Gárdamasír: „felmérhetetlen és borzalmas” következményei is lehetnek
– Olajos hordón ülünk és a „rendrakási” módszerek politikai eszközökké válnak a bűnbakképzés során – hangzott el az Országos Kriminológiai Intézetben azon a sajtótájékoztatón, ahol egy, a cigány telepeken élők helyzetét vizsgáló kutatás eredményeit ismertették. A kapott adatok szerint azokon a településeken, ahol masírozott a Magyar Gárda megromlott a romák és többségiek viszonya.
Most zárult le az Országos Kriminológiai Intézet (OKRI) „Az elszigetelt telepeken élő roma közösségek vizsgálata” címet viselő legfrissebb kutatása, melyben Magyarország négy megyéjéből választottak olyan településeket, ahol az elérhető hivatalos adatok szerint nagy arányban élnek romák elkülönült telepeken. A szakemberek egy év különbséggel kétszer látogatták meg ugyanazokat a helyszíneket azt vizsgálva: milyen a szegregáció mértéke, mennyire jellemző az adott helyi roma közösségre az összefogás, mekkora jelentősége van a hagyománynak, mennyi nyomorgó, eladósodott, éhező család van, milyen szerepe van az uzsorának, az alkoholfogyasztásnak és az agressziónak.
A kapott eredmények szerint a telepeken élő romák leginkább sorsközösséget alkotnak: többek közt szinte alig van érdekérvényesítő képességük, és nem hiszik, hogy lehetőségük van a kitörésre. A telepiek nem pusztán a hivatalokkal, az uzsorásokkal szemben is tehetetlenek – mondta el a kutatás vezetője. Solt Ágnes szerint utóbbiakkal szemben azért nem lépnek fel a telepiek, mert félnek az éhezéstől és az agressziótól.
A diszkrimináció és a cigányellenesség a telepi idősekben nem érzékelhetően, a fiatalokban azonban dühöt és ellenállást vált ki, így a sérelmek és vele az ellentétek folyamatosan nőnek – állapítja meg a felmérés. Az ORKI igazgatója a kutatás kapcsán úgy vélte: „az utolsó utáni pillanatban vagyunk, hogy végre változtassunk a helyzeten, mert jelenleg olajos hordón ülünk”. Dr. Virág György kiemelte: mindig élednek, de tévesek azok az „illúziók,” amelyek szerint a kialakult helyzetet csak rendészeti eszközökkel lehet megoldani, amelyekhez akár politikai háttér is társulhat.
A szakember ennek alátámasztására hat olyan települést említett, ahol a kutatás ideje alatt felvonult Magyar Gárda, és a kutatási eredmények szerint ennek következményeként nem, hogy javult, hanem „hihetetlenül megromlott” a viszony romák és nem romák között - írta a Roma Sajtóközpont (RSK). Megoldás helyett tehát akár „felmérhetetlen és borzalmas” következményei is lehetnek a helyi polgármesteri hivatalból hívott ilyenfajta „segítségnek” – tette hozzá a kriminológus szakember.