Fegyvernek használja a segélyeket a Fidesz
A szociális helyzet nem adhat felmentést egyetlen bűnelkövetőnek sem - áll a Fidesz kormányprogramjában. Fleck Zoltán szerint ez a szociális szakma elleni háború része, ugyanis a valóság az, hogy egyetlen ilyen ítélet sem született. Szerinte ez része annak a törekvésnek, ami a hátrányos helyzetűeket veszélyesként, majd bűnözőként tüntetné fel. A programelemző sorozatában ma a közbiztonság témája kerül sorra.
Nagy szervezeti átalakításokról nem esik szó a kormányprogramban - jelentette ki Fleck Zoltán jogszociológus hozzátéve, hogy teljesen hiányoznak a konkrétumok a tervezetből. Szerinte a rendpárti üzenetek nagyon népszerűek lehetnek a közvélemény előtt, de ezek valós megoldásokat nem jelentenek.
Példaként említette három csapás néven ismertté vált törvényt, ami szerinte az utóbbi két évtized legnagyobb tévedése. A törvény jogi szemszögből sem megfelelő, de a kijelentésekkel ellentétben a várt hatást sem hozza meg - mondta. Fleck Zoltán rámutatott arra, hogy a törvény mindössze 300-400 embert érintene, és a visszatartó ereje is jócskán elmarad attól, amit ezzel kapcsolatban hangoztatni szoktak. "Mindig elmondják, hogy Kaliforniában 20 százalékkal csökkent az ottani három csapás bevezetése után a bűncselekmények száma, azonban elfelejtik hozzátenni, hogy a szomszédos államban 40 százalékkal estek vissza a hasonló esetek" - fogalmazott. "Minden elmélethez lehet találni számokat, ráadásul az Egyesült Államokban a börtönök magán kézben vannak, így a törvény miatt megnövekedő börtönnépesség is kedvező lehet bizonyos körök számára".
A magyar bírói joggyakorlat - fűzte hozzá Fleck Zoltán - amúgy is szigorúan lép fel a súlyos erőszakos bűncselekmények ellen. A jogszociológus szerint ezek a törvények nem bűnözésnek, hanem az attól való félelemnek szólnak, valódi visszatartó hatásuk pedig nincs.
A Fidesz programjában az áll, hogy a szociális helyzet nem adhat felmentést a bűncselekmények elkövetőinek, viszont emiatt eddig sem mentettek fel senkit - mondta Fleck Zoltán, aki ebben a mondatban sokkal inkább a szociális szakma elleni politikai háború egyik fejezetét látja. Ez a szociális transzformáció része, amikor először csak szociálisan hátrányosokról, majd veszélyes osztályról, végül bűnözőkről beszélünk - jelentette ki. Súlyos hibának tartja azt is, hogy a segélyezés eszközét rendteremtésre akarja használni a Fidesz, holott az nem arra való, és csak súlyosbítja a helyzetet.
Nyugati példákat hozva arra is kitért, hogy más országok leépítik a rendpárti eszközöket. Angliában például megszüntetnék a személyi igazolványt, a térfigyelő kamerákat, az antiterrorista intézkedéseket - mondta. Szerinte a Fidesz rendpárti intézkedései kikezdhetik a demokratikus intézmények kereteit, pedig a rend és a demokrácia nem összeegyeztethetetlen.
A leendő ellenzéki párt korrupció ellenes törekvései támogatandóak lehetnek Fleck Zoltán szerint, aki azonban úgy látja, hogy a korrupció kérdését a "politikusbűnözés" mázával öntötte le a Fidesz. A konkrét tervek azonban ezen a területen sem láthatóak a programban - tette hozzá.