Földszerelem

A Hazám díj kitüntetettje, Nádudvar legendás téesz-elnöke, 1952-es, közfelkiáltással történt megválasztása után negyven éven keresztül maradt posztján. Ebben is csúcstartó, mint annyi másban. Valaha százhúsz holdas gazdaként, később az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági cég alapítójaként három egymást követő rendszerben volt sikeres. Szabó István ma sem tagadja: a mezőgazdaság szocialista átalakítása a parasztság sorstragédiája volt. Ráadásul az indulás nem volt tömény siker: húsz-huszonöt évbe is beletelt, mire érvényesülhetett az általa kitalált nádudvari modell. Kilencvenegy évesen is aktív, naponta bejár a céghez, amelynek tiszteletbeli elnöke. Szabó Istvánnal Buják Attila beszélgetett.

2015. december 13., 18:53

– Soha sem szakadt el a földtől. Szinte kamaszként ötven hektárt művel, a háború után a kuláksors helyett a téeszelnökség következik. A tisztséget negyven éven át tartja. Magával Kádárral ül egy szobában, a politikai bizottságban, mint mondják, Fehér Lajos és Erdei híveként, a reformszárny reprezentánsaként. A rendszerváltás után az egyik legnagyobb agrárvállalkozás alapítója. Mi ez? Különleges szerencse? A föld megtartó ereje?

– Én világéletemben reálpolitikus voltam, amihez hozzájárult, hogy nehéz időkben indultam. Tizenöt éves voltam, amikor kitört a világháború és utána sem volt sokkal könnyebb Ebbe nőttem bele.

– Ha reálpolitikus volt, Rákosi eljövetelét is látta.

– Érdekes módon, azt éppenséggel nem. Negyvenöt után lefoglalt a munka. Egy gazdacsalád hívott magához, ahol ötvennyolc hektáron gazdálkodtam. Volt hét-nyolc lovunk, hatvan birkánk, húsz marhánk.

– Házasságon kívül születni a puritán, protestáns erkölcsű nagyközségben nem lehetett könnyű sors.

– Érdekes módon sosem volt ebből gondom. Inkább afféle falu kedvencének számítottam. Földosztáskor még a kommunisták is azt mondták: a Pistának adni kell valamit, mert semmije sincs szegénynek. Igaz, az öregnek volt százhúsz holdja. Így kaptam földosztáskor öt holdat... A meglévő százhúsz mellé.

– Elvileg a kuláksors is fenyegethette volna. Végül a „nagy átszervezés idején, ’52-ben téeszelnöknek jelölték.

– Fogalmazzunk kicsit pontosan: 1950-ig nem bántottak senkit. Ekkor kezdték az embereket listázni, a lakosságot vegzálni. Akkor azt mondtam: na, nem, én nem dolgozok az adóügynek. Be kell lépni a téeszbe, mert úgyis erre megy ki minden. De hagyjuk ezeket a régi ügyeket. Nem ér az egész ennyit. A mezőgazdaság átszervezésével indult el, hogy mi felzárkózzunk a Nyugat-Európai mezőgazdasághoz. A politikusok összevissza beszélnek erről is. Megkeverik a dolgokat.

– Látom, nem szívesen beszél erről.

– A folytatás az volt, hogy a vezetőségválasztó közgyűlésen nem engem jelöltek elnöknek csak helyettesnek, azonban közfelkiáltással elnökké választottak. Az egyik tag felállt és azt mondta a jelölő bizottság elnökének, hogy Pista legyen az elnök. Kétségtelen, ez nem volt klasszikus, titkos szavazás.

– Tulajdonképpen szellemekről beszélünk. Létezik még a fogalom, hogy paraszt? Vagy mondjunk inkább „vidéki lakosságot”, amelynek elenyésző hányada foglalkozik mezőgazdasággal?

– A parasztság létezik ma is, de a hagyományos paraszti mentalitás meghalt. Nádudvaron még láthat néhány bácsit, akik hagyományos viseletben járnak, gondoljanak Veres Péter képére.

– Hogy a tradicionális paraszti életforma elhal, abban nincs semmi rossz. Nem biztos, hogy a paraszt szeret paraszt lenni.

