Hatalmi kérdés inkább: két ciklus múlva a romák döntik el
Gulyás: két ciklus múlva túlsúlyban lehetnek a romák szavazatai - A fideszes képviselő elutasítja a romák szavazatainak túlsúlya miatt aggódók érveit: mint mondta, ha ez probléma, akkor két ciklus múlva úgyis be fog következni, de a kérdést eleve nem szabad etnikai alapon megközelíteni.
Az alkotmánykoncepcióban az önvédelemhez való jog még nem szerepelt, a tervezetet a nemzeti konzultáció során beérkezett vélemények alapján módosítják, amelyek elsöprő többséggel támogatták az önvédelem alkotmányban való rögzítését – mondta Gulyás Gergely, az alkotmány előkészítő eseti bizottság alelnöke az
ATV-ben.Gulyás az ATV Start című műsorában elmondta, a Btk. szerint önvédelemre ma is megvan a lehetőség, például büntetlenséget élvez, aki ijedtségből, vagy menthető felindulásból túllépi a szükséges elhárítás mértékét. Most ennek a határait bővítenék, illetve a Gulyás szerint már pozitív irányba haladó gyakorlatot alkotmányos szinten is megerősítenék.
A fideszes képviselő beszélt arról is, hogy ugyancsak a népakaratnak megfelelően kikerül a tervezetből a gyerekek utáni szavazati jog. Bár hosszú távon ez is válasz lehetne Magyarország népesedéspolitikai kérdéseire, de világos döntés született arról, hogy ez nem lesz benne az új alaptörvényben – mondta Gulyás.
A fideszes honatya ugyanakkor elutasítja a romák szavazatainak túlsúlya miatt aggódók érveit: mint mondta, ha ez probléma, akkor két ciklus múlva úgyis be fog következni, de a kérdést eleve nem szabad etnikai alapon megközelíteni. Másrészt szerinte a szupervoks negatív fogadtatásában az is nagy szerepet játszott, hogy mivel a javaslat „bizonyos korlátokat feszeget”, sokan bele sem gondoltak a pozitívumaiba és csuklóból elutasították.
Gulyás szerint egyébként az Alkotmánybíróságot érintő módosítások során a testület jogkörei egyértelműen bővülnek, az előzetes alkotmányossági vizsgálatot illetően például a jogkörök teljes egészében helyreállnak, és az utólagos normakontroll során is lehetőség lesz minden törvény esetében a közjogi érvénytelenség megállapítására. Egyébként pedig, ahogy elérjük az 50%-os államadósságot, úgy minden korlátozás megszűnik. Emellett még érdemi jogkörbővítést jelent, hogy ezentúl a testületnek jogerős ítéletek alapjogi felülvizsgálatára is lehetősége lesz.