Harcban állnak
Az ellenzéknek a bizalom visszaszerzéséhez nagyon konkrét válaszokat kell adnia a korrupciós, az alkotmányos és a szociális kérdésekre. Ha lesznek ilyen tervek, a Fidesztől balra lévő civilek és pártok is könnyebben tudnak egy platformra kerülni – véli Karácsony Gergely. Úgy látja, eközben finom udvarlás zajlik a civilek és az ellenzéki pártok között, aminek eredményeképpen a politikai erő és a hitelesség egy csomagban megjelenhet. Az LMP frakcióvezető-helyettesével KRUG EMÍLIA beszélgetett.
- Kívülről fújja a Milla nemzeti minimumát?
– Fel tudnám sorolni a pontokat. Egyből meg is osztottam a Facebookon azzal, hogy hol kell aláírni.
- LMP-sként ez most foglalkozási ártalom.
– Lehet. De tényleg fontos változásokról beszélnek, a demokratikus jogalkotástól kezdve az átláthatóságon át az uniós értékekig. A civilek joggal várják el ezeknek a képviseletét a pártoktól.
- Azt mondják, ez a támogatás ára. És kényszerítenék a pártokat: „Vagy megtisztulnak, vagy a történelem szemétdombjára kerülnek.” Civil naivitás ez, vagy valóban lehet hatása az efféle nyomásnak?
– Aszimmetria van az ellenzéki oldalon. A szocialistáknál ott a szervezeti erő, de egyben a hitelességi probléma is, amit elismernek. A másik véglet a Milla, amely nem képvisel semmilyen szervezeti súlyt, ám szimbolikus tőkéje, a civilségből származó hitelessége nagyon erős. Az LMP e két szereplő között mozog: létező párt a magyar baloldal súlyos politikai öröksége nélkül, de nekünk is vannak más jellegű problémáink. A gond az, hogy a szavazók a civilektől hitelességet várnak, a pártoktól viszont hitelességet és erőt egyben – egyelőre hiába. A Milla ajánlata lehetővé teszi, hogy a politikai erő és a hitelesség egy csomagban megjelenhessen. Szimbolikus támogatásának kőkemény politikai jelentősége lehet.
- Lesz olyan helyzet, amikor azok, akik korábban még a soraik között se szívesen láttak ismert ellenzéki politikusokat, nyíltan odaállnak egy párt mellé?
– Szerintem lesz. Finom udvarlás zajlik. A Magyar Narancs úgy tudja, hogy a Millában már volt vita arról: a március tizenötödikei tüntetésen felléphet-e LMP-s szónok. Van ilyen közeledés, de kényes az egyensúly.
- Nyilván más ellenzéki pártok is versengenek a civilek kegyeiért.
– Nem tudom. Azt látom, hogy az LMP és a Milla meg az MSZP és a Szolidaritás között a legkisebb a távolság.
- Fodor Gábor szerint nem jó út a mindent átható antipolitikus attitűd. Úgy véli, a „politikusok nélküli politika” fából vaskarika, és szembe kell nézni azzal, hogy érdemi változást csak pártpolitikai eszközökkel lehet kikényszeríteni.
– Egyetértek, de „a támogatás ára”-projekt éppen azt bizonyítja, hogy ezzel ők is tisztában vannak. Ezért akarják a szimbolikus tőkét átadni.
- Nagyon optimista a civilekkel kapcsolatban, pedig a Szolidaritást belharc tépázta, a Milla legutóbbi tüntetésére is inkább a méla unalom volt jellemző. És a Dopeman-történet sem emelte a fényét.
– Mindkét szervezetnél vannak belső problémák, s az elmúlt időszakban nagyon sok, talán túl sok tüntetés volt. Ami persze jó, mert idehaza a baloldalon ez nem volt része a politikai kultúrának.
- Az elkeseredettség azonban nő. Sokaknak a civil építkezés lassú, színpadról tetűzik le Orbánt. Kevés nekik az ígéret, hogy talán majd 2014-ben leváltják, és azután jobb lesz.
– Pedig az sem lenne kis eredmény, én ezt is rögvest aláírnám. Nyilván nagy türelem kell, de az első lépés megvolt: fölerősödött az állampolgári öntudat. Ezután közös elgondolás kell arról, miként lehet helyreállítani a demokratikus intézményrendszereket, amelyeknek a keretén belül a problémák megoldhatók.
- A civilek támogatásra áhítozó pártok bőszen bólogatnak a szép célokra – de aztán mi lesz?
– Azért kezdésnek ez is fontos. Azoknak, akik a politikát aktívan követik, nem mindegy, hogy az ellenzék milyen koncepciókban gondolkodik. Számít, hogy lesznek-e az asztalon olyan tervek, amelyek nemcsak a jelenlegi rendszert akarják eltüntetni, hanem a korábbi problémákat is – legyen szó a médiarendszerről, a korrupcióról vagy a választási törvényről. Ahhoz, hogy visszaszerezzük az állampolgárok bizalmát, nagyon konkrét válaszokat kell adni. Ráadásul, ha vannak ilyenek, a Fidesztől balra lévő civilek és pártok is könnyebben tudnak egy platformra kerülni. Az, hogy mit mondok én vagy Mandur László a médiatörvényről, biztos sokakat érdekel, de Majtényi László véleménye még többeket. És ez nem is baj.
- Az pedig, hogy miként lesz több munkahely, olcsóbb benzin, még sokkal többeket.
– Valóban, a magyar társadalomnak alapvetően nem a demokrácia leépítése okozza a gondot. Az Orbán-kormány akkor fog megbukni, ha az ellenzéknek lesz válasza a szociális, megélhetési kérdésekre. A népszavazás éppen azt a másik modellt akarja megmutatni, amellyel szerintünk igazságosabb társadalmat, fejlődő gazdaságot lehet építeni.
- Meglesznek az aláírások?
– Eddig mindkét választásnál necces volt az ajánlószelvény-gyűjtés is. Húzós lesz ez is, már benyomtuk a paragombot.
Az interjút teljes terjedelemben a legfrissebb 168 Órában olvashatja.