Gulyás: 12 önkormányzat pénze ragadt bent a Sberbankban

Több civil kezdeményezés is létrejött az elmúlt napokban, ezek működését Gulyás szerint a kormány segíti, a Katasztrófavédelem pedig a menekültek elosztásában segít.

2022. március 3., 10:53

Szerző:

Koronavírussal kapcsolatos intézkedésekről és a szomszédban zajló orosz-ukrán háborúról is fontos döntéseket közölt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón. Szentkirályi Alexandra helyére Kovács Zoltán, Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős kormánybiztos ugrott be.

A szerdai kormányülésen a kormány megerősítette, nem küldenek katonákat, és nem engednek át a fegyvereket Magyarországon Ukrajnába – szerinte ez a kárpátaljai magyarok érdeke. Gulyás szerint mivel a 18 és 60 év közötti férfiak nem hagyhatják el Ukrajnát, a családjuk ott marad, akiket Magyarországnak segítenie kell, fontosnak tartják a humanitárius segítségnyújtást. Több civil kezdeményezés is létrejött az elmúlt napokban, ezek működését Gulyás szerint a kormány segíti, a Katasztrófavédelem pedig a menekültek elosztásában segít.

A magyar-ukrán határ nyitva áll minden Ukrajnából érkezőnek – jelentette ki, hozzátéve: a magyar állomáson könnyebb is átjutni mint a román, szlovák, vagy lengyel határon.

Gulyás szerint a nyolc napja tartó háború ideje alatt 120 ezer ember lépett át az ukrán-magyar határon. A miniszter külön megemlékezett a segítséget nyújtó szervezetekről, és hangsúlyozta azok fontosságát, amiért a kormány azonnali, 1 milliárd 350 millió forintos támogatást nyújt nekik. A határtelepüléseken hat állomást nyitottak meg, és egyelőre zavartalan az önkormányzati és a kormány közötti munka. 

Gulyás Gergely ismét csak hangsúlyozta, hogy az első biztonság országban kell segíteni a menekülteket, Magyarország korábban is ezt mondta, eszerint járnak el most is. Bejelentette, elindult a Híd Kárpátaljáért összefogás, amelyet a 1357-es telefonszámot tárcsázva lehet segíteni. Erre eddig 282 millió forint érkezett be. A kormány 600 millió forint értékben küld élelmiszert, higiéniai termékeket, gyermekápolási termékeket Kárpátaljára.

Első körben 30 tonna élelmiszer mellett 100 ezer liter üzemanyagot küldenek.

„Nem csak azokat akarjuk segíteni, akik a háború miatt Magyarországra jöttek, hanem azokat is, akik ott maradtak, különösen Kárpátalján” – jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Kiemelte, Magyarország minden olyan szankciót támogat, amit minden más uniós ország megszavaz. „Elítéljük Oroszország katonai beavatkozását, a háború nem elfogadható eszköze a viták rendezésére”, tette hozzá.

Egy fontos kivételt azonban tett a szankciók kapcsán Gulyás. Véleménye szerint ugyanis az nem engedhető meg hogy a háború árát ne a magyar és uniós polgárok fizessék meg. Ezért felelőtlenek azok a vélemények, ami szerint olyan szanckiókat kellene hozni, ami nekünk legalább annyira fáj, mint az oroszoknak.

„Ha Paks által termelt energiát máshogy kéne beszerezni, az egy magyar családnak éves szinten 260 ezer forintjába kerülne” – mondta.

Az orosz anyavállalatú Sberbank kapcsán Gulyás elmondta, a szankciók éreztetik a hatásukat, a magyar és az osztrák leányvállalat csődbe ment. Magyarországon 70 ezer betétese volt a banknak, és akinek 100 ezer euróig volt benne pénze, azoknak 10 napon belül kifizetik az összeget. De volt néhány ezer olyan betét is Gulyás szerint, akinek ennél több volt, például 12 önkormányzat: náluk a bérkifizetéseket intézi a kincstár, az elvesztett összeg mértékéig pedig kedvezményes hitelfelvételt biztosítanak. 

(Kiemelt kép: Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtótermében 2021. június 24-én. Fotó: Balogh Zoltán / MTI)