Fővárosi temetőknél történt csalások miatt vettek őrizetbe négy embert
Majdnem 2,5 milliárd forintot csaltak el a gyanúsítottak a közbeszerzésen, amely két budapesti temető fenntartásáról és karbantartásáról szólt.
Különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt tartóztattak le négy embert Pécsen – közölte a Pécsi Törvényszék.
Az elsőrendű gyanúsított nő vezetése alatt álló gazdasági társaság 2017-ben és 2019-ben nemzeti forráson alapuló közbeszerzési eljárás keretében elnyerte két budapesti temető fenntartási, karbantartási munkálatait.
A közbeszerzési eljárás kiírója egy központi költségvetési szerv volt, amelynek műszaki igazgatója a másodrendű gyanúsított férfi, az ő helyettese pedig a harmadrendű gyanúsított nő. Az volt a céljuk, hogy a társaság nyerje el a közbeszerzési eljárásokat, a szerződések alapján kifizetendő, költségvetésből származó összeg jelentős részét pedig fiktív alvállalkozó cégek bevonásával megszerezzék.
A cég a szerződésekben rögzített munkákat papíron továbbadta alvállalkozó cégeknek, amelyek a feladatok ellátásához szükséges erőforrással, alkalmazottakkal a legtöbb esetben nem rendelkeztek, ügyvezetőik pedig nagyrészt strómanok voltak, akik a cégek vezetésében nem vettek részt ténylegesen.
A fővállalkozó cég által átutalt összegeket a fiktív cégláncolat legalsó szereplőjeként elhelyezett, a papíron alvállalkozóként bevont cégekből készpénzben vették fel, és az elsőrendű gyanúsított részére visszaosztották. A másod- és harmadrendű vádlott tudta, hogy az összegeket a társaság fiktív alvállalkozó cégeknek utalja tovább, a pénzből ők is részesültek.
Az ügy negyedrendű gyanúsítottja az egyik alvállalkozóként bevont cég vezetőjeként 2019 decembere, valamint 2020 decembere között összesen 518 millió forint összegben bocsátott ki valótlan tartalmú számlákat a fővállalkozó cég részére. A közbeszerzési eljárások eredményeként létrejött szerződések alapján az érintett központi költségvetési szerv összesen 2 milliárd 450 millió forintot fizetett ki az elsőrendű gyanúsított által vezetett gazdasági társaság részére úgy, hogy az összegnek csupán egy részét használták fel a szerződésekben meghatározott feladatok ellátására.
Azt írták a bíróság közleményében, hogy így zömében be nem jelentett, az adók és járulékok megfizetése nélkül zsebbe
, készpénzben fizetett munkavállalók, valamint más legálisan működő és a munkálatok elvégzésébe bevont alvállalkozó cégek végezték a munkákat.
Mind a négy gyanúsított egy hónapra előzetesbe került.