Financial Times: Magyarországon folytatódik a régi rendszer, csak az üzletek jobbak

2018. március 21., 11:44

Szerző:

Lehangoló cikk jelent meg a Financial Timesban Magyarországról a március 15. ünnep kapcsán. Szerzője azt írja, hogy amíg az 1990-es években Budapest még pezsgő, optimizmust sugárzó város volt, amely vonzotta a befektetőket, és bár továbbra is fejlődik, elegáns boltok és kávézók nyíltak, az itt élők növekvő orosz befolyásról, a kínaiak pénzügyi térnyeréséről, korrupcióról, cinikus és zárkózott a társadalomról, a sajtó, a civil és kulturális szervezetek helyzetének ellehetetlenítéséről mesélnek – emlékeztet a brit gazdasági lap, amely szerint mintha újra a kommunizmus jelenne meg az országban. 

A cikk megemlíti Alföldi Róbert közelmúltbeli ügyét is. Mint ismert, a színházi rendező azért nem tudott fellépni Zalaegerszegen, mert a Fidesz utasítására az utolsó pillanatban a szervezők lemondták a fellépését, félve – jegyzi meg a Foinancial Times – a hivatalos megtorlástól. Kitér a CEU-ra is, ami a kormány nyomása miatt már egy bécsi campus megnyitásáról tárgyal.

– Alábecsültük a kommunizmus hatásait – szól az egyik magyarázat. Egy másik főként a fiatalok nagymértékű elvándorlásának tulajdonítja a populizmus térnyerését, mások úgy gondolják, hogy a régi autoriter, kommunista rendszer folytatódik, csak jobban néznek ki az üzletek, nem küldenek rács mögé a nézetekért.

A Financial Times megszólaltat egy névtelenséget kérő üzletasszonyt is, aki azt meséli, hogy attól fél, újra visszatér a kettős beszéd. Mást tanítanak a gyerekeinek az iskolában, főleg történelemből, és mást mondanak nekik otthon. – Újra megtanulunk olvasni a sorok között – állapítja meg keserűen az üzletasszony.