Gyanús magyarok: miért pont nyolc debreceni?
Bunda itt? Lehetetlen…Ugyan, még a legelvakultabb ellendrukkerek is csupán a tulajdonos, Szima Gábor bevételi forrásának számító nyerőgépeken élcelődtek. Különben is felesleges bundáznia annak a csapatnak, amelynek a legerősebb a játékoskerete. Legalábbis idehaza. No de az európai kupaporondon?
Ott meg képtelenség bundázásra bírni az ellenfelet, ráadásul egy Fiorentina, Lyon, vagy Liverpool a saját erejéből is felül tudja múlni a magyar bajnokot. Sőt, egyetlen pontocska is svájci-frank tízezreket hozna a konyhára, tehát megéri a végsőkig küzdeni.
Igen ám, de a fogadóirodák nem csupán extrém bajnokságokkal próbálnak fogadókat toborozni, hanem néha elképesztő fogadási eseményekkel, így a gólok száma, időbéli elhelyezkedése, vagy akár egy bedobás, esetleg pár sárga lap is lehet fogadási esemény, így elviekben összejöhet egy „kis mellékes”.
Kérdésem volna: pontosan mit vizsgálunk?
De pontosan mit vizsgál az UEFA? Ez az, amit egészen pontosan szokás szerint nem tudunk. Ám az érintettek szokatlan vehemenciával máris tagadnak mindent. Néha pont ezekből tudja meg a közvélemény, milyen nevek kerültek egyáltalán szóba, illetve melyik az a mérkőzés, amire leginkább kíváncsi az Európai Labdarúgó Szövetség – igaz, az is vita tárgya, hogy egyáltalán kíváncsi-e az UEFA, vagy más ügyek kapcsán hallgatnak ki lokistákat. Sőt, a hajdúságiak kemény ellencsapásra szánták el magukat, nyíltan megvádolva a fehérváriakat, hogy ők állnak a rágalomhadjárat mögött – egyszersmind minden hazai és külföldi médiumot megfenyegettek, ha csalással vádolják a DVSC-t.
Mindenesetre a fölröppent nevek ezidáig: Vukasin Polekszics (kapus), Mészáros Norbert illetve a közismert játékosügynök, Vladan Filipovics. A cívisvárosiak folyamatosan a rutinmeghallgatás tézisét hangoztatják – nem vettek fel jegyzőkönyvet, a csapat egyik játékosa sem gyanúsított, „alaptalanok a híresztelések, miszerint”…stb.,stb. És valóban, egyelőre csupán belga újságok, illetve német hírügynökségi jelentések írnak konkrétan debreceni bundázásról. A meghallgatások azonban tényleg megtörténtek – hogy miért pont a Debrecen, és miért pont az a nyolc ember, akikkel végül is beszélgetést folytattak az UEFA ellenőrök, az rejtély. Bár a homályos részletekhez már bőven hozzászokhattunk, és nem csak itthon.
A debreceni klub tulajdonosa, Szima Gábor „túl sok véletlen egybeesésről” beszélt, nem is burkoltan Berzi Sándort vádolva a csapata elleni hadjárat megszervezésével. Berzi Sándor ugyanis nemcsak az UEFA fegyelmi bizottságának alelnöke, hanem a bajnoki címért folytatott harcban fő rivális Videoton ügyvezetője is – egyébként volt MLSZ főtitkár. Azzal nem lehet vitatkozni, hogy nem jött jól a vizsgálódás a roppant izgalmas bajnoki hajrá, és Magyar Kupa döntő előtt.
Külön pikantériája a dolognak Orbán Viktor személye. Bár a BL meccseken Debrecenbe ígért vadiúj stadiont, gyakorlatilag valamennyi Videoton meccsen jelen van. A felcsúti labdarúgó-akadémia, amely a fehérvári klub utánpótlását adja, természetesen ezer szállal kötődik a régi-új miniszterelnökhöz. Ugyanez vonatkozik a tulajdonosra, Garancsi Istvánra is, aki immáron az MLSZ elnökségében is helyet kapott.
Véletlenek és politikusok
A Fidesz-vezér egyébként tényleg nem a levegőbe beszélt, amikor a focihoz való szoros kötődését taglalta. Nem csupán a labdát szereti kergetni, de rendszeresen kilátogat a magyar válogatott fellépéseire is. Megjegyzést fűzött a sportközvetítésekhez, valamint válogatott összeállításától kezdve Erwin Koeman utazási szokásain át Gera Zoltán személyéig mindenről van konkrét véleménye.
