Fegyver nélkül, de egyenruhában

Az új honvédelmi törvény szinte titkokban született, a parlamenti szünet előtt, így nem is sok szó esett róla és a tárca sem tartott külön tájékoztatókat. A szakemberek szerint a 2012 január elsejétől hatályos törvény csak részben változott, ahogy a minisztérium fogalmaz, minimálisan. Inkább az a jellemző rá, hogy egyszerűbb, sok minden kikerült belőle, amelyről majd sarkalatos törvény intézkedik. Dr. Dankó István, a Honvédelmi Minisztérium jogi főosztályának vezetője erős kerettörvényről beszél, amely a Magyar Honvédség átalakításáról éppúgy rendelkezik, mint az irányításáról.

2011. augusztus 14., 13:49

A megyei védelmi bizottságokat eddig a megyei közgyűlés elnöke vezette, ezután meg a területi kormánymegbízott. Mi a különbség?

Hatékonyabb lesz az állami fellépés, s még egy változás, elnökhelyettes is lesz, amely csak hivatásos katona lehet honvédelmi ügyekben, katasztrófavédelmi ügyekben pedig a területi katasztrófavédelmi szerv vezetője. Különleges helyzetben, katasztrófák vagy háborús,konfliktus esetén sokkal hatékonyabban léphetnek fel.

A hadkötelezettséget nem vezetik be, de ahogy hallom, megszűnik a polgári szolgálat. Kötelező lesz a fegyverviselés?

Nem, aki lelkiismereti okokból nem akar fegyvert fogni, annak ezután sem kell. A polgári szolgálat viszont megszűnik. Fegyvert nem kell fognia, de egyenruhában kell szolgálatot teljesítenie és nem harcoló alakulathoz osztják be, vagyis az egészségügyi vagy logisztikai területre.

Ki rendelheti el a hadkötelezettséget?

Békeidőben nincs sorkötelezettség. Ha az országot külső támadás fenyegeti, a parlament elrendelheti a hadkötelezettséget, ha úgy látja, hogy a hivatásos állomány nem elegendő. Hadiállapot esetén automatikusan beáll a hadkötelezettség. Ez 18 és 40 év közötti magyar állampolgárokra, férfiakra vonatkozik, akik Magyarországon laknak.

Nemzeti Gárda is lesz, vagy a tartalékos szolgálat lesz a Magyar Honvédség tartalék ereje?

Nem is gondolkodtunk az amerikai nemzeti gárdához hasonló szervezetben. Az önkéntes tartalékos szolgálat egészen másról szól. Úgy módosítottuk a honvédelmi törvényt, hogy béke idején az a magyar állampolgár, aki szeretne közreműködni, tartalékos szerződést köthet. Ez nem ró rá túl nagy terhet, évente legfeljebb néhány napos kiképzésre hívjuk be. És ha feltétlenül szükség van rájuk, akkor katasztrófa esetén számítunk rájuk…

Mit szól ehhez a munkahelyük, vagy őket kompenzálják?

Valóban, ezen még dolgozunk, hogy a munkáltatókat érdekeltté tegyük. Ez lehet akár adó- vagy járulékkedvezmény is. Természetesen egyetlen cégtől sosem hívnánk be annyi tartalékost, hogy az komoly termeléskiesést okozzon. Ezt még december 31-ig parlament elé visszük…

A tartalékos rendszer viszont január elseje óta él, eddig hányan jelentkeztek?

Jelenleg 1994 önkéntes tartalékosunk van, s kormány által meghatározott létszám szerint legfeljebb 8 ezer lehet.