Földtörvény – és az osztrák államfő budapesti látogatása
Heinz Fischer osztrák államfő budapesti látogatásának napján a Der Standard tudósítója két cikkben is foglalkozik a földtörvénnyel. Az alábbiakban mindkettőt – a riportot és a kommentárt – szó szerinti fordításban közöljük.
Az osztrák gazdák úgy érzik, hogy Magyarországon kirabolják őket –írja Gregor Mayer enesei helyszíni riportjában.
Johann Brandl osztrák biogazda lelkesedésben tör ki , amikor felkeresi megművelt földjeit a Győr közeli Enesén: „Ezek kitűnő minőségű szántóföldek. Feketeföld, nagyon jó hozammal. Lekerekített, nagykiterjedésű, tányér simaságú földek – minden paraszt álma”.
Brandl számára azonban, aki 20 évvel ezelőtt 68 hektár termőföld használati jogát (haszonélvezeti jog) szerezte meg, hamarosan véget érhet ez az álom. 2014. május 1. óta új termőföldtörvény van életben Magyarországon. Ez a törvény visszamenőleges hatállyal minden korábbi dátummal kötött haszonélvezeti szerződést érvénytelennek minősít. Az érintett használati jogok tulajdonosait törölni kell a telekkönyvből.
Brandl esetében, aki 99 évre vásárolta meg a használati jogokat, még nem következett be a törlés a telekkönyvből. Ez azonban Damoklész-kardjaként függ a feje felett. „Az ember teljesen elbizonytalanodott. Nem lehet tervet készíteni” – mondja a Bécs melletti Neuhausból származó alsó-ausztriai gazdálkodó, aki Magyarországon biogabonát és biotököt termel, és egy lovas gazdaságot üzemeltet Ausztriában. „Tulajdonképpen érthetetlen, hogyan lehet egy törvényesen megszerzett jogcímet csak úgy egyszerűen elvenni” – csodálkozik.
Törölve a telekkönyvből
A burgenlandi Hannes Mosonyinak ezzel szemben már tisztább képe van. Ő az 1990-es évek végén a nyugat-magyarországi Bakonysárkányon (Komárom megye) szerzett használati jogot termőföldekre. Szeptemberben már törölték a haszonélvezeti jogát a telekkönyvből. A területek tulajdonosa már az intézkedés kézbesítése előtt elkezdte betakarítani a Mosonyi által vetett kukoricát – pedig a termés a haszonélvezeti jog megszűnése után is a használót illeti, hogyha a vetésre még a jog megszűnése előtt került sor.
Végül, szeptember végén, Mosonyi maga is traktorra ült, és hozzáfogott a még lábon álló kukorica betakarításához. Mivel időközben besötétedett, a betakarított termést a szántóföld szélén hagyta. Következő reggelre az összes eltűnt. Mosonyi kb. 200 000 euróra becsüli a veszteséget.
„Lopás miatt feljelentést tettem a magyar rendőrségen, de a rendőrség illetéktelennek tartotta magát” – mondja Mosonyi. Komáromban, a megyeszékhelyen az államügyészség megint csak azzal vigasztalta az ügyvédemet, hogy ebben az esetben nem büntető ügyről van szó, hanem csak polgári jogi vitáról lehetne beszélni. Később a földek tulajdonosa tudomásomra hozta, hogy nemcsak a rendőrséggel és az államügyészséggel vannak jó kapcsolatai, hanem a magas politikával is.
Orbán „rablásról” beszél
Magyarországon a jobboldali-populista Orbán Viktor csinálja a politikát. Politikai stílusának mindig szüksége van ellenségre. Ilyenné nyilvánította többek közt az Európai Bizottságot, a külföldi bankokat és az osztrák gazdálkodókat. Ez utóbbiak állítólag „elrabolták” a jó magyar termőföldeket – mennydörögte Orbán gyakorta.
