Férfivécékben kampányol a minisztérium
A Mol benzinkút hálózatának közel száz férfi vécéjében négy hónapon keresztül láthatóak az Emberkereskedelem Elleni Küzdelem plakátjai az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium szervezésében. A kampány célja az áldozatok, a prostituáltak szolgáltatásait igénybe vevő férfiak célcsoportjának elérése.
Te Kiszállhatsz. És Ő? – kérdezik fekete fehér plakátokon az Igazsági Minisztérium (IRM) kampányában az érintett férfiakat. A fotón egy hagyományos vaságyra függesztett bilincs jelzi a prostitúcióra kényszerített személy fogvatartását, a párnára hajított ezresek, tízeresek pedig a szexuális szolgáltatás ellenértékét. A hatást, a kiváltott gondolatokat nem ismerhetjük, csak a kommunikációs szándék tudható. A minisztérium sajtóosztályának munkatársa dr Petrás Roland rávilágított “A kampány célja nem elsősorban a prostitúcióra vonatkozó morális értékítélet kifejezése. Hanem az, hogy az emberkereskedelem áldozatainak "szolgáltatásait" igénybe vevőket ráébressze, hogy akitől ők a "szolgáltatást vásárolják" nagy valószínűséggel a szervezett bűnözés egyik ágának, az emberkereskedelemnek az áldozata, aki önszántából "nem szállhat ki". Álláspontunk szerint, ha mindezt széles körben tudatosítjuk az állampolgárok körében, azzal keresletcsökkentő hatást érhetünk el, ami hozzájárulhat a jelenség visszaszorulásához.” A kampány célcsoportjának, a 25-45 év közötti férfiak megszólítására közel száz Mol benzinkút férfimosdóját szemelték ki, itt helyezik el a már említett plákatot. A kampány időszak március elejétől július elejéig, négy hónapon át tart.
Szóróajándék osztogatás a férfimosdókban
A férfiakra nem csak a bevésődő szlogen lesz hatással. A minisztérium honlapján ismeretterjesztő anyagokat helyeztek el, egy szakértői tanulmányt, amely a jelenség jogi, szociológiai vonatkozásait ismerteti. (Ugyanitt állítólag egy fórumot is nyitottak, de ennek nyomát egyelőre nem leltük.) A minisztérium honlapját szóróajándékokon népszerűsítik: poháralátéten, mobiltelefon tartó szalagon, számítógépes egéren. Kíváncsiak voltunk, hogy a célcsoport szóróajándékát csinos hoszteszek fogják-e osztogatni, óvó mondatok kíséretében? De erre nem kaptunk választ. Amiképp a kampány költségét is hiába kérdeztük.
100-ból 15 férfi vásárolt már szexet
A szakértők szerint számos nemzetközi, társadalmi oka van a prostitúció és az emberkereskedelem összefüggésének, a nem szűnő kínálati és keresleti oldalnak. Négy országban, Lengyelországban, Szlovéniában, Csehországban és Magyarországon végeztek egy kutatást a legális szexüzletág képviselői és a célcsoport, az érintett férfiak körében. A felmérés összegzése szerint Magyarországon 100- ból 15 férfi már vásárolt szexet magának az örömlányoknál. Az emberkereskedelem kriminológiájába azonban nem csak szexuális rabszolgák, hanem az illegális munkára kényszerítettek, érintőlegesen a drogfutárok is beletartoznak. A tanulmány szerint 2000 és 2005 között 153 bűncselekmény vált ismertté.
Két év után újra itthon
Szenczy Sándor, a Baptista Szeretetszolgálat vezetője egy 2008-ra vonatkozó becsült adatot említ. Munkájuk során tavaly közel száz olyan esetben kellett segíteniük, amikor az emberkereskedelem tágabb értelmezésében valaki támogatásra szorult. Az ő segítségükkel került vissza Magyarországra az a férfi, aki Angliában raboskodott, és munkára kényszerítették. Nemrég pedig egy fiatal lány hazahozatalában vettek részt, aki két éve elszökött otthonról, később pedig fogvatartói kényszerítették a maradásra. A lelkész hangsúlyozza, hogy nagyon gyakran egy vonzó álláshirdetésnek dőlnek be a későbbi áldozatok. Kimennek külföldre, megnézni az állást, ott vendégül látják őket, majd “benyújtják a számlát, amit ki kell egyenlíteni”. Másik veszélyeztetett célcsoportnak az intézetből kikerült lányokat véli, akik nagyon szeretetéhesek, emiatt kiszolgáltatottak. Kezdetben egy kicsi érzelmi függés kialakulása után nagyon könnyen rávehetők bármire, később pedig kiszállni sem képesek a rutinból, a fenyegetett helyzetből.