– Ezt nem magam találtam ki, hanem Erdei. A paraszt nem azért paraszt, mondta, mert az akar lenni. Nem lehetett más. Amint lehetősége nyílik arra, hogy szabaduljon, azonnal megteszi. Ezt még 1937-ben írta meg.

– Eszerint holdkórosok voltak azok, akik 1990-ben az elpusztíthatatlan paraszti mentalitásról szónokoltak? Arról, hogy aki visszakapja a földjét, látástól vakulásig dolgozik?

– Én már az ötvenes években túl voltam azon, amit erről a népi írók összeírtak.

– Mi volt az oka annak, hogy a Kádár-rendszer legnagyobb sikereit a mezőgazdaságban könyvelhette el? Kádár kedvelte annyira a parasztot, vagy Erdei Ferenc és Fehér Lajos győzték meg?

– Kádárnál ez nem a szeretet kérdésén múlt, ebben reálpolitikus volt.

– Szerintem önt is becsülhette, ha a PB-be és a KB-be bevette. Nádudvar eredményeit nyilván elismerte. Mikorra tehető a Vörös Csillag felemelkedése?

– Honnan kezdjük? Az úgynevezett valóságos szocializmus korszaka negyven-negyvenöt évet ölel fel, és az is korszakokra bontható. Az első huszonöt ezen belül is siralmas volt az agrárpolitikában. A Szovjetunióban írtak elő agrártéziseket, nem volt kenyér, sorvadozott a termelés, majdhogy éhen nem vesztünk a nagyszerű földjeinken. Hogy Kádár szerette-e a parasztot vagy a mezőgazdaságot? Nem ez a lényeg. A döntő, hogy hajlandó volt dönteni. Képes volt arról határozni, hogy mit akarunk megvalósítani. Ma se döntés, se koncepció. A kormányokat nem érdekli. Szerintem nem értettek az egészhez. Ennek köszönhető, hogy mai magyar mezőgazdaság jó ha a kétharmadát termeli annak, ami bennünk van, amit elérhetünk.

– Egy dolgot azért eldöntöttek. Hogy kinek játsszák át a legzsírosabb földeket, a legkomolyabb vagyonelemeket.

– Nálam ez részletkérdés. El kell dönteni, mit akarunk kezdeni ezzel az egésszel. Kádár épp ebben hallgatott ránk. Eldöntötte, vagy jóváhagyta (mindenki döntse el ízlése szerint), hogy a paraszttól földet nem veszünk el. Legyen vagy lehet közös gazdaság, de lesz háztáji is, amely árut is termel. Ez a lényeg. Ez az, ami poraiból keltette életre a halódó mezőgazdaságot, a paraszti ambíciót. Fehér Lajos vagy Erdei ehhez kevés volt, mert Kádár volt pozícióban. Nem véletlen, hogy 1965-66-ra, a reformokat messze megelőzve, minden lényeges dolgot megcsináltunk. Volt kenyér, hús, tej, s mindebből kínálati piac. A sertésállomány fele 1990-ben már háztájiból származott.

– Mi volt a nádudvari modell lényege, ami a rendszer mintagyerekévé tette?

– Mi történelmet írtunk abban, hogy részesművelésbe adtuk az élőmunka-igényes ágazatokat. Mert a répát egyelni kell, a kukoricát kapálni kell, a lucernát kaszálni kell. Erre a paraszt rá is harapott.

– Legyünk őszinték: politikai támogatás nélkül nem ment volna.

– Amikor elindultunk, piszkáltak is elegen: ez a Pista mit csinál. Milyen nehéz volt összehozni azokat a szép nagy táblákat, ez meg azonnal szétszedi? Nem értették meg Pesten a fejlett ideológusok, hogy munkára mérem szét a táblát. Dehogy adom én vissza a földet.

– Nádudvar már akkor is afféle nagybirtok volt, óriási határral.

– Mondhatjuk úgy is. Nagybirtok volt. Huszonnégyezer hektár nem akármi. ’45 előtt ennek a területnek 72 százalékát az 500 hold feletti uradalmak és gazdaságok művelték. Négy téeszből szerveződtünk össze. A gazdasági erő jogán maradt meg a Vörös Csillag. Az alakult legkésőbb. Azok jöttek ide, akiknek saját földjük is volt.

