Félmilliárdot követelnek a dolgozók, a szakszervezet nem hátrál

Perek százai indulhatnak az egri kórház ellen, mert évek óta nem fizet cafeteriát. A fenntartó szerint a Kúria öt dolgozó ügyében született döntése, amely a munkavállalóknak adott igazat, nem vonatkozik mind az 1500 dolgozóra. A szakszervezet szerint a többi ügyben sem határozna másként a bíróság. Az érdekvédők bíznak a tárgyalások eredményességében, de leszögezik: egy fillért sem engednek a követelésből.

2016. április 14., 17:46

„Döbbenten olvastam én is és valamennyi munkavállaló az egri Markhot Ferenc Kórház fenntartója, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ

közleményét” – mondta el a 168 Óra Online-nak Székely Tamás, a Magyar Szakszervezetek Szövetségének (MASZSZ) alelnöke, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének (ASZSZ) elnöke.

Az intézmény fenntartója közölte: kész peren kívüli egyezséget kötni a Kúria döntése által érintett kórházi dolgozók elmaradt cafeteriája ügyében, de szerintük a szakszervezet részéről félreérthető nyilatkozatok hangzottak el, és téves állítások azzal kapcsolatban, kikre érvényes az ítélet.

A Kúria januárban öt dolgozó ügyében

kimondta: jár nekik a három éve visszatartott cafeteria, visszamenőleg évente egyhavi bérnek megfelelő összeg. Az ÁEEK szerint téves az a szakszervezeti állítás, hogy a Kúria ítélete minden egyes dolgozóra egyformán érvényes. Székely Tamás szerint azonban egyértelmű, hogy ugyanaz a jogi helyzet áll fenn mind az 1500 munkavállaló esetében.

„A szakszervezet 700 tagja nevében elkészítette a fizetési felszólítást, amelyet április elején átadtak a munkáltatónak, és ha nincs megegyezés, kénytelenek leszünk elindítani a 700 dolgozó perét” – tette hozzá.

Hangsúlyozta: a szakszervezetnek már csak azért is lépnie kell, mert a követelés elévül. 2013 márciusában kaptak utoljára a dolgozók béren kívüli juttatást, a hároméves elévülés miatt megegyezés hiányában jogi úton kell érvényt szerezniük a dolgozók igazának.

Ennek elkerülésére írásbeli megállapodást javasol, amelyet ki lehet terjeszteni mind az 1500 dolgozóra. Az ÁEEK viszont azt szeretné, hogy a szakszervezet gyűjtse be az 1500 dolgozó nyilatkozatát arról, hogy ők nem perelnek, ha a szakszervezet tárgyal a nevükben. Székely Tamás szerint ez fizikailag és jogilag is nonszensz.

Az érdekvédő nem tartja célravezetőnek, hogy a fenntartó a sajtón keresztül üzenget, másrészt szerinte a tárgyalásokon érdemi ajánlatot eddig egyedül a szakszervezet tett, leszögezve azt, hogy nem hajlandók a kifizetés mértékében alkudozni.

Székely Tamás reméli, hogy folytatódnak a tárgyalások, az ÁEEK partner lesz a megbeszélések során, és a kórház 1500 munkavállalója megkapja az őt megillető járandóságát.