Gyurcsány: ocsmány és erőszakos az Orbán-kormány politikája

Élesen bírálta az Orbán-kormányt a volt miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc a Demokratikus Koalíció rendezvényén kijelentette: „Ma Magyarországot egy ocsmány, jobboldali politikát folytató kormány vezeti. Ez a politika végtelenül önző […], erőszakos és […] a többség érdekeivel ellentétesen próbálja az ország ügyeit igazgatni.”

2011. július 3., 09:35

A mai kormány Európában a legtöbb jóérzésű emberből „ellenszenvet és elfordulást vált ki: azt gondolják, hogy ezekkel nem lehet megbékélni és megegyezni” – idézte Gyurcsány szavait a

hvg.hu tudósítása.

A volt kormányfő a mintegy 150 fős, informális rendezvényen úgy fogalmazott, a jobboldali kormánnyal szemben létre kell jönnie „a nagyon sokfajta, sokszínű demokratikus ellenzéki világban az együttműködésnek […], amely előbb-utóbb lehetőséget teremt arra, hogy ezt a jobboldali, önző, önkényre építő világot […] le lehessen váltani”. Ehhez a demokratikus ellenzéket alkalmassá kell tenni Orbán Viktor leváltására. A volt kormányfő úgy folytatta: ma a demokratikus ellenzék legerősebb szervezete a Magyar Szocialista Párt, „ezért bárki bármit gondol a Magyar Szocialista Pártról, óvni kell attól, hogy a szükséges és elkerülhetetlen átalakulásban erejét veszítse, hanem sokkal inkább új erőre kapjon”.
A szocialista politikus szerint Magyarország nem akar egy hagyományos, keresztény moralitásra épülő világot. „Gyerekeink és unokáink tobzódnak a szabadság világában […] és ez elképesztően jó. Nem hiszem, hogy arra várnak, hogy Semjén Zsolt majd megmondja nekik […], a keresztény erkölcs alapján mi a helyes és mi a helytelen.” Gyurcsány úgy folytatta: „abban van felelősségünk, hogy a szabadság világát jól rendezzünk be”. Érezzenek felelősséget a többiek iránt: ne gondolják azt, hogy csak önmagukért felelősek és ha nekik jól megy, „akkor mindenki más le van ejtve”, vagy ha nekik nem megy jól, akkor magunkra vannak hagyva.

MSZP: eredménytelen volt a pártszavazás

Érvénytelennek és eredménytelennek találta a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció Platform kezdeményezésére megrendezett pártszavazást az MSZP választási bizottsága.

A pártszavazás eredményéről készült jegyzőkönyv szerint – amelyet a választmány tagjai a testület szombati ülése előtt kaptak kézhez – 9202 párttag adta le szavazatát, 9122-en voksoltak érvényesen, s a feltett hat kérdés mindegyikében 80 százalék körüli volt az igen szavazatok aránya, vagyis azok száma minden esetben 7150 és 7500 között alakult.

A tájékoztató alapján az MSZP-ben a pártszavazás befejeztével 31.286 tagot tartanak nyilván, a voksolás eredményességéhez pedig az kellett volna, hogy egynegyedük, azaz 7822 párttag azonosan voksoljon. Ehhez azonban néhány száz szavazat hiányzott.

A június 22-e és 28-a között megrendezett voksoláson az MSZP tagjai arról határozhattak, hogy közvetlenül válasszák-e a párt elnökét és a megyei elnököket. Eldönthették, hogy az országos elnökség tagjainak, a megyei, választókerületi és helyi vezetőknek, valamint a választmány tisztségviselőinek is kötelező legyen-e az országgyűlési képviselők jövedelem- és vagyonnyilatkozatával megegyező tartalmú bevallást tenni, s azzal kapcsolatban a párt országos etikai és egyeztető bizottsága ellenőrzést folytathasson-e. Szintén a voksolás tárgya volt, hogy biztosítson-e az MSZP a törvényi előírásoknál szélesebb nyilvánosságot a gazdálkodásáról. A tagság arról is dönthetett, egyetért-e vele, hogy az MSZP-ben országos és megyei szinten csak egy választott párttisztséget tölthessen be valaki.

Az eseti választási bizottság tájékoztatója szerint a legtöbben a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség kiterjesztésével értettek egyet, míg a legkevesebben azt támogatták, hogy a tagság közvetlenül válassza meg az MSZP elnökét. Előbbi kérdésben az érvényesen voksolók 83 százaléka, az utóbbiban 79,2 százalék támogatta a Gyurcsány-platform felvetését.

A Demokratikus Koalíció pénteken azt közölte: érvényesnek és eredményesnek tartja a pártszavazást, mivel az MSZP taglétszámáról közölt adatok szerintük valótlanok. Ezzel összhangban nyilatkozott szombaton Molnár Csaba, a Gyurcsány-platform alelnöke is. A politikus újságíróknak azt mondta: szerinte a választmány „nem tud másként dönteni”, mint hogy érvényesnek és eredményesnek ítéli a pártszavazást, mivel azon „a szocialista párt tagságának túlnyomó többsége részt vett” és a változásra szavazott.

„Elképesztő sikert aratott a Demokratikus Koalíció az elmúlt napokban” – jelentette ki a pártszavazással kapcsolatban Gyucsány Ferenc. Úgy vélte: jó, ha az MSZP tagságának egyharmada aktivizálható, így hatalmas siker, hogy „az állítólag harminc-harmincegyezer fős párttagságból” 9200 ember elment szavazni és ebből 7200 igent mondott a Demokratikus Koalíció reformelképzeléseire. „Ez politikai és erkölcsi értelemben hatalmas győzelem és egyben iszonyatos felelősség” – mondta.

Mindez azt vetíti előre, hogy a pártszavazás értékeléséről vita alakul ki a választmányban, noha Mesterházy Attila pártelnök a napokban azt ígérte: a válaszokat az elnökség figyelembe veszi az alapszabály módosításának folyamatában, függetlenül attól, hogy a voksolás érvényes és eredményes volt-e.

Az alapszabály módosításáról az MSZP kongresszusa ősszel dönthet.