Financial Times: így zsarolja a bankokat Orbán

Budapesten ugyan azt várták, hogy a kormány tegnap bejelenti, miként akar enyhíteni a deviza-jelzáloghitelesek és más adósok helyzetén, ám a hatalom a jelek szerint inkább a tárgyalásokat választotta. A megbeszélések már meg is kezdődtek és a Bankszövetség szóvivője azt közölte, hogy ők nyitottak és valóban megállapodásra törekednek – írja a londoni Financial Times.

2013. július 25., 17:58

Előzőleg több miniszter is azzal fenyegetett, hogy a tartozások terheit a háztartások helyett a bankoknak kell viselniük. Varga Mihály tegnapi bejelentését viszont békülékeny gesztusként értékelték a befektetők és a bankrészvények jegyzése azonnal megemelkedett. A már idézett szóvivő szemmel láthatólag derűlátóan azt mondta, hogy a tárgyalásos megoldáshoz idő kell, a sietség nem jó tanácsadó.

Kérdés azonban, hogy mennyire megalapozott ez az optimizmus, amikor a végső döntés joga Orbán Viktornál lesz, márpedig ő már többször megszegte a kormányzati ígéreteket, nem utolsó sorban a bank- és különadók kivezetése kapcsán.

Peter Attard Montalto (Nomura) úgy fogalmazott, hogy a puha egyeztetések mindenekelőtt a jó zsaru/rossz zsaru-stratégia részét képezik. A kabinet ugyanis azt szeretné, ha a bankok maguk találnák ki, mit lehet kezdeni a jelzáloghitelekkel. Ha erre nem hajlandók, vagy nem tudnak ilyen ajánlattal kirukkolni, akkor jön az erő, visszamenőleges hatállyal. Vagyis a pénzintézeteket rákényszerítik, hogy akkora békát nyeljenek le ez ügyben, amekkorát csak képesek.

Ha a meghozandó áldozat elnyeri Orbán Viktor tetszését, akkor kihirdeti majd, hogy békés úton győzelmet aratott a magyar nép érdekében. Ellenkező esetben a választások előtt beveti a törvényhozást, hogy megvédje ugyanezt a népet az ország kapzsi bankjaitól.

Lemondott Tompos Márton, a Momentum elnöke, utódja Rózsa András zuglói polgármester lett. Mindeközben a párt egykori vezetője, Fekete-Győr András szerint a Fidesz pénzt ajánlott a pártnak, hogy induljanak a 2026-os választáson.