Gyurcsány: a Lukasenko-modell rémképe Fidesz-Magyarországon

A Fidesz sajátos kormányzása ellen csak a közösség és a nemzetközi média léphet fel sikerrel. „Úgy látom, hogy az utóbbi tudatában van felelősségének”. Ezzel vezette be külföldi tudósítókkal folytatott beszélgetését kedden Gyurcsány Ferenc.

2010. november 24., 07:58

A volt kormányfő elmondta: nem kíván ismét az MSZP élére kerülni, de nem adta fel szándékát, hogy „felrázza” a pártot. Megismételte: célja, hogy az MSZP-ből széles tömegbázisú balközép párt legyen, amelyet támogatnak liberálisok, konzervatívok is. A magyarországi pártszerkezet, a választási rendszer ugyanis csak ilyen pártnak kínálja siker lehetőségét. A siker reményét Gyurcsány mindenesetre így is csak a távolabbi jövőben látja: véleménye szerint a Fidesz – ha csak drámai hibát nem követ el – 2014-ben is győzhet. Nem azért, mert olyan eredményes lesz, hanem mert olyan gyenge az ellenzék.

Orbán Viktor „briliáns populista”, aki ügyesen kihasználja a tőke elleni bizalmatlanságot. Eddig sikerült elkerülnie a lakosságot érintő kedvezőtlen intézkedéseket. Ez magyarázza változatlan népszerűségét, valamint az, hogy Magyarországon „az utca embere” számára nem olyan fontosak a demokratikus intézmények, mint Európa régi demokráciáiban. Az viszont érezhető, hogy – tekintettel a közalkalmazottak bizonytalan helyzetére is – a rendszerváltás óta először tért vissza a félelem érzése a társadalomba. Ez lehet a legrosszabb egy kormány számára: amikor egyre többen érzik úgy, hogy a 80-as évek végén szabadabbak voltak, mint a most kialakuló helyzetben. A kormány maga is visszafelé tart, a múltba, amikor a tömegtájékoztatás központosítása egy Lukasenko-típusú állam rémképét vetíti előre.

Nincs kétsége afelől, hogy a legfőbb ügyész mentelmi jogának felfüggesztését fogja kérni, hiszen Orbán Viktor személyesen szorgalmazza ezt az ügyet, válaszolta kérdésre a volt miniszterelnök. Kész bíróság elé állni és bizonyos benne, hogy ártatlannak találják.

A vádakkal kapcsolatos kérdésekre kijelentette: valóban találkozott a legkülönbözőbb befektetőkkel, ám ezek protokolláris jellegű események voltak, amelyeken döntések nem születtek – azokat az illetékes hivatalokban hozták meg. A Velencei-tavi beruházás 3.000 munkahelyet jelentett volna. Ha a Fidesz, majd később az LMP nem támadja ilyen hevesen a tervet, senkit nem érdekelt volna, találkozott-e a befektetővel, vagy sem. Szerinte ebben az ügyben senki nem követett el hibát.

Gyurcsány részletesen cáfolta azokat a gyanúsításokat is, hogy az alumíniumiparban érdekelt cége ne tett volna eleget környezetvédelmi kötelezettségeinek.