyák Gábor a Mérték Média Figyelőtől azt mondja, a koncentráció folytán szűkül az újságírók autonómiája, miközben az MTVA továbbra is a rendszer főszereplője marad. Szerinte Magyarországon nehéz a nyugati normáknak megfelelő közszolgálati médiát létrehozni, mert ehhez hiányzik a politikai kultúra.
Ma a köztévé és –rádió a kormány szócsövének számít, és egyértelmű, hogy a hatalom nem kíván semmiféle ellenzéki nézeteket a döntések közelébe engedni. Polyák nehezményezi, hogy az unió egyetlen szóval sem bírálja a közszolgálati média sajátos működését.
A Duna Média RT. vezetője, Dobos Menyhért ugyanakkor azon a véleményen van, hogy a Médiatanácshoz csak kevés kifogás érkezett és ez amellett szól, hogy a szerkezet jól szolgálja a köz érdekeit.
(Forrás/Szeletey Lajos/Klubrádió)