Financial Times: Dicséret fenntartásokkal
Fenntartásokkal ugyan, de dicséri a magyar gazdaság állapotát a brit üzleti lap, a Financial Times. A cikk szerint a magyar vezetést korábban szeszélyességgel vádolták, de szomszédai most irigylik mind az országot, mind a háztartásokat.
A budapesti tőzsde mutatója egy év alatt 30 százalékot javult, dollárban kifejezve pedig több mint 20 százalékkal lett jobb. Az ország a jelek szerint már nem kullog a lengyelek mögött, akikkel összevetve oly sokszor elmarasztalták. A forint stabil.
Mostanság minden feltűnően más, mint pár éve, amikor a gazdaság visszaesett, a fizetőeszköz árfolyama ingadozott és a kockázati felár áttörte a plafont. Az előrelépésben az alacsonyabb olajárakon kívül segített a megélénkülő német kereslet. Az alapvető azonban a fogyasztói bizalom, amely élesebben erősödik, mint bárhol másutt a régióban.
A háztartások hasznot húznak a növekvő reálbérekből és a javuló munkanélküliségből. De még ennél is lényegesebb a devizahitelek kényszerű átváltása, mert az kiiktatott egy jelentős bizonytalansági tényezőt, ami lenyomta a költekezést. A lépés önkényesnek tűnt az autokrata miniszterelnök részéről, de ihletett döntésnek bizonyult, és sok családot mentett meg a csődtől. Ha ez nincs, akkor most a svájci frankért nagyjából 700 forintot kellene fizetniük az adósoknak.
Mindez persze veszteséget hoz az amúgy is erősen megadóztatott pénzügyi ágazatnak. Utóbbival azonban Orbán nemigen törődik, mivel a bankok többsége külföldi kézben van. Az eredmény az, hogy lefulladt a hitelezés, ami középtávon továbbra is a növekedés legnagyobb akadályát képezi. Jelen pillanatban azonban az ország besöpri a nyereséget.
(Forrás: Szelestey Lajos)