– Melyik volt az a lélektani pillanat, amikor a magyar paraszt lélekben eldöntötte, hogy lemond a földről?

– Nem volt ilyen pillanat. A magyar paraszt látta ’56-ban, hogy senki, a Nyugat sem segít rajta, a politikai ellenállás értelmetlen. Csendben visszaszivárogtak a téeszekbe. De lélekben nem mondtak le soha semmiről. Az öregekkel ezt nem lehetett megbeszélni. Nem kárpótolta őket semmi. Soha nem bocsátották meg.

– A föld a paraszt szemében szentség. Kikezdeni tabu.

– A másik gond is éppen ez, soha nem beszél senki róla. Magyarországon kevés a föld. Egy lakosra vetítve nulla egész öt tized hektár a szántóterület. Már ’45-ben, a földosztás idején is gond volt, hogy nem jut mindenkinek. Hiába ez a szájtépés a földről, meg hogy azé, aki megműveli. Erdei, aki jól értette ezt, kitalálta, hogy ha átszervezzük a mezőgazdaságot, a föld nélküli Jánosok legalább munkához jutnak.

– A sokak által hirdetett családi gazdaság álom?

– Ne bolondozzon. Ne is említse. Hol gazdálkodjanak? Miből? Mennyiből? Hol vannak a befektetések? A földgolyón mindenütt a föld és a tőke koncentrációja zajlik. Pont Magyarország menjen ezzel szembe?

– És az egyenlőség? A földhöz való jog?

–Ez tisztán elméleti megközelítés. Nekem nincs ideológiám. Szakmai szempontból nézem az egészet. Amit János bácsi a parcelláján termel, azt nem lehet a világban eladni. Egy közepes minőségű traktor ára ötvenmillió, egy jobbfajta nyolcvanmillió. Ötven hektáron mit akarunk ezzel?

– A paraszti szorgalom – mondták – hegyeket mozgat meg.

– A rendszerváltás után talán én is azt gondoltam. Majd visszajön a régi, szívós munkaerkölcs, az emberek a sajátjukon kidolgozzák a belüket. Két évig próbálkoztak. Majd a fiatalja azt mondta: nem kapál, nem kaszál.

– Fordítsunk a beszélgetés menetén. A Kádár-rendszernek voltak gazdasági sztárjai. Például ön.

– Én sosem voltam díszparaszt.

– Sztárokat mondtam.

– Az sem voltam.

– Nem csábította PB-tagként, hogy nagyban kezdjen politizálni?

– Nem mentem el Nádudvarról. Amikor felkínálták, akkor sem hagytam itt sem a gazdaságot, sem a falut.

– Ma már bevett legenda a „balosok” és a „reformerek” harca Kádár kegyeiért. Önben ez miként csapódott le?

– Ez a párt – ha klasszikus értelemben pártnak vesszük – gyűjtőpárt volt. Akadtak benne ultrabalosok (még nem is Biszku volt a legkeményebb), centristák és polgári szárny is. Mit mondjak Hetényiről, Faluvégiről, Vályi Péterről, Tímár Mátyásról? A centrista vonalat, úgy hittük, maga Kádár vezeti. Nem ismertük a dörgést. Fehér Lajos árulta el már a halálos ágyon, hogy a szektás csoportot is Kádár vezette. Nagy játékos volt.

– Egy idő után biztos látta, hogy a Vörös Csillag MG. TSZ sem örökéletű. Mivel engedte útjukra a parasztokat, akiket ön vezetett a téeszbe? Merre keressék a kiutat?

– Mondhattam volna bármit, történt néhány dolog ebben a huszonöt évben, amivel egyáltalán nem számoltam. Azzal, hogy a mezőgazdaságot szétszaggattuk, s nem építettünk helyette másikat. Azzal, hogy adottságaihoz képest hetven százalékos teljesítménnyel működik a mezőgazdaság. Minden porcikám tiltakozik ellene, végül is ebben éltem. De már semmit sem tehetek. Láttam az átszervezést, a kezdet kudarcait. És megvisel, hogy ennyi kínlódás után végül ilyen állapotba jutottunk.

