Hatott a sztrájkfenyegetés, a kormány előrehozza az egészségügyi fizetésemelést
Az egészségügyi szakdolgozók idén novemberben esedékes 8 százalékos béremelését előrehozták január 1-re - jelentette be Balog Zoltán szerdán, miután újabb sztrájktárgyalási forduló zajlott a kormány és a reprezentatív szakszervezetek között. Az emberminiszter a találkozó után közölte, a tárgyalások eredményeként módosították azt a bérmegállapodást, amelyben korábban megállapodtak.
A miniszter – az MTI tudósítása szerint – emlékeztetett, hogy a 2016 nyarán állapodott meg a kormány és a reprezentatív szakszervezetek a többlépcsős egészségügyi szakdolgozói, illetve orvosi bérfejlesztésről.
Így 2016 szeptemberében az orvosoknak bruttó 107 ezer forinttal, míg tavaly novemberben további bruttó 100 ezer forinttal emelkedett az alapbére, a rezidensek bére tavaly novemberben 50 ezer forinttal emelkedett. A szakdolgozók alapbére 2016 őszétől átlagosan 26,5 százalékkal nőtt, tavaly novemberben 12 százalékkal.
A következő lépcső idén novembertől lett volna esedékes egy 8 százalékos emeléssel, ezt hozta most előre a kormány.
Balog Zoltán példaként elmondta, egy 4-6 éves munkaviszonnyal, felsőfokú végzettséggel rendelkező szakápoló alapbére a 2016 januári 268 607 forinthoz képest most 382 354 forintra emelkedik, a következő béremeléssel pedig 412 900 forint lesz.
Cser Ágnes, a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (MSZ EDDSZ) elnöke a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, „a legnagyobb eredményt" érték el, de a sztrájktárgyalások tovább folytatódnak a kormány és a reprezentatív szakszervezetek között.
Balog Zoltán szokás szerint kiragadt egy látványos fizetési példát a 412 ezret kereső szakápolóról, az MTI által összeállított grafikon azért árnyalja a képet. Eszerint az egészségügyi területen dolgozók nettó átlagkeresete tavaly 162 ezer forint volt, amiben benne vannak például az orvosok is.
