Főhet Orbánék feje

Az első negyedévben leginkább az alkotmányozás és a vasárnapi munka ügye borzolja majd a kedélyeket – áll a Policy Agenda 168ora.hu-nak eljuttatott prognózisában. Eszerint különösen forró lesz a tavasz Réthelyi és Navracsics tárcájának. Előbbi az otthonszülés szabályozása és az egészségügyi kamarákról szóló törvény, utóbbi az alkotmányozással kapcsolatban célkeresztbe.

2011. január 13., 14:04

Miklós tárcája, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium az, amelynek a legnehezebb ügyekkel kell szembenéznie – derül ki a Policy Agenda elemzéséből, amely azt vizsgálja, hogy az első negyedév jogalkotása szempontjából mely tárcák esetében kell nehezebb politikai időszakra felkészülni. Az alkotmány kidolgozását övező várható viták miatt Navracsics Tibor és Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium áll a második helyen.

A Policy Agenda negyedéves előrejelzése egy úgynevezett Politikai Hatás Index (PHa-index) alapján rangsorolja, hogy az elkövetkező három hónapban a kormány és az országgyűlés jogalkotási munkája során mely ügyek fogják a politikai napirendet meghatározni. (A PHa-index egytől-ötig terjedő skálán különböző szempontok mérlegelése alapján következtetni enged arra, hogy milyen politikai hatása lesz egyes törvényeknek és jogszabálytervezetnek. A számítás során vizsgálták, hogy az adott törvény vagy jogszabály mekkora és milyen érdekérvényesítő képességgel bíró társadalmi rétegeket érint, milyen gazdasági és költségvetési hatásai vannak, milyen politikai kommunikációs lehetőségeket hordoz, és mekkora parlamenti konfliktusokra lehet számítani annak kapcsán.)

Az elemző cég szerint elsősorban az alkotmánytervezet fogja a politikai napirendet meghatározni. Második helyen áll a KDNP vasárnapi munkavégzésről szóló törvényjavaslata. Ez az ügy azért is kapott a Policy Agenda számításaiban magas értéket, mivel ebben a kormánypártokon és a kormányon belül is várható konfliktus. A Fidesz választhatja azt az utat is, hogy egyelőre nem engedi napirendre tűzni a kérdést, de ez a KDNP eddigi politikáját tovább gyengítené, és egyben koalíciós konfliktushoz is vezethet.

Harmadik helyen áll az otthonszülésről szóló szakmai szabályok megalkotása. A Policy Agenda számításai szerint a negyedik, politikai napirendet meghatározó ügy lesz az egészségügyi kamarákról szóló törvény, amely a sajtóhírek alapján azért gerjeszt majd feszültségeket, mert az az érintett kamarák számára nem elfogadható. A parlament előtt lévő tervezet egyébként jelentős átalakításokat hozhat az ágazatban, mivel ismét kötelezővé tenné a 2007 óta megszűnt kamarai tagságot és újabb jogosítványokat adna az egészségügyi kamaráknak.

Az ötödik legfontosabb politikai ügy lesz az új sporttörvény megalkotása. A minisztérium által közölt információk alapján az új sporttörvény alaposan átrajzolja az eddigi finanszírozási rendszert, mivel csökkenti a versenysport támogatásának arányát a teljes büdzsén belül. A tervek szerint ezzel párhuzamosan csökkentik a kiemelt támogatást kapó sportszövetségek számát.

„Amennyiben az ágazat vezetése nem lesz képes konszenzusos szituációt teremteni, akkor előfordulhat, hogy a kialakuló erős frontok a közvélemény nyilvánossága előtt fogják megvívni a csatáikat. Ez pedig az EU-s elnökség és alkotmányozás amúgy sem könnyű időszakban, komoly konfliktussá nőheti ki magát, hiszen a sport szereplői közismerten jó érdekérvényesítők és képesek a médiában véleményük markáns megjelenítésére” – áll a Policy Agenda prognózisában.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.