Sőt, legutóbb Csányi Sándorral jelent meg a Videoton-Újpest bajnokin. Az OTP vezér pedig nem is titkoltan a kormány jelöltje a megüresedő MLSZ Elnök pozícióra, tőle várva a magyar futball várva-várt üzleti alapokon nyugvó megújulását. Megválasztása kizárólag rajta múlik, egyelőre töpreng, hogy elvállalja-e a minden bizonnyal nem kevés megpróbáltatást magában rejtő feladatot. A sportbarátság egyébként nem kevés hívet szerzett a Fidesznek sportvezetői körökben, Orbán a legtöbb csapatnál szívesen látott vendég (így Debrecenben is), legyen bármilyen szoros a kapocs közte, és a Vidi között.
Ugyanakkor Debrecenben a Fideszes városvezetés hasonlóképpen közügyként kezelte a lokális focicsapat szereplését – igaz, a befektetett költségek többnyire megtérültek a hazai viszonylatban magas nézőszám, illetve a nemzetközi sikerek révén, míg Fehérváron egyelőre csak egy friss ezüstérem áll az eredménylistán, meg 2-3 ezer fizető néző a vendéglistán.
A számítógép soha sem téved?
A bundavád teljes történetéhez hozzátartozik, hogy igazából nem is a Fiorentina elleni BL meccs, hanem a két évvel korábbi, Young Boys elleni UEFA-kupa találkozó szúrt szemet egy fogadóirodának – egészen pontosan egy erre kifejlesztett szoftver jelzett gyanús tranzakciókat. A fogadó-irodáknak ugyanis esküdt ellenségeik a bundázók (ki szeret fizetni potyára?), így amennyiben nagy tétek érkeznek váratlan, ám mégis bekövetkező eseményekre, akkor azt egyrészt jelentik a valamennyi első és másodosztályú meccset monitorozó UEFA-nak, másrészt igyekeznek kivenni az adott csapat(ok) meccseit a jövőbeli fogadási eseményekből. Így eshet meg, hogy a szlovák tippmixen gyakran egyáltalán nem, vagy csak kötésben lehet a magyar NB1 mérkőzéseire fogadni. Számtalanszor csak a bajnoki forduló előtt törölték az adott magyar csapatok összecsapásait, különösebb kommentár nélkül – ugyanez megesett a horvát fogadóirodánál.
Tehát a számítógép jelzett, az illetékesek pedig teljes körű nyomozást rendeltek el – a többit már tudjuk.
Illetve nem tudjuk. Mert arról továbbra sincs semmi hír, hogy egészen pontosan mit vizsgál az UEFA. Mint fent említettem, több tucat opcióból lehet válogatni, így jobb híján marad az elmélkedés, kombinálás.
Azt alapvetően kizárhatjuk, hogy a firenzeiek bármilyen módon is közreműködtek a három magyar gólban – illetve az olaszok érintettsége alapvetően kizárható. Ez azért lényeges, mert az a tény, hogy a vendég lila-fehérek fordítottak, a meccs alatt több pénzt hozott a rájuk fogadóknak a debreceni gól pillanatában, mint a meccs előtt, hála az online típusú fogadásoknak. Nem is Czvitkovics gólja a gyanús, hanem az a tény, hogy ezt gyors egymásutánban követte három Fiorentina gól. Igaz, olyan meglepő volna az a tény, hogy Mutu és Gilardino túljár Polekszics eszén?
Másrészről…Polekszics kifejezetten indiszponált volt az egész sorozat alatt, többször is fogható labda csusszant ki a kesztyűi közül, vagy helyezkedett talányosan.
Gyanús gólzápor
A gólgazdag meccsek amúgy is gyanúsak, hiszen a gólok számára is lehet fogadni. Talán mellékes, talán nem, hogy a már említett Loki-Young Boys párharcban tíz gól esett. A BL-ben hét gól kifejezetten jól fizetett – bár nehezen tudom elképzelni, hogy a három rúgott gólt „alapvetően” belekalkulálták az esetleges bundázók, főleg úgy, hogy Coulibaly gyakorlatilag a lefújás előtt csúsztatott a hálóba. Summa-summarum, nehezen állna meg az eredmény manipulálására tett kísérlet előttem. Egyszerűen túl sok a buktatója, ráadásul mind a két csapat kellene hozzá.
De még mindig ott van a millió fogadási opció, és az online bukmékerek végtelen sora. Korábban elképzelhetetlennek tartottam, hogy a magyar bajnokból bárki is nagykabátot öltsön magára. Mindent összevetve: önök hajlandóak lennének erre nagy tételben is fogadni?
(Az írás 1. részét itt olvashatja.)