– Amikor a földkimérések kezdődtek, a bizottságba is be akarták venni?

– Igen. De mondtam nekik: nehogy már én legyek ott. Én hoztam össze a nagy táblákat, én mérjem szét?

– Miből eredt az ötlet, hogy vállalkozzanak, alapítsanak céget?

– Több termelési rendszer működött Magyarországon. Bábolna, Baja, Szekszárd és a többi. Annak idején úgy lehetett devizához jutni, ha belépünk valamelyikbe. Én egyikbe sem szerettem volna. Nem tagadom, ezen a ponton Fehér Lajos közbenjárását kértem. Így alakult meg a KITE állami tulajdon nélkül.

– Amit aztán privatizáltak...

– Nem privatizáltuk, önálló lett. És mikor Sárközy meghozta a vállalati törvényt, átalakult részvénytársasággá. Tíz-tizenegyezer vevőnk van, 215 milliárdos a múlt évi forgalom. Hogy mit adunk el? Amit a kedves vevő kíván műtrágyában, vegyszerben, vetőmagban, traktorban. Közel ezer ember dolgozik nálunk.

– A magyar mezőgazdaság zászlóshajóját végül Csányi úr vette meg?

– Tudja mit? Örüljünk neki. Róla legalább pontosan tudom, hogy komolyan veszi a mezőgazdaságot.

– Látom, jó kondícióban van.

– A munka jót tesz. Örökös tiszteletbeli elnök lettem. Nem én vezetem már a céget.

– Nádudvar valaha rengeteg disznót tartott. Vágóhíd is üzemelt.

– Huszonötezer hízót, ezer bikát, és évente behoztak négyezer liter tejet.

– Most, ahogy erre jöttünk, egy tyúklábat sem láttunk.

– Most nincs gond. Nincs. Igaz, hogy munka sincs.

– Mit csinálnak az emberek?

– Nyomorognak. Csak Nádudvaron közel ezer ember él segélyből. Kilencezer háromszázan voltunk, a téeszben négyezren dolgoztunk. Hogy is nevezik ezt az ínség- vagy kényszermunkát?

– Közmunka.

– Úgy van. Azt is sokan csinálják. De ezek életerős, munkabíró emberek. Az apjukat is mind ismertem.

– A földlicit, amit a napokban tartanak, nagy disznóság?

– Ebbe már nem megyek bele. Az elúszott. A politikai zsákmányszerzés része volt. Semmi köze a mezőgazdasághoz. Azt a négy-ötszázezer hektár földet az államnak meg kellene tartania tartaléknak, integrációs alapnak.

– A szocialista gazdaság menedzser ászai (Burgert, Horváth) a művük összeomlása után hamarosan meghaltak. Már nem láthatták, amit ön Nádudvaron. Mi az, ami az ön életében maradandó?

– Nagyképű leszek, ne is írja le. A legnagyobb jó, ami történt velem, hogy Nádudvaron társadalmi kedvenc voltam. Akármilyen mélyen, magasan jártam, nádudvari maradtam.

– Nehéz volt ezt a felbomlást megélni?

– Észnél kellett lenni. Ami Horváthot, Burgertet illeti, ők sem engedték meg a lopást senkinek. Az utódok persze szétloptak mindent. Részben ez történt Nádudvaron is. Mi nem loptuk el sem a téeszt, sem mást. Láthatja, a cég, a KITE is megmaradt. A többi rendszerszervező cég elhalt. Ez él és virágzik is. Csányi a névérték húsz és félszeresét fizette ki a tulajdonosoknak. Akik megkapták ezt a pénzt azok becsülik csak a múltat igazán. Mert mi nem loptunk: ennyi a titok.

– Nem érzelmes típus. A Hazám-díj talán meghatotta.

– Bekerültem ebbe az úri társaságba, azt hiszem, én képviselem a parasztságot. A hazáról prózai dolog ugrik be. Nem tehetek róla, a föld. Ez a föld a hazám és egyúttal a szakmám. És ezt a drága földet, amin most annyit hőbörögnek, egy részét olyan ápolatlannak, szutykosnak látom, hogy siralom ránézni.