Folt a címeres mezen

Különös tisztelet övezi azokat, akik sportolóként Magyarországot képviselhetik az olimpián, vagy magukra ölthetik a válogatott mezét. A sport ugyanis – úgy tartja a közhit – erkölcsi tartást ad, a szabályok betartására nevel. Megtanít arra, hogy – ahogyan Schmitt Pál fogalmazott –, nem szerezhetünk valódi tudást szorgalom, kitartás nélkül.

2012. február 21., 21:00

"Mindenféle sporttevékenység során megtapasztalhatjuk azt, hogy sikert csak nagyon komoly és kemény munkával érhetünk el. Nincsenek véletlenek, csak lerótt kilométerek, ezerszer is elvégzett gyakorlatok. És ez a szemlélet az embert egész életében elkíséri. Nem szerezhetünk valódi tudást szorgalom, kitartás és sokszor gyötrelmes gyakorlás nélkül" – mondta megválasztása és beiktatása között a Budai Polgárnak adott

interjúbanSchmitt Pál.

A köztársasági elnök kisdoktori értekezéséről a hvg.hu azt írta, felveti a plágium gyanúját, hogy nagy része szinte szóról szóra megegyezik egy bolgár sportkutató 1987-es tanulmányának szövegével. Schmitt Pál 1992-ben, a Testnevelési Egyetemen Az újkori olimpiai játékok programjának elemzése címmel adta be 215 oldalas disszertációját, és a legjobb, summa cum laude minősítéssel kapott doktori címet. Később az index.hu azt közölte, hogy egy német kutatótól is átemelhetett több oldalt disszertációjába Schmitt Pál.

Ha a vád igaz, Schmitt Pál egyike azoknak, akik kiemelkedő sportsikereik ellenére méltatlanná váltak arra, hogy a nemzet példaképként tekintsen rájuk.

A birkózó, aki a közönség kedvence volt

Az 1992-es játékokon kötöttfogású birkózásban olimpiai aranyat szerző - és az érmébe emlékezetes módon beleharapó - Farkas Péter akkor bukott le, amikor a BRFK munkatársai 2004. október 14-én házkutatást tartottak egy XVIII. kerületi családi házban. A házban több ezer tő marihuánát találtak. Farkas Pétert, és a testvérét Farkas Károlyt, valamint egy harmadik gyanúsítottat a helyszínen őrizetbe vették. A gyanúsítottakat először felmentették, az ítéletet később a Fővárosi Bíróság hatályon kívül helyezte, és új eljárást rendelt el. A sportolóra 2008. novemberben első fokon öt év fegyházbüntetést szabott ki a bíróság, testvérét, Farkas Károlyt hét évre ítélték. A többórás ítélethirdetés közben Farkas Károly rosszullétre hivatkozva szünetet kért, és a határozathirdetés folytatásakor már nem ment vissza a tárgyalóba. Órákkal később újabb szünetet tartott a bíróság, azután már Farkas Péter sem ment vissza a terembe. Farkas Károlyt egy nappal később Vecsésen elfogták, az olimpikon azonban ismeretlen helyre távozott.

2009. december 26-án éjfél előtt andorrai szállodai szobájában fogták el a szökésben lévő olimpiai bajnokot. A rendőrség szerint Farkas az azt megelőző egy hónapban Valenciában élt, a testvére jogosítványát használta. A Blikk szerint Farkas mostanában a 10 hónapos büntetését töltő Stohl András testi épségére vigyáz a Kozma utcai börtönben.

A focista, aki csak saját fogyasztásra tartott

Egy év tíz hónap börtönbüntetést kapott 2003-ban Bácsi Sándor egykori válogatott labdarúgó és vádlott-társa. Bácsit kábítószerrel való visszaélés miatt marasztalták el, mert heroint adott el a rendőrség beépített emberének. Akkor már egy év hat hónapot töltött előzetes letartóztatásban, így nem kellett börtönbe vonulnia.

Bácsi Sándor korábban azzal védekezett, hogy csak saját fogyasztásra tartott kábítószert, és már leszokott róla. Az egykori futbalista ellen - aki évekkel azelőtt kábítószerfüggő volt - házkutatás során előkerültek a vételárként átadott, a rendőrség által előzetesen megjelölt bankjegyek, továbbá 0,92 gramm heroin.

A cselgáncsozó, aki félt

Tölgyesi Krisztiánt, aki korábban válogatott cselgáncsozó volt és magyar bajnokként Magyarországot képviselte a 2000-es sydneyi olimpián, a Nyugati téren fogták el a rendőrök 2008. október 23-án, miután az autójában robbanószerkezeteket találtak. Noha eredetileg felmerült, hogy Tölgyesi Krisztiánt terrorcselekmény előkészületével is meggyanúsíthatják, végül csak robbanóanyaggal vagy robbantószerrel való visszaélés miatt indult eljárás a sportoló ellen.

Tölgyesi az Indexnek azt mondta: "Beismerő vallomást tettem, elmondtam, hogy miután 2006 őszén szarrá lőttek a rendőrök gumilövedékekkel, megfogadtam, hogy védtelenül nem megyek egyetlen tüntetésre sem. Ezért készítettem ezt a bombát, ami többször velem volt, a kocsimban, egyszer sem használtam, és nem is akartam."

A kenus, akinek anyagi problémái támadtak

Megélhetési gondjait akarta megoldani a kábítószer-kereskedelemmel Balgovits Gábor válogatott kenus, akit 2003-ban első fokon hét és fél év börtönre ítéltek, majd később a büntetést négy év két hónapra enyhítették. A volt kenuversenyző a vád szerint a Csepel SC sportolója anyagi problémái miatt kezdett heroinnal kereskedni 1998 nyarán. A versenyzőt 1999. március 2-án fogták el a rendőrök, elfogásakor 15 grammnyi heroint találtak nála. A sportolónál öt jogosítványt, illetve forgalmi engedély is találtak, ezeket a vád szerint tartozás fejében foglalta le vásárlóitól.