FAZ: Magyarország megvált a nyugati modelltől
Köztes Európa címmel a vezető német jobboldali újság, a FAZ arról ír, hogy az orosz revizionizmus, az amerikai közömbösség és a német megbékítés miatt veszélyben vannak a Keleti-tenger, az Adria és a Fekete-tenger között fekvő államok, amelyek még a kommunizmus örökségét sem dolgozták fel.
Pedig a hideg háború elmúltával hatalmas volt a derűlátás, hogy ezekben az országokban is érvényesül a liberális demokrácia, hogy a gazdasági ésszerűség kikényszeríti a piacgazdaságot, a demokráciát és a jogállamiságot, hogy mindennek nincs alternatívája. Az optimizmus mára oda lett. Putyin megveti a nyugati demokráciát, államkapitalizmust és tekintélyuralmat építi. A helyzet azonban mégsem a két világrendszer harcának időszakára, hanem a 19. század végének hatalmi szerkezetére emlékeztet, amikor a nemzeti-konzervatív jobboldal annyira megszólítva érezte magát.
Hogy az orosz elnök összefog mindazokkal, akik megértik a német iparon és politikán belül, miközben a washingtoni politika csak kevés érdeklődést mutat a térség iránt, nos, ez olyan félelmet kelt, amit nem szabad lebecsülni. Az észtek, lengyelek, a magyarok és a többiek a NATO-tagságot joggal tekintik legnagyobb biztonságpolitikai eredményüknek.
De leselkedik más veszély is az érintett államokra, amelyeknél most bosszulják meg magukat a 90-es évek elején elkövetett hibák. Így hogy a kommunisták által elrabolt tulajdont állami vagyon gyanánt adták magánkézbe, az olyan, oligarchikus szerkezeteknek kedvezett, amelyek gátolják a versenyt. A politika és a gazdaság között szürke zóna keletkezett, amelyben kivirágzott a korrupció és a szervezett bűnözés. Ahol átláthatatlan módon ment végbe a privatizáció, ott leginkább a kommunista érdekcsoportok profitáltak a dologból.
Ám a korrupció mérge azokban az országokban is lebontotta a politikai rendszert, amelyek pár éve még stabilnak tűntek. Magyarország úgy reagált az átmenet téves fejleményeire, hogy megvált a liberális demokrácia nyugati modelljétől és – széles társadalmi egyetértéssel – a tekintélyelvű államkapitalizmus felé közeledik. E negatív irányzatok annál erősebben jelentkezhetnek, minél nagyobbak a jogállami hiányosságok.
Mindezidáig a kommunizmus hagyatéka csak az érintett államok kultúráját, jogállamiságát és gazdasági fejlődését fenyegette. Most, hogy erősödik az orosz fenyegetés, immár biztonsági kockázatot is jelent.