Hazugság, bosszú, botrány: itt a HírTV kínzásos videója
Hivatalos személy által elkövetett bűnpártolás gyanújával rendelt el nyomozást a Budapesti Katonai Ügyészség, miután a HírTV Célpont című műsorában egy leszerelt börtönőr nyilatkozott a 2006 őszén előállított emberek megkínzásáról és brutális bántalmazásáról a fővárosi Nagy Ignác utcai börtönben. A börtönőrök a 168 Óra online-hoz eljuttatott közleménye szerint kicsinyes bosszúról van szó.
Boglyasovszky Csaba, az intézet akkori parancsnoka parlamenti bizottsági meghallgatásán azt állította, hogy csak később értesült a történtekről, a börtönőr elmondása szerint azonban a dandártábornok szemtanúja volt a történteknek.
Közben újabb börtönőrök erősítették meg a
hírTV-nekírt levelükben volt kollégájuk állításait. Egyikük arról számolt be, hogy a hozzájuk átvitt tüntetők testén verésből származó sérüléseket találtak.Az áldozatok azt mondták, hogy nem a rendőrök, hanem a Nagy Ignác utcában szolgálatot teljesítő bv-őrök bántalmazták őket. A hivatalos jelentésbe parancsnoki utasításra mégis az került, hogy a rendőrök verték meg őket az elfogáskor. Újabb forrásunk azt is megerősítette, hogy a kínzásokban részt vevő állománynak Pilisszentkereszten ünnepi vacsorát rendeztek.
- A hírTV legutóbbi Célpont című műsora alapján a Budapesti Katonai Ügyészség a mai napon nyomozást rendelt el hivatalos személy által elkövetett bűnpártolás bűntette miatt - jelentette ki Balogh Zoltán szóvivő.
Kicsinyes bosszú
"A Fővárosi Bv. Intézet dolgozói" aláírással eljuttatott közleményben a börtönőrök leszögezik: megkérdőjelezik a nyilatkozatot tevő börtönőr hitelességét. Egyelőre a 168 Óra online-nak nem sikerült kiderítenie, valóban a Bv. Intézet dolgozói fogalmazták-e a levelet.
"A hírTV erőfeszítései ellenére számunkra felismerhető volt Filipovics JÓzsef volt bv. ftörm. Tette, és szavai kicsinyes bosszút, és számító magatartást takarnak. Az egyik legproblémássabb (sic) felügyelő volt a Fővárosi Bv. Intézetben való munkája idején. Több büntetőeljárás indult ellene bántalmazásai miatt, két alkalommal még aggresszió kezelési gondjai miatt kezelésre is kötelezték. A pályafutása csúcspontja volt, amikor 2008-ban kommandós akció keretében tartoztatta le a börtönön kívül elkövetett büncselekményei miatt a rendőrség (RSZVSZ) egy szórakozóhelyen, ahol mellesleg illegálisan dolgozott másodállásban."
A rossz helyesírással megfogalmazott közlemény hosszasan sorolja a hírTV-nek névtelenül nyilatkozó volt börtönőr ellen felhozott vádakat. "A vádak ellene vesztegetések, és összejátszások fogvatartottakkal, és az egyik roma maffiozó csoporttal. (telefonok behozatala, üzenetek hordása, stb.) Ekkor előzetes letartoztatását rendelték el, valószínüleg itt rendült meg a bizalma az igazságszolgáltatásban, nem korábban az állítólagos bántalmazások során. Végül a Katonai bíróság nem jogerősen 2 év börtönre itélte. A másodfokú eljárása mostanában esedékes, ez az egész vádaskodás tőle egy extrém kisérlet a jogos büntetésének, a börtönbe bevonulásának megúszására."
