Fő a biztonság
A kispesti térfigyelő rendszer létrehozásával a helyiek biztonságát kívánták erősíteni. Bár ez alapvetően nem önkormányzati feladat, mégis kizárólag saját forrásból, külső támogatás nélkül alakították ki a rendszert. A folyamatos bővítésnek köszönhetően ma már szinte Kispest egész területét ellenőrzik a térfigyelő kamerákkal. Jelenleg hetven kamera működik a kerület kiemeltebb zónáiban, továbbá négy rendszámfelismerő kamerával is rendelkeznek. A kerületi rendőrkapitánysággal egyeztetve ebben az évben tizenegy új helyszínre telepítettek kamerákat.
A rögzített felvételek abban segítenek, hogy a baleseteket, bűncselekményeket, szabálysértéseket könnyebben ki tudják vizsgálni. A térfigyelő rendszer sokat segített a vitás ügyek eldöntésében is, ami meglátszott a kezdeményezett eljárások sikerében. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a kamerarendszerrel olykor sikerül megelőzni a szabálysértéseket és a bűncselekményeket. Nincs ugyan pontos kimutatás arról, hogy mennyire csökkent az illegális hulladéklerakás, de általános tapasztalat, hogy a kamerák jelenléte némiképp elriasztja azokat, akik bejáratott útvonalon hordták hosszú időn át az elhagyatott övezetekbe a hulladékokat.
Kameraszemek
A térfigyelő rendszer a kerület majdnem egész területét lefedi. Új kamerák kerültek az idén a Vak Bottyán utca 75/c, a KöKi terminál buszpályaudvarban lévő Fornetti üzlet környékére, a Nagykőrösi út–Határ út, a Petőfi utca–Zalaegerszeg utca, az Árpád utca–Zalaegerszeg utca, az Ady Endre út–Hunyadi utca, az Ady Endre út–Kisfaludy utca, a Városház tér–Kossuth Lajos utca kereszteződésébe, valamint a Jahn Ferenc utca–József Attila utca sarkára és a Shopmarkhoz. Az új helyszíneket a lakossági és rendőri bejelentések, kérelmek, a bűnügyi statisztikák, valamint az érintett hatóságok véleménye alapján jelölik ki.
A kispesti önkormányzat három évvel ezelőtt azzal a kéréssel fordult a kormányhoz, hogy „a migrációs válság által előidézett krízishelyzetben az Európai Unióval és a szomszédos országokkal együttműködésben tegyen meg mindent a magyar állampolgárok Alaptörvényben garantált biztonságáért”. A testület az akkori határozatot 14 szavazattal, ellenszavazat nélkül fogadta el. A kamerák kihelyezésével nőtt a helyiek biztonságérzete.
A térfigyelő rendszer sikeressége nem volna lehetséges rendészek nélkül. A képviselők 2014-ben határoztak a Kispesti Rendészeti Központ létrehozásáról. A rendészek a közterületek rendjét felügyelik, feladatuk többek között az illegális árusítás felszámolása és a jogellenes közterület-használat megakadályozása. Felügyelik ezenkívül az állattartást, eljárnak parkolási szabálysértések esetén, és külön figyelmet szentelnek a zöldfelületek tisztaságának megőrzésére.
Kitüntették őket
Az év rendőre 2018-ban Berecz Roland törzsőrmester volt, az év tűzoltója címet Sándor Barna törzszászlósnak adományozták, az év polgárőre Békési Gábor volt. Kispest közbiztonságáért kifejtett odaadó munkájáért elismerő oklevelet kapott kilenc rendőrségi, öt katasztrófavédelmi és egy-egy polgárőri, illetve rendészeti állományban lévő dolgozó. Kétmillió forint önkormányzati támogatást kapott a Dél-pesti Katasztrófavédelmi Kirendeltség. A polgári védelem világnapja alkalmából dr. Csatári Bálint, a Kispesti Rendészeti Központ közbiztonsági referense és Oláh Ilona, a Deák gimnázium pedagógusa kapott elismerést a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság ünnepségén. A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Dél-pesti Katasztrófavédelmi Kirendeltsége által önkormányzati támogatással áprilisban megrendezett kerületi katasztrófavédelmi versenyen hét általános iskolai felső tagozatos és hét középiskolás csapat vett részt, a versengésben a Kós iskola és a Deák gimnázium csapata bizonyult a legjobbnak.
Igen sok a rendészek feladata hulladéklerakási ügyekben. A központ megalapítása óta hétezer szabálysértési ügyben jártak el, 900 roncsautót találtak, közülük 120-at el is kellett szállítaniuk. A KöKi terminál közelében a korlátozott behajtási övezet kijelölése óta kétezer általános, 300 vendég és 240 eseti behajtási engedélyt igényeltek a kispestiek. Jelenleg tizenegy fős a kerületi önkormányzati rendészeti állomány létszáma, a felügyelőket folyamatosan képzik.
Az önkormányzat évről évre eszközvásárlással, rendőrautók beszerzésével, elismerésekkel, anyagi juttatással járul hozzá a kerület rendőreinek munkájához. Az idén csaknem tízmillió forint önkormányzati támogatásból a Kispest Közbiztonságáért Alapítvány konditermet alakított ki a kerületi rendőrkapitányságon. A tizenegy rendész közösen járőrözik a rendőrökkel, számos esetben fogtak el együtt bűnözőket, könnyebb így a tettenérés is. Mindennapos és folyamatos az együttműködés a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóságának munkatársaival és a kispesti polgárőrökkel is.
Az új testvérváros: Tasnád
Tavaly márciusban a romániai Tasnáddal tovább bővültek Kispest testvérvárosi kapcsolatai. A szerbiai Zombor, a horvátországi Vrbovec, a lengyelországi Krzeszowice, a bulgáriai Szmoljan és a törökországi Pendik után ez a hetedik testvérvárosa a kerületnek. A törökországi Pendikkel ápolt kapcsolat eredményeként a Yunus Emre Török Kulturális Intézet és az önkormányzat támogatásával 2018 év elején négy hónapos török kulturális program indult a Szivárvány óvodában, és novemberben a wekerlei Árnyas óvoda is bekapcsolódott. Az óvodások török népi mondókákkal, dalokkal, mesékkel, táncokkal, művészettel, gyermekjátékokkal és ízekkel ismerkedtek. A török–magyar testvérvárosi kapcsolat keretében érkezett Törökországból elsőként a Gábor iskola elé az a kamion is, amelyben mintegy harminc, matematikát népszerűsítő animációval, játékos feladattal, kísérlettel találkozhattak a kispesti diákok. Zombori testvéróvodája lett a Mesevárnak, a Deák gimnáziumnak pedig Isztambul legelismertebb középiskolája, a Kabatas lett a testvériskolája.
Sikeres diákcsereprogram
Az idén 15. alkalommal rendezik meg a Kispesti Testvérvárosi Ifjúsági Programot. Eddig 1200 kispesti diák és pedagógus utazott a külföldi testvérvárosokba, ugyanennyi vendég érkezett Kispestre és a Balatonra. Egy-egy iskola diákjai tölthetnek tíz napot egy-egy testvérvárosban, a testvérvárosi gyerekek pedig három napig kispesti családoknál laknak, utána mennek az önkormányzat káptalanfüredi táborába. Krzeszovicében 212-en, Pendikben 162-en, Szmoljanban 249-en, Vrbovecben 216-an, Zomborban 214-en jártak, Tasnádra, az új testvérvárosba 2019-ben 19 diák látogathat el.
Cikkünk szponzorált tartalom, lapunk 2019. május 9-i Kispest-mellékletének a része.