Gyerekeket is kilakoltattak Kőbányán
A kerületben több, mint 300 önkormányzati bérlakás üresen áll, és Kőbányán az A Város Mindenkié (AVM) csoporttal együttműködésben már két üteme is megvalósult egy „Elsőként lakhatást” programnak – írja a civilszervezet a közleményében.
A civilszervezet most felszólította az önkormányzatot, hogy a maihoz hasonló kilakoltatások helyett keressen érdemi megoldásokat a lakhatási válságra, és a most kilakoltatott család számára is biztosítson lakhatási lehetőséget.
A Kőbányai Önkormányzat az AVM szerint az utóbbi időben több fronton is mozgásba lendült a szegényebb bérlői kilakoltatása, valamint rossz állapotú szociális bérlakás állományának további csökkentése érdekében. A legutóbbi ilyen eset a Noszlopy utcai munkáskolónia kiürítése és tervbe vett bontása volt.
A most kilakoltatott család több, mint két hónapja ügyfele a Város Mindenkié Utcajogász programjának. A család évek óta ebben a szociális bérlakásban élt. A gyerekeket nevelő nő csak egyiküknek az édesanyja, a másik két gyerek az anya tragikus sorsú testvére. Szüleik nem élnek, az AVM szerint a két nagyob gyerek bántalmazó nevelőszülőktől került a nővérükhöz. A gyerekek egy családi tragédia miatt pszichiátriai kezelésre szorulnak.
A család az AVM szerint a X. kerületi önkormányzati lakás bérleti díjával 2007-ben maradt el először (ekkor még csak 41.000 forintos tartozásuk volt). A három havi bérleti díjhátralék miatt az önkormányzat felmondta a szerződésüket, de mivel a családnak nem volt hova mennie és nem költözött ki, az Önkormányzat bírósági eljárást indított.
A bírósági eljárás azonban nem a tartozás megfizetése iránt folyt (aminek ügyfelük lassacskán eleget tudott volna tenni) hanem a lakás kiürítése céljából. Mivel a bírósági eljárás során nem volt vitás, hogy eredetileg valóban keletkezett három havi elmaradás és ezért jogos volt a bérleti szerződés felmondása az Önkormányzat részéről, a bíró helyt adott az Önkormányzat kérelmének és elrendelte a lakás kiürítését (úgy, hogy a családnak esélyt sem adtak tartozása rendezésére!).
Mivel a szerződést az Önkormányzat 2007-ben felmondta, az azóta „lakcím nélkül” lakik a lakásban, amiért a bérleti díjnál jóval magasabb használati díjat fizet. Az Önkormányzat tehát továbbra is szed pénzt a lakás után, még többet is, mintha fennmaradt volna a szerződés, másik szociális bérlakást azonban nem biztosít a családnak, mert a kőbányai önkormányzat lakásrendelete kimondja, hogy azzal a személlyel, akivel az önkormányzati lakás bérleti szerződése nem fizetés miatt szűnt meg, az önkormányzat 10 évig nem köthet új bérleti szerződést.
December 1-től a téli hidegre tekintettel a végrehajtó már nem lenne jogosult kitenni a családot a lakásból jövő áprilisig. Az Önkormányzat számára teljesen ismert a család háttere, a gyermekek pszichés állapota, mert a család jogi képviselőjén keresztül a bírósági eljárás során és azt követően is minden jogorvoslati lehetőséget igénybe vett, kérelmezte a végrehajtás felfüggesztését is. A végrehajtás felfüggesztése iránti kérelmét a bíróság arra tekintettel utasította el, hogy a bíró megkereste az Önkormányzatot, mely kiejezetten nem járult hozzá ahhoz, hogy a család a lakásban maradhasson.
Az AVM információi szerint a most kiürített lakásban korábban családlátogatáson kint volt a kerület egyik önkormányzati képviselője. Álláspontja szerint anyagi helyzetükhöz képest rendezett körülmények között élnek, az édesanya próbál mindent megadni a gyerekeknek a pár tízezer forintos ápolási díjból és családi pótlékból.
Az AVM közleménye hangsúlyozza: az Önkormányzat lakásrendelete egy három hónapos szorult anyagi helyzetű időszak, és lakbér-nemfizetés után tíz évre zárja el lakosait attól, hogy bármennyire is rossz helyzetben vannak, szociális bérlakáshoz jussanak.