Emberséges bánásmód
A börtönőrök közleménye azt írja: 2006. szeptember 22.-én délután 104 ember került befogadásra a Fővárosi Bv. intézetbe. "Erre senki, és semmi nem volt felkészülve. A befogadás során minden vezetői felügyelet mellett történt, de nem lehetett minden dolgozó mellett vezető is. Az akkori Parancsnok külön eligazítás keretében felhívta a figyelmet az emberséges bánásmódra. A börtönben akkor dolgozók, és akik azóta is itt dolgoznak tudják, hogy amennyiben bármilyen bántalmazást tapasztalt volna a parancsnok, az az ember már a Katonai Bíróság előtt állt volna, és nem lenne itt. Ezt többek közt bizonyítják, hogy mind a mai napig minden esetben, amennyiben a gyanú is felmerül bántalmazással kapcsolatosan az ügyészség felé azonnal megteszi feljelentését a PK. "
A gépjárműbejáraton keresztül hozták be a letartoztatottakat, mert a másik kapu kapacitása ezt nem tette lehetővé. A belső udvaron a rendőrök vigyáztak az emberekre, amíg át nem vettük tőlük, és be nem kísértük a befogadási részre. A térdepeltetéshez semmi köze nem volt a Bv.-nek. Az emberek elenyésző része térdepelt egyébként, legtöbben ültek. Ezt a rendőrök szabályozták. Az emberek eleve sérülésekkel érkeztek, törésekkel, többnek volt fejsebe. Majd mindenki már el volt látva. A későbbiekben az összes sérülés dokumentálva lett orvosilag, komolytalan állítás, hogy csak ápoló látta volna az embereket. Többen hetekig, hónapokig voltak börtönben, és közben is folyamatos ellátást kaptak. A befogadási eljárás része volt sorban az okmányok ellenőrzése, egészségügyi vizsgálat, motozási eljárás (amely vetkőztetéssel kerül végrehajtásra mindig) minden egyes embernél. Ezután kerültek elhelyezésre, vagy elszállításra.
A közlemény szerint a HírTV-nek kitálaló volt alkalmazott olyan őröket nevezett meg, akik rossz viszonyban voltak vele korábban. "Az általa említett bántalmazásokat végrehajtó emberek monogramjai szinte megegyeznek azokkal a valóságos nevek kezdőbetűivel, akik rossz viszonyban voltak vele korábban" - írták.
Ezek hazugságok
"Aznap 80 fő volt szolgálatban. Egyértelmű volt, hogy az összes lehetséges ember ott volt ezeknél a befogadásoknál, hiszen annyi embert hoztak. Ezt mind biztosítani, kísérni kellett.
A műveleti osztály, akit felsorolása végén említ, 2007. márciusában alakult meg, így teljesen lehetetlen, hogy ilyen formán részt vett volna az eseményekben.
Beszélt még a kiemelt túlóra kifizetésekről, hajnali 3-ig tartó mindennapos munkáról. Ezek hazugságok - szögezi le a közlemény. Az egész hétvégén 100-200 túlóra keletkezett, és ezek is szabadidőben kerültek elsősorban megváltásra, de ez egyébként elenyésző mennyiség. A Fővárosi Bv. Intézet biztonsági osztályainak (400 fő) tavalyi túlórája 60-62 ezer óra volt, ehhez képest ez semmi. A mi feladatunk a befogadás volt, nem annak átgondolása, hogy ki, miért került börtönbe. A feladatokat addig kellett csinálni, amíg be nem fejeződtek."
Személyesen neki Filipovics József munkaideje 7:30-23:00-ig tartott első nap, következő nap pedig 9:00-19:15-ig. Sajnos vannak ilyen napok manapság is, de a feladatokat végre kell hajtani, hogy mindenki nyugodtan aludhasson otthonában. Egyedül az első nap maradt egy ember éjfél után dolgozni, ő volt, aki hazavitte a többieket, mert másképp nem tudták megoldani. A másik két nap jóval korábban mindenki hazament.
A vacsora pedig annak a precíz, szervezett, és aránylag zökkenőmentes munkának volt a jutalma, amit azokban a napokban kellett végezni, és egy olyan gesztus volt az Országos Parancsnokság részéről, amire nem volt példa.
"Mi mindannyian felháborítónak tartjuk"
Azt pedig senki se gondolhatja komolyan, hogy nem volt számtalan vizsgálat, ügyészi ellenőrzés a jogszerűségről. Hol vannak azok a jobbikos képviselők, akik akkoriban folyamatos vendégek voltak, és megállapították a jogszerű intézkedéseket? - tették fel a kérdést a börtönőrök. "Ma csak hallgatnak."
"Mi mindannyian felháborítónak tartjuk, hogy egy korrupt, elítélt bűnöző volt börtönőr azért, hogy az aktuális politikai helyzetet kihasználva elkerülje a jogos büntetését, milyen elnagyolt hazugságokat képes mondani (menedékjogot kér - elképesztő). Másodsorban felháborító a hírTV azon lépése, hogy a vasárnap felvett bv. általi riportot, ami nem a korábbiakat erősíti meg nem adta le. Emiatt mi, akik ott voltunk, és becsületesen dolgozunk, jogilag is megtesszük a szükséges lépéseket" - írta az állítólagos BV-alkalmazottak közleménye.
Az ügyben keressük a Fővárosi Bv. Intézet vezetőségét, egyelőre hivatalosan senki sem erősítette meg a közlemény valódiságát.