Gulyás Gergelynek nem jutott jobb eszébe: sorosozással vágott vissza Soros Györgynek
Soros György frontális támadást indított Magyarország ellen – jelentette ki Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője hétfői budapesti sajtótájékoztatóján az MTI tudósítása szerint. A kormánypárti politikus arra reagált, hogy Soros György a Financial Times című brit gazdasági napilap online kiadásán megjelent interjúban egyebek mellett arról beszélt: a magyar kormány által indított kampány szándékosan félremagyarázza az ő nézeteit. Továbbá Soros – a 168 Órához is eljuttatott – nyilatkozatában tételesen cáfolta a kormány nemzeti konzultációs kérdőívének állításait.
Gulyás a nyilatkozatot úgy kommentálta: eddig azt tapasztalták, hogy Soros György az általa támogatott szervezeteken, az Európai Parlamenten, brüsszeli szövetségesein és alapítványain keresztül támadta a magyar kormányt és Magyarországot, de most személyesen is beszállt a küzdelembe.
Soros György a nemzeti konzultációt támadva vádaskodik, fenyeget és rágalmakat fogalmaz meg – állította a Fidesz frakcióvezetője.

Fenyegetésekről, és rágalmakról ugyanakkor a Soros-nyilatkozatokban szó sem volt. Valójában a magyar származású üzletember a Financial Times-nak adott interjújában arról beszélt Orbán megváltozott, „egy rendszerellenes lázadóból egy maffiaállam vezetője” lett. Soros ugyanis félti azokat a civil szervezeteket, amelyeket az alapítványa támogat, miután Orbán Viktor korábban bejelentette, hogy a magyar titkosszolgálatok vizsgálni fogják ezeket. „Nem maradhattam többé csendben, mert attól félek, hogy a titkosszolgálati nyomozás azt jelenti, hogy nemcsak a szervezeteket, hanem azoknak a vezetőit egyénileg is üldözni fogják” – mondta Soros a lapnak.
Eközben, mint megírtuk, Németh Szilárd Fidesz-alelnök a parlamentben úgy nyilatkozott, hogy „az EU után maga Soros György is kitöltötte a nemzeti konzultációs ívet” és „kapásból letagadta” a konzultációs íven szereplő elképzeléseit. Felszólalása közben Szél Bernadett és Hadházy Ákos két lapra kiírta, hogy "Hazudik".
A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára is felszólalt a parlamentben. Dömötör Csaba szerint most már az Európai Parlament hivatalos álláspontjának tekinthetőek a múlt héten elfogadott tervek, a felsőlétszám-korlát nélküli kötelező elosztási eljárás.
Valójában azonban erről szó sincs, az EP a menedékkérők igazságosabb elosztását célzó dublini szabályok reformjának tárgyalásáról döntött a múlt héten. A tervek szerint a jövőben nem az a tagállam lenne automatikusan a felelős a kérelem elbírálásáért, ahová a menedékkérő megérkezik Európában – ehelyett a menedékkérőket automatikusan szétosztanák, ami kizárólag a menekültügyi eljárások lefolytatásának kötelezettségét jelentené. Az uniós képviselők szerint úgy helyes, ha a szabályokat be nem tartó tagállamok azt kockáztatják, hogy kevesebb EU-s forráshoz férnek hozzá.
Mindez tehát korántsem jelenti azt, amit a kormányzati kommunikáció harsog, hogy az EU ezzel "végrehajtja a Soros-tervet", s kötelező kvóták lesznek "illegális migránsok letelepítésére". Ráadásul még csak nem is uniós szintű döntésről van szó. Valójában bármiféle uniós jogszabályról a tagállami miniszterelnökök és államfők által alkotott Európai Tanácsnak kellene döntenie.
A kormányoldal természetesen nemcsak az uniós kvóta ügyében csúsztat, éppen ezért Soros György és a Nyílt Társadalom Alapítvány tisztázó kampányba kezdett az üzletember személyét, menekültügyi álláspontját, valamint a támogatott szervezetek tevékenységét érintő hazugságok erőteljes cáfolataként.