Ez lehet a Fidesz utolsó dobása
Az elemzők és a politikai blogok is fordulatot olvasnak ki a Fidesz prominenseinek legutóbbi nyilatkozataiból. Úgy tűnik, Orbán Viktor a túlélés érdekében konszolidációs politikát folytat a jövőben - kérdés, hogy a kockázatos lépést sikerül-e hitelesen megtenni. Ez lehet a Fidesz utolsó dobása.
Leáll a fideszes buldózer, mert elmúlt a gazdasági vészhelyzet. Csak éppen egyrészt nem múlt el, másrészt a legtöbbet kritizált intézkedéseknek eddig sem volt semmi közük az ország gazdasági állapotához - így jellemezte a Véleményvezér blog az új politikai narratívát. Török Gábor szerint a kérdés az, hogy a Fidesz képes-e hitelesen végrehajtani azt a konszolidációt, amit nemrég jelentett be a kormányzat.
Lázár János ugyanis a hétvégén a Konrad Adenauer Alapítvány szervezésében tartott rendezvényen arról beszélt: a kormányzásban a következő két év a hibák kijavításának ideje lesz, így már hetekben belül számos törvény módosul, Németországban pedig intenzív kampány kezdődik a Magyarországról az utóbbi időszakban kialakult kedvezőtlen kép megváltoztatására.
Lázár: megértést és türelmet vár a kormány
Egyelőre csak sejteni lehet a politikai fordulat okait: a Fidesz hatalmas népszerűség-csökkenése, vagy az Európai Bizottsággal való tárgyalás állhat a háttérben. Lázár János békülékeny beszédet mondott a hétvégén a berlini magyar követségen. Ennek oka inkább a külső nyomás és az ország sérülékeny gazdasági helyzete lehet, ugyanis a frakcióvezető beszédében a német gazdasággal való új megegyezésről beszélt.
A fideszes frakcióvezető hangsúlyozta: az a jó politikus, aki képes megváltoztatni a véleményét, ha változik a helyzet. Ennek jegyében a következő időszakban változás kezdődik a kormányzásban, ugyanakkor a budapesti vezetés több megértést és türelmet vár az uniós partnerektől és több sportszerűséget a nyugat-európai sajtótól.
Lázár János határozottan visszautasította azt a vádat, hogy