Ha fideszesek kapják, az 5 milliós bér sem pofátlan
Az állami cégvezetők bérének emeléséről, a közmunkásként visszafoglalkoztatott emberekről is szó volt az interpellációk során, az Országgyűlés hétfői ülésén.
Lukács Zoltán (MSZP) azt kérdezte: mivel magyarázzák, hogy 5 millió forintra emelkedik az állami cégek vezetőinek bérplafonja, amelyet akár még 20 százalékos egyéb juttatás is növelhet. Terveznek-e hasonló béremelést a közszféra más területen, például az oktatásban? – firtatta.
Mint mondta, 2010 után a kormányzat „pofátlannak” ítélte a 2 millió forint feletti állami fizetéseket, később mégis eltörölték ezt a bérplafont.
L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára arra emlékeztetett: a kétmillió forintos plafon mostanáig működött, de többen felvetették, hogy nem érdemes fenntartani. A kormány megvizsgálta a visegrádi négyek gyakorlatát, amelyek mindegyikében magasabbak a bérek, vagyis vállalható és korrekt rendszer született – jelentette ki, hozzátéve: átláthatóvá vált a bérezés, egyértelműek a felelősségi és jövedelmi viszonyok.
A képviselő nem fogadta el a választ, azt a Ház szavazta meg 103 igen szavazattal, 48 ellenében.
Szél Bernadett (LMP) azt kérdezte, hogy hány embert kárpótoltak a 2303 közül, akiket kirúgtak az állásukból, majd törvényellenesen közmunkásként foglalkoztatták vissza őket.
Pogácsás Tibor államtitkár azt felelte, a kormányzat célja az, hogy mindenki dolgozhasson, aki akar és alkalmas arra.
Ő is azt mondta, 2303 olyan ember volt a foglalkoztatási regiszterekben, akiknél valószínűsítették, hogy fennállt a visszafoglalkoztatás gyanúja. A kormányhivatalok egyenként vizsgálták meg az összes esetet és megállapították, hogy 375 főt foglalkoztattak ilyen módon vissza. A Belügyminisztérium felhívta a kormányhivatalokat, hogy ezt a gyakorlatot szüntessék meg – közölte.
A választ a képviselő nem fogadta el, a parlament viszont 103 igennel, 41 nem ellenében igen – írja az MTI.