Óbudai korrupciós ügy: a polgármester letartóztatását indítványozta az ügyészség

Tovább gyűrűzik az óbudai korrupciós ügy: újabb öt embert hallgattak ki, a polgármester továbbra is őrizetben van, és hamarosan le is tartóztathatják.

2024. augusztus 15., 10:31

Szerző:

Újabb öt embert hallgattak ki gyanúsítottként az óbudai korrupciós ügy kapcsán, közülük hárman őrizetben vannak. A nyomozó főügyészség szerdán több helyszínen – köztük a Budapest Főváros III. Kerület Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat épületében, valamint több önkormányzati cégnél – végzett kutatást és lefoglalást, írja a főügyészség sajtóközleménye, amiről a Telex számolt be.

A nyomozók kihallgatták dr. Kiss László III. kerületi polgármestert, egy önkormányzati vezetőt, valamint a polgármesteri hivatal egy korábbi alkalmazottját: ők jelenleg őrizetben vannak, letartóztatásuk elrendelését indítványozta az ügyészség. A DK politikusa, Kiss László szerdán még úgy fogalmazott, hogy abszurdnak tartja a gyanúsítást.

A megalapozott gyanú szerint dr. Kiss László a 2019 októberi polgármesterré választását követően megállapodott egy ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak az önkormányzattól, amiért cserébe neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetni.

Ügyvéd az ATV-nek: nem érte váratlanul az eljárás

Zamecsnik Péter a meghallgatás után nyilatkozott az ATV Híradónak, és elmondta, hogy nem érte őket meglepetésként a részletes gyanúsítás, mivel az ügy már 2022 óta folyik. "Ez az ügy gyakorlatilag 2022-es ügyszámon folyik, tehát a III. kerületben a médiából is tudjuk, hogy voltak házkutatások, voltak iratbekérések, szerződéseket néztek, gyanúsítások voltak, tehát ebben semmi újdonság nincs" – mondta az ügyvéd.

Megerősítette, hogy a mostani gyanúsítás részben összefügg Czeglédy Gergő alpolgármester korábbi őrizetbe vételével. Bár az ügy részleteiről nem árulhatott el sokat, Zamecsnik Péter annyit elmondott, hogy a gyanúsítás szerint vállalkozók az önkormányzati megbízások elnyerése érdekében felülárazták a szolgáltatásokat, és az így szerzett pénzek egy része visszaosztásra került, amiből a vád szerint a polgármester is részesült.

A polgármester jelenlegi állapotáról Zamecsnik Péter elmondta, hogy természetesen nincsen jó hangulatban, de nem érte váratlanul az eljárás. 

„Közel két éve folynak ezek az ügyek, számított arra, hogy előbb-utóbb őt is ilyen-olyan céllal – most ő úgy fogalmazott –, hogy politikai céllal előveszik és meg fogják gyanúsítani” – fogalmazott.

„Kimentek érte, a lakásán házkutatást tartottak, annak semmilyen eredménye nem volt. Az irodájában is házkutatást tartottak, ott sem találtak semmit. A polgármester úr úgy fogalmazott, hogy ezen nem csodálkozik, mert semmilyen bűncselekményt nem követett el, így aztán nehezen találhattak volna bármilyen terhelő bizonyítékot” – fogalmazott Zamecsnik.

Új választást kiírását követeli Óbudán a kerület volt fideszes polgármestere

 
„Egyetlen járható út van: az alakuló testületi ülésen, ami októberben lesz, fel kell oszlatnia a testületnek önmagát. Kiss Lászlónak és Czeglédy Gergőnek már most le kell mondania, és új választásokat kell kiírni Óbudán”

– jelentette ki az Indexnek Bús Balázs, aki mintegy 9 százalékkal maradt alul a június 9-i önkormányzati választáson.

Mint ismert: szerda délelőtt házkutatást tartottak Kiss László óbudai polgármesternél, a polgármestert be is vitték a nyomozók. A Központi Nyomozó Főügyészség az ügyben később, szerda reggel közleményt adott ki. Ebben az áll, hogy a mai napon összehangolt nyomozási cselekményeket hajtanak végre egy vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban lévő nyomozásában.

A nyomozó főügyészség korrupciós bűncselekmények miatt folytat nyomozást, amely ügyben jelenleg több helyszínen – köztük a Budapest Főváros III. Kerület Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatnál – zajlanak eljárási cselekmények

– olvasható a közleményben. Arról, hogy házkutatás az önkormányzat épületén túl milyen helyszíneken zajlik, nem szól a tájékoztatás.

Az összehangolt akcióban – mint írták – közel ötven hivatalos személy vesz részt, abban – az ügyészség felkérésére – a Nemzeti Védelmi Szolgálat és a Készenléti Rendőrség állománya is közreműködik.

(Kiemelt képünk forrása: Wikipédia)

 

16:04

Az Európai Bizottság új javaslata a szabadban lévő közösségi terekből is kitiltaná a cigarettákat és az elektromos dohánytermékeket függetlenül a nikotintartalomtól. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a vendéglátóhelyek teraszán sem füstölhetnek ezután a dohányosok.