„Fura és gyanús” – elbukott az MSZP földügyi népszavazása
Nem lehet népszavazást kiírni az állami földek privatizációjáról, mert nem lesz meg a szükséges kétszázezer hiteles aláírás az MSZP kezdeményezéséhez – mondta a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnökhelyettese az ATV Egyenes Beszéd című műsorában szerda este. Az aláírások negyede bizonyult érvénytelennek, ami Gőgös Zoltán, a népszavazás kezdeményezője szerint fura és gyanús.
Az
ATV-benGáva Krisztián arról számolt be, hogy az ívek csaknem 96 százalékos feldolgozottsága mellett mintegy 173 ezer érvényes és 42 ezer érvénytelen aláírást találtak. Nagyjából még 10 ezer szignó ellenőrzése van hátra, de ha azok mind érvényesek is lennének, akkor sem jönne össze a törvényben megkövetelt 200 ezres szám.Az elnökhelyettes elmondta: a héten már teljes lesz a feldolgozottság, és az érvénytelen aláírásokat újra ellenőrzik.
Gáva Krisztián arról is beszélt, hogy már kedden minden kért dokumentumot nyilvánosságra hoztak az aláírások ellenőrzésével kapcsolatban. Elmondta, hogy az ellenőrök kezében is ezek az útmutatások vannak, amelyek egyértelműen részletezik, mikor érvényes vagy érvénytelen egy szignó.
Az elnökhelyettes kijelentette: a dokumentumok sosem voltak titkosak, de egy belső szabályzatról van szó, ezért nem adták oda azonnal a szocialistáknak. Azért hozták mégis nyilvánosságra, mert a sajtóban olyan állítások jelentek meg, amelyek a választási iroda függetlenségét veszélyeztették – hangsúlyozta.
Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese telefonon reagált Gáva Krisztián szavaira. Mint mondta, nem értenek egyet az NVI számolási metódusával, szerintük igenis megvan a 200 ezer érvényes aláírás, és mindenképpen megóvják a választási iroda döntését.
A politikus szerint a Fidesz eldöntötte, hogy földügyben nem lesz népszavazás, „ezért az NVI munkatársainak úgy kell összesíteniük az íveket, hogy a referendum meghiúsuljon”.
Gőgös Zoltán szerint „fura és gyanús”, hogy 200 ezer aláírásból minden negyedik érvénytelen. (Amikor egyébként az ellenőrzés a leadott aláírások 30 százalékánál járt, akkor 14 százalék volt az érvénytelennek talált szignók aránya.)
Az MSZP korábban már kifogásolta, hogy az NVI munkatársai egy belső utasítás alapján döntik el, érvényesnek ítélik-e az eléjük került aláírást. Ezt a párt küldöttei az ellenőrzéskor fedezték fel, kérték is a dokumentumokat, de az NVI vezetője ezt megtagadta. A szocialisták közérdekű adatigénylést nyújtottak be Pálffy Ilona elnökhöz, ám Pálffy azt írta a válaszában, nem adja ki ezt az utasítást, mert döntés-előkészítő anyagnak minősül. A szocialisták ezután Péterfalvi Attilához, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökéhez fordultak.
Az ügy napvilágra kerülése után az NVI egy rövid
közleménytadott ki, amely szerint az aláírásokat a törvénynek megfelelően ellenőrzik, majd közzétett két dokumentumot, amelyek alapján döntenek a szignók hitelességéről.