Helyreigazítás

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkársága helyreigazítási kérelemmel fordult szerkesztőségünkhöz. Az államtitkárság közölte: valótlan állítás szerepel abban a tudósításban, amelyet honlapunk az OrinetPress Hírügynökségtől vett át június 28-án. Az alábbiakban eleget teszünk kérelmüknek.

2011. július 11., 11:05

2011. június 23-án délelőtt 11 órától Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára a Nézőpont Intézet szervezésében zajló, az EU-elnökség kulisszatitkai című programsorozat vendége volt. Az eseményen az európai roma stratégiával kapcsolatban kérdésként merült fel a roma és civil szervezetek bevonása annak megalkotási folyamatába. Önök az eseményről a 168ora.hu-n Cigánykérdés: előbb szét, aztán össze címmel közzétett írásukban az alábbi választ tulajdonították az államtitkárnak:

„[…] arra a kritikára, hogy a cigányságot nem vonták be megfelelően azt felelte, hogy ez azért van így, mert nem léteznek cigány szervezetek, melyek a folyamatban részt kívántak volna venni.”

(Forrás:http://www.168ora.hu/itthon/balog-eloszor-szetvalasztana-aztan-integralna-78161.html 2011. 06. 28. 15:41)

A roma-és civil szervezetekkel való egyeztetés tárgyában az államtitkárnak tulajdonított mondattal ellentétben az eredetileg a helyszínen elhangzottakkal összhangban a tény az, hogy az Európai Roma Keretstratégia megalkotásának folyamatában fontosnak tartottuk, hogy egyeztessünk a romák integrációját segítő tevékenységet folytató civil szerveződésekkel. Alábbiakban vázlatosan szeretnénk jelezni államtitkárságunk által a magyar elnökség idején a talán száznál is több roma-és civil szervezet bevonását jelentő egyeztetési keretet, melyet mi kezdeményeztünk vagy melyen a véleménycsere lehetőségével élve részt vettünk:

A magyar EU-elnökség a Bizottság részére 2011 januárjában készítette elő „Magyar Hozzájárulás” című dokumentumot. Már az első verzió elkészítése után, január 10-én Budapesten egyeztetést kezdeményeztünk számos civil szervezettel (ERRC, OSI, REF, Roma Évtized Titkárság) és egyházi szakértővel.

A magyar EU-elnökség és az Európa Tanács közös szervezésében 2011. február 18-án Brüsszelben tartotta ülését az ún. Roma Informal Contact Group. Az ülésen az EU intézményeinek képviselői mellett, a nemzetközi és civil szervezetek is (meghívást kapott: Amnesty International, EBESZ, ERGO Network, Erio, ERPC, ERRC, ERTF, Európa Tanács, Európa Tanács Fejlesztési Bank, OSI, REF, Roma Évtized Titkárság, UNDP, UNCHR, Világbank), részt vettek. Az ülésen elsőként a magyar elnökség tartott rövid tájékoztatót arról, hogy jelenleg hol állnak az elnökségi munkálatok és röviden bemutatta a krízistérképre vonatkozó koncepciós papírját, majd az abban foglalt kérdésekre vonatkozóan érdeklődött a résztvevők véleményéről.

2011. március 16 –án a KIM Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságának kabinetfőnöke egy egyeztetésen vett részt a készülő EU Roma Keretstratégia kapcsán a hazai és Budapesten lévő nemzetközi civil szervezetek tájékoztatása érdekében. A résztvevő mintegy 20-30 civil szervezet képviselői tájékoztatást kaptak a magyar EU-elnökség terveiről, a tanácsi munka menetrendjéről és a tanácsi munkában felvetni kívánt témákról.

2011. április 7-8-án került megrendezésre a Roma Platform ülése, melyen kormányzati képviselők mellett nemzetközi és civil szervezetek szakértői vettek részt. Figyelmükbe ajánljuk, hogy az érintettek a Platformon egyértelmű jelzését adták annak, hogy a kritikát nem az elnökségnek, hanem a Bizottságnak szánták.

2011. április 9-én az európai szinten jelentős súlyú rasszizmus ellenni civil hálózat, az ENAR meghívására a KIM Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságának kabinetfőnöke tájékoztatta a Board ülésének résztvevőit a magyar elnökség terveiről.

A romák bevonására irányuló elkötelezettségünket a magyar elnökség idejére időzített keretmegállapodás aláírása is hitelesíti, melyre 2011. május 20-án Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke és Farkas Flórián, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) elnöke írt alá a roma felzárkózáspolitika megvalósításában való együttműködésre és a romák érdekeinek képviseletére. A megállapodás alapját éppen az a kormányzati felismerés adja, hogy a romákkal való együttműködés nélkül nemcsak európai, de tagállami szinten sem lehetséges sikerrel előmozdítani a romák befogadását, integrációját. A romák bevonása iránti egyértelmű elkötelezettségről tanúskodik az is, hogy az elnökségünk sikerének számító, az Európai Unió Tanácsa által elfogadott dokumentum figyelembe vételével készítjük el a romák integrációjának segítését célzó nemzeti stratégiánkat, melynek intézkedési terveihez az ORÖ-vel kötött keretmegállapodás is alapul szolgál majd, s melyet ez év végéig nyújtunk be a Bizottságnak.