Gulyás Gergely: Nem folytatunk hintapolitikát!
A Miniszterelnökséget vezető miniszter közölte, azt szeretnék, ha a Roszatom építené fel Paks2-t.
Nem folytatunk sem nyugatra, sem pedig keletre kilengő hintapolitikát! – jelentette ki a 168 Óra kérdésére a csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Arra a kérdésünkre, hogy a Kreml minden, ellenük életbe lépett szankciót megszavazó EU-s tagállamot “de facto barátságtalannak” tekint, Gulyás elmondta, szerint a diplomáciai kapcsolatok önmagukban nem képviselnek értéket, így a magyar diplomácia sem feltétlen mondható szorosnak az oroszokkal, hanem azoknak valamit szolgálni kell. Magyarország esetében az a cél, hogy kedvező feltételekkel tudjunk az oroszokkal üzletelni – különösen igaz ez az energetikai kereskedelmi kapcsolatokra.
Meddig lehet folytatni ezt a keletre és nyugatra is kilengő hintapolitikát? – hangzott el kérdésünk a Kormányinfón, melyre Gulyás aláhúzta: Magyarország nem folytat hintapolitikát, hanem részesei vagyunk a nyugati szövetségesi rendszernek.
Hozzátette: a NATO-csatlakozásunk Orbán Viktor aláírásával lett megpecsételve, az EU-s tagsághoz szükséges felvételeket pedig az 1998 és 2002 közötti Fidesz-kormány tárgyalta végig. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint akkor lenne korrekt a kérdés, ha Németországot és Franciaországot is hasonlóval vádolnák, ők ugyanis többet kereskednek az oroszokkal, sőt a kínaiakkal is.
A szankciók tükrében a Paks II-es bővítésről is megkérdeztük Gulyás Gergelyt. Mint ismeretes, a Roszatom Magyarországon és Finnországban is késéseket halmozott fel, így felvetődik a kérdés, hogy a szankciók árnyékában van-e értelme befejezni a beruházást. Gulyás Gergely elmondta, a Roszatom ezen projektjét a szankciók kifejezetten nem érintik, Magyarországnak pedig évente ezermilliárdokban kifejezhető érdeke az, hogy az atomerőmű megépüljön. Kérdésünkre, miszerint elképzelhető-e más kivitelező Paks II esetében,
Gulyás annak pártján volt, hogy amennyiben tudják, akkor az oroszok végezzék el a munkát.
Hangsúlyozta: meggyőződésük, hogy az újabb reaktor megépülése nemzeti érdek, valamint közölte: az atomenergia kibocsátásmentes, környezetbarát, és nem mellesleg olcsó energiaforrás.
Végül a magyar állásfoglalásról is kérdeztük a minisztert az orosz-ukrán háborúban. Ugyanis a kormány álláspontja szilárdnak tűnik abban, hogy sem katonát, sem pedig fegyvert nem fognak küldeni Ukrajnába, vasárnap az EU-ban mégis megszavaztak egy 500 millió eurós fegyverszállítmányt. Gulyás szerint ahhoz, hogy az EU mire költ, ugyanúgy foglal állást a kormányt, mint a szankciók esetében: a közös álláspontot nem vétózzák. Kijelentette, Magyarország nem fog Ukrajnának fegyvert szállítani.
(Kiemelt kép: Kormányinfót 2021. július 22-én Gulyás Gergely tartotta. Fotó: Merész Márton)