Lesújtó a gyerekek helyzete Magyarországon

A Hintalovon Alaptívány közzétette a tavalyi évre vonatkozó Gyermekjogi Jelentését, amely nem éppen egy pozitív képet mutatott a magyar gyerekek helyzetéről.

2022. június 6., 20:59

Szerző:

A jelentés szerint meghaladja a százezret azoknak a gyerekeknek a száma, akik nem jutnak hozzá helyben semmilyen háziorvosi ellátáshoz. Van olyan északkelet-magyarországi körzet, ahol 3 000 gyerek tartozik egyetlen pszichológushoz. A jelentés rámutatott arra is, hogy

majdnem minden ötödik gyermeket érint a szegénység.

A szegénység a gyerekek 21,7 százalékát érinti. Az EU-ban ez az arány viszont 24,2%.  Emellett családok százezreit érinti kisebb vagy nagyobb mértékben a lakásszegénység. A jelentés megjegyzi, hogy bár a hazai családtámogatások rendszere jelentősen összefonódik a lakástámogatással, az viszontsemmilyen szociális elemet nem tartalmaz, így a valóban rászorulóknak nem jelent segítséget.

A gyermekek egészsége sem a legjobb, ugyanis a 15-17 évesek közül minden 10. rendszeresen dohányzik, a kamaszok ötöde pedig egyáltalán nem vége legalább 10 percet meghaladó testmozgást egy héten.

A járvány miatti digitális oktatás tovább nehezítette sok gyermek helyzetét: a legszegényebb családokban élő gyerekeknek nemcsak a tárgyi eszközök nem álltak a rendelkezésükre, de az internet-hozzáférés sem volt megoldott számukra. A koronavírus miatt viszont nőtt a gyermekek körében a romló lelki egészség és a gyermeköngyilkosságok száma is. Túlterhelődött gyermekpszichiátriákat és mentál-higiénés ellátóhelyeket hagyott maga után. 

2021-ben 178 0–13 éves gyerek vált szexuális erőszak áldozatává. Ez kevesebb, mint 2020-ban (194), de jelentősen meghaladja így is a '19-es adatot, amikor cask 120 gyermek volt szexuális erőszak áldozata. A gyermekpornográfia sértettjeinek aránya 2021-ben is nőtt. A KSH adatai alapján a tinédzser terhességek száma bár évről évre csökken, még mindig jelentős probléma. Míg 2016-ban ezer azonos korú 14–17 éves lányra 12 szülés jutott, addig 2020-ban már csak 10. Ez 1 800 olyan újszülöttet jelentett, akinek az édesanyja 14–17 év közötti volt.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

 

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.