Fekete-Győr András: Ez nem csak a CEU ügye, hanem az ország ügye
– Szerintem nagyon sok jóérzésű, normális, konzervatív, demokrata ember itt van, azt demonstrálva, hogy nem lehet karhatalmi eszközökkel, lényegében egy koncepciós per alapján szétverni egy egyetemet – mondta Kunhalmi Ágnes MSZP-s országgyűlési képviselő a 168 Órának a Momentum Mozgalom pénteki tüntetésén.
A Momentum péntek este tüntetett a CEU-ért az egyetem mellett. Azután hirdették meg a rendezvényt, hogy a CEU rektora, Michael Ignatieff csütörtökön bejelentette, hogy az intézmény Bécsbe költözteti amerikai akkreditációjú képzéseit, amennyiben az Orbán-kormány nem írja alá december 1-jéig az egyetem működését biztosító államközi megállapodást.
A rendezvényen részt vett Kunhalmi Ágnes MSZP-s országgyűlési képviselő is. A 168 Órának elmondta, hogy az Országgyűlés oktatáspolitikáért felelős Kulturális Bizottságának alelnökeként különösen fontosnak érzi, hogy kiálljon az egyetem mellett. A politikus egy Academic Freedom transzparenssel a kezében egyedül állt, de elmondása szerint sok szocialista társa is ott volt a tömegben.

Kunhalmi Ágnes szerint a CEU az egyik legjobb egyetem az országban, amely nagyon sokat tett a felsőoktatás színvonaláért. Úgy látja, hogy sokat segített a többi magyar felsőoktatási intézménynek, könyvtára pedig az egyik leghíresebb Közép-Kelet-Európában.
– Minden feltételt teljesített a CEU, amit a kormány vele szemben támasztott. Itt egész egyszerűen Orbán azért nem vonul vissza, mert nem engedhet ebben a hatalompolitikai játszmában
– tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy véleménye szerint marad-e a képzés Budapesten azt válaszolja, hogy csak az a megoldás, ha százezrek mennek ki az utcára ennek érdekében.
– Orbánt csak az erő politikájával lehet visszafordítani és meghátrálásra kényszeríteni. Ha ez megtörténik, akkor meg fog állni, egyébként semmilyen módon nem fog
– jegyezte meg.
Nem sok esélyt lát arra, hogy a kormány aláírja a megállapodást.
– Egyre kevesebbet. Véleményem szerint konvergál a nullához – fűzte hozzá.
A Momentum elnöke, Fekete-Győr András a 168 Órának azt mondta, hogy az ország legjobban teljesítő egyetemét üldözi most el a kormány.
– Ez a jövőnkről és a tudásról szól. Többen mondták a felszólalók közül, hogy ez nem csak a CEU ügye, hanem az ország ügye. Most még van egy kis időnk, hogy az egyetem mellett kiállva nyomást gyakoroljunk a kormányra
– mondta.
Úgy gondolja, hogy több szinten kell kiállni az egyetem érdekében. Egyrészt az emberek szintjén, amit a Momentum próbál mobilizálni. Másrészt a szakma, az egyetemi oktatók szintjén, de ugyanilyen fontosnak tartja a nemzetközi szintet, amiben az Egyesült Államoknak, az amerikai nagykövetségnek is szerepe van.

Beszédében is említette, hogy ELTE-s hallgatóként külön engedéllyel használhatta a CEU könyvtárát, ami hozzájárult ahhoz, hogy egyetemistaként egy nemzetközi versenyen részt vegyen.
– Az is nagyon fontos, hogy a CEU sok mindent megoszt más egyetemekkel. Ez nem egy zárt burok, hanem az egész magyar tudományos és egyetemi életre fontos kihatással van, az én egyetemi tanulmányaimra is hatott. Felháborít és vérlázító minden momentumos számára ez az ügy
– jegyezte meg.