A főváros szerint piaci blöff volt az energiaárak emelkedése
A főváros szerint az Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal és az MVM nyerészkedni próbáltak az energia árakkal.
„Tavaly ősszel az energiapiacokon pánik alakult ki, amit meglovagoltak olyan szereplők, akik az energiahordozót nem azért szerezték be, hogy végső felhasználóként igénybe vegyék, hanem azért, mert – mint egy tőzsdei termékkel – nyerészkedni próbáltak vele. Valószínűleg ez a húzás be is jött nekik. Mi áttekintettük az adatokat, és arra jutottunk, hogy ezt a piaci blöfföt nem akarjuk táplálni, nem fogunk ilyen magas árakon leszerződni” –nyilatkozta Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes a 24.hu-nak.
Amikor 2022 szeptemberében megérkeztek az első piaci ajánlatok a fővároshoz, bruttó 460 forint/kilowattóra (kWh) egységáron kínálták volna az áramot a BDK Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. számára, éves, fixáras szerződés keretében. Nem ennyire irgalmatlanul drága, de szintén kedvezőtlen ajánlatot kapott a BKV Zrt. is. A városházán úgy találták, hogy ilyen díjak mellett képtelenek lesznek kifizetni az energiaköltségeket. Ezért a megkereséseket visszautasították, és úgy döntöttek, hogy kivárnak. Ezzel 19-re húztuk a lapot – fogalmazott a politikus, hiszen a főváros kockázatot vállalt, amikor a napról napra emelkedő energiaárak mellett abban bízott, hogy később alacsonyabb lesz a díjszint. A főpolgármester-helyettes szerint volt egy olt egy felülről érkező nyomás is a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal, illetve az MVM részéről.
Az MVM a krízis közepette is 176 százalékkal növelte árbevételét 2022-ben, és 524 százalékkal adózás előtti eredményét 2021-hez képest. Ennek eredményeként.