A demokratikus fordulatot követően valóban nagyon előnyös volt a külföldiek számára a termőföldek és a használati jogok megszerzése. Miután Magyarországon megszüntették a szocialista mezőgazdasági üzemeket, nagy örömmel fogadták a vevőket és a befektetőket. A kommunizmus alatt államosított parasztok leszármazottainak többsége nem a mezőgazdaságban képzelte el a jövőjét. „Az emberek lelkesen árulták a földjeiket, hogy az árukból végre talán hozzájussanak egy kisautóhoz” – emlékezik vissza az alsó-ausztriai Brandl.
Korlátozott vételi jogok
A földek vételi árában jelentkező jelentős különbségek miatt a fordulat után Magyarország hamarosan korlátozta a külföldiek számára a mezőgazdasági termőföldek vásárlását. Amikor 2004-ben az ország csatlakozott az EU-hoz, először hét év, majd később újabb három év haladékot kapott arra, hogy az EU-s előírásokhoz igazítsa a termőföldre vonatkozó törvényeit. Az EU-s előírások között szerepelt az is, hogy nem szabad különbséget tenni a hazai és a külföldi állampolgárok között. A haszonélvezeti szerződés megkötése 2001-ig törvényes lehetőséget b iztosított azon külföldiek részére, akik mezőgazdasági tevékenységet akartak folytatni Magyarországon. Az új törvény azonban a 2001 előtt törvényesen megkötött valamennyi használati jogot is semmisnek nyilvánítja. Az érintettektől most visszamenőleges hatállyal elrabolnák azokat a jogokat, amelyekért 2001 előtt jó pénzeket fizettek. Ez gyakorlatilag megfelel a közönséges kisajátításnak – hallani.
Osztrák hivatalos helyek mintegy 200 lehetséges károsultról tudnak. Ők több millió eurót fektettek be abban a hitben, hogy olyan mezőgazdasági termőterületeken teszik ezt, amelyeket majd hosszú időn át művelhetnek.
„Minden reményem, hogy az EU-bizottság majd közbeavatkozik” – mondja Mosonyi. „A jognak ismét joggá kell válnia” – követeli Brandl. „Az EU mégsem engedhet meg olyasmit, ami ellentétben áll mindazzal, amit az EU értékközösségként megtestesít”.
Magyarországi földtörvény: itt már a nehéztüzérségre van szükség
Orbán úgy látja, hogy az európaiak eddigi ártalmatlan reakciói inkább erősítik őt az autoriter intézkedéseiben – írja kommentárjában Gregor Mayer.
A külföldi gazdák magyarországi de facto államosítása talán csak egy ecsetvonás Orbán Viktor Európa ellenes festményén. A rendőrség egy alkalommal úgy ütött rajta a kormánnyal szemben kritikus alapítványok székhelyén, mintha azok drogbárók főhadiszállásai lennének. A legnagyobb – és kellemetlen – magán TV-társasággal szemben gazdaságilag megsemmisítő hatású különadót vezettek be. A választási törvényeket a kormányfő igényeinek megfelelően változtatják meg. Mindemellett nem lehet csodálkozni azon, hogyha az osztrák gazdákat megfosztják a megszerzett jogaiktól.
Felfoghatatlan, ahogyan az európai partnerek hagyják, hogy Orbán és az emberei orruknál fogva vezessék őket. Amikor Heinz Fischer szövetségi államelnök Budapesten meglátogatja hivatali kollégáját, Áder Jánost, tudnia kell azt is, hogy Áder végül minden törvényt aláír, amelyet Orbán eléje terjeszt. Így történt ez annak a földtörvénynek az esetében is, amelynek alapján most a külföldi gazdákat megfosztják a jogaiktól.
Orbán úgy gondolja, hogy az európaiak eddigi ártalmatlan reakciói inkább erősítik őt az autoriter intézkedéseiben. Ő és emberei esetében már semmit sem ér a mosolydiplomácia. Fischer látogatása csupán ésszerűtlen gyakorlat, ha Bécs nem lép fel aktívan annak érdekében, hogy az európai színtéren felsorakoztassák a nehéztüzérséget az Orbán-kormánnyal szemben.
Fordította: dr. Gonda László