Financial Times: Jakab Péter egy árnyékkormány felállítását javasolja

A lap szerint az ellenzék felismerte, hogy a választások megnyerése nem elég a valódi változáshoz.

2021. szeptember 9., 09:23

Szerző:

A Financial Times a héten közölt egy cikket a magyarországi ellenzék összefogásáról, amelyből kiderül, Jakab Péter szerint „el kell kezdeni gondolkodni egy árnyékkormány felállításán, mert fel kell készülni az ország irányítására a kezdetektől, ugyanis a Fidesz mindent megtesz, majd azért, hogy megállítsa az összefogást”.

Az Alfahír lapszemléje szerint a felmérések azt bizonyítják, hogy az ellenzék 2010 óta soha nem látott közelségbe került a kormányváltáshoz. A bizonytalan szavazók a potenciális szavazók egyharmadát teszik ki. Ezzel ellentétben a Méltányosság Elemző Központ szakértője, Novák Zoltán azt nyilatkozta a Financial Times-nak, hogy minden arra utal, hogy a Fidesz óriási előnnyel indul a választásokon: a hálózat, mozgósítás, pénz, erős vezető és a márka. Ugyanakkor szerinte az ellenzék még soha nem volt közelebb ahhoz, hogy hiteles kihívója legyen a kormánypártnak. 

A lap megemlíti, hogy éppen ezért a kormány komolyan veszi ezt a kihívást, hiszen nem véletlenül indított petíciót Stop Gyurcsány és Stop Karácsony címen.

A Financial Times cikke szerint kérdéses, hogy az ellenzéki egység az előválasztás után is ugyanolyan erős lesz, mivel kampány kiélezheti az ideológiai ellentéteket. A lap megemlíti példaként Tóth Csaba és Hadházy Ákos közötti zuglói összecsapást, ahol korrupció vádja is felmerült az MSZP, Jobbik, Párbeszéd és DK támogatta Tóth Csabával szemben.

A Závecz Research felmérése szerint a választók 49 százaléka változást akar a jövőben, ami kilenc százalékkal több, mint amennyien az összefogásra szavaznának jelenleg. Amennyiben ezt a kilenc százalékot sikerül meggyőznie az ellenzéki pártoknak, akkor a jövő évi választásokon garantált lenne az összefogás sikere.

A lap hozzáteszi, hogy az ellenzéki politikusok már felismerték, hogy a választási győzelem csak az első lépés a változás útján, mert egy a NER (Nemzeti Együttműködés Rendszere) leváltásához rendkívüli jogi és politikai akadályokat kellene legyőzniük. Ennek érdekében a hat ellenzéki párt jóval a választások előtt tervez megállapodni egy árnyékkormány felállításáról, valamint a békés átmenetről.

 

(Kiemelt kép: Jakab Péter Facebook-oldala)