Nem baj, hogy szekszárdi fideszesek hatalmas profittal adtak tovább egy gyártelepet az államnak, a rendőrség lezárta a nyomozást

2020. január 31., 10:21

Szerző:

Szekszárdi fideszesek megvásároltak egy lerobbant, üres húsüzemet, amit nem sokkal később a paksi atomerőmű-bővítés miatt megvásárolt a magyar állam. A rendőrség nem talált bűncselekményt – írja a 24.hu.

A paksi atomerőmű-bővítés érdekeire hivatkozva hatalmas ingatlanvásárlásokra adott engedélyt a Miniszterelnökség, amivel néhány helyi fideszes is jól járhatott. Az ingatlanügyleteket az állami tulajdonban lévő paksi ipari park, a PIP Közép-Duna Menti Térségfejlesztési Nonprofit Kft. hajtotta végre Lázár János minisztersége idején. 

A kft. nemcsak paksi földeket vett, hanem egy lepusztult húsüzemet is Szekszárdon, amelyért 2018 májusában 1,8 milliárd forintot fizetett.

Az eladó a Cseppkő Faktor Zrt. volt, amely pont a paksiak terjeszkedése előtt csapott le az ingatlanra. Korábban hiába próbálták azt árverésen elsózni, senkinek sem kellett. A részvénytársaságot alig néhány héttel a vásárlás előtt hozták létre.

Azt nem tudni, hogy pontosan mennyit fizetett a telepért, de a céges beszámolók szerint a Cseppkő Faktor az ingatlanvásárlás évében, 2017 végén 318 millió forint befektetett eszközt tartott nyilván, illetve 330 millió forint beruházási hitelt, összességében 377 millió forintnyi kötelezettséget. Mérlegbeszámolójában pedig egyéb bevételként 1 milliárd 823 millió forintot tüntetett fel.

A portál szerint ezek alapján az valószínűsíthető, hogy

300-400 millió forintért szerezték meg az ingatlant, amelyért nyolc hónappal később az állami PIP négy-hatszoros összeget fizetett.

A szekszárdi cég közvetett résztulajdonosa, egyben jelenlegi vezérigazgatója Kapitány Zsolt, a Tolna megyei közgyűlés fideszes tagja, aki az üzletkötés idején a közgyűlés alelnöke volt. A közvetett tulajdonosok között van a szekszárdi választási bizottság fideszes elnöke, Póla Zoltán és felesége, valamint a trafikbotrány egykori szereplője, Fajszi Lajos korábbi fideszes önkormányzati képviselő.

Kapitány Zsolt
Fotó: MTI/Kiss Dániel

Az adásvétel gyanús körülményei miatt Hadházy Ákos független képviselő tavaly feljelentést tett a rendőrségen különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával.

A BRFK korrupció és gazdasági bűncselekmények elleni főosztálya a napokban szüntette meg a nyomozást azzal a megállapítással, hogy amit a feljelentésben vázoltak, nem bűncselekmény.

A határozat arról tanúskodik, hogy a nyomozás során fel sem merült, hogy megvizsgálják, a helyi politikusok cége hogyan juthatott az óriási haszonhoz. A záródokumentum még azt sem tisztázta, hogy a Cseppkő Faktor mennyiért szerezte meg az ingatlant, az pedig elő sem került a nyomozati anyagban, hogy kapott-e valaki bennfentes információt a PIP vásárlási szándékairól.

„Az ingatlan értékbecsléskori értékét nem befolyásolja az, hogy korábban mennyiért jutottak hozzá, illetőleg az sem, hogy korábban árverésre bocsátották, azonban érdeklődő hiányában nem értékesítették”

– írta a rendőrség arra hivatkozva, hogy a PIP által felfogadott igazságügyi szakértő 2,6 milliárd forintra becsülte a gyártelep forgalmi értékét, amit aztán levittek 1,8 milliárdra.

 

Tegnap 16:11

Május 1-jén a délutáni órákban 24 Celsius-fok körüli csúcshőmérsékletre van kilátás. A hét második felében változékonyabbá válik az időjárás, többfelé kell élénk, erős szélre és esőre készülni, emellett kissé visszaesik a hőmérséklet is – derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.