Hatvanmilliárd forinttal megemelnék a rendkívüli kormányzati keretet

Összesen tizenhat előterjesztést fogadhat el az Országgyűlés mai ülésén. A képviselők a Költségvetési Tanács véleményének megérkezése esetén elfogadhatják az idei költségvetés módosítását, továbbá jóváhagyhatják a tavalyi büdzsé zárszámadását. A szavazásokat követően az élelmiszerlánc-felügyeleti díj csökkentéséről is vitát tartanak.

2015. november 3., 06:37

A parlament egyebek mellett ekkor fogadhatja el az idei költségvetés hétfőn végleges formába öntött azon módosítását, amely hatvanmilliárd forinttal megemelné a rendkívüli kormányzati intézkedések keretét. A kormány indoklása szerint erre azért van szükség, mert az eredetileg százmilliárd forintos keret szinte teljesen kimerült, részben a migránsválság kezelésére fordított harmincmilliárd forint miatt.

A büdzsé módosítása tartalmazza továbbá a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) 47,2 milliárd forintos hitelének átvállalását is. Emellett a költségvetési bizottság módosító javaslatának hétfői elfogadásával a Modern Városok Program huszonötmilliárd forintos többlettámogatást kaphat.

A képviselők emellett országgyűlési határozatba foglalhatják véleményüket arról az európai parlamenti és tanácsi rendelettervezetről, amely lehetővé tenné a menedékkérők tagállamok között kvóták szerint történő szétosztását.

Szintén elfogadásra vár a tavalyi költségvetés zárszámadása, valamint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 2016-os büdzséje. Jóváhagyhatják a Kúria és az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökeinek, valamint a legfőbb ügyész 2014-es tevékenységéről szóló beszámolókat.

Módosíthatják a magáncsődről, a termékdíjról szóló jogszabályokat. A szavazásokat követően több más javaslat általános vitája mellett az Európai Bizottság elmarasztalására reagálva terítékre kerül az élelmiszerlánc-felügyeleti díj csökkentése is.

Lázár János, a Miniszterelnökség vezetője erről azt mondta, az európai testület megvédte a multinacionális vállalkozásokat, miközben a magyar államkassza huszonhárommilliárd forintnyi különadótól esik el.

(MTI)

Magyar Péter, a Diákhitel Központ korábbi vezetője, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. korábbi igazgatósági tagja, a Volánbusz Zrt. korábbi igazgatósági tagja, Miniszterelnökség korábbi csoportvezető diplomatája és a Magyar Fejlesztési Bank korábbi EU Jogi Igazgatósági elnöke szerint, ha valódi változást szeretnénk, akkor le kell váltani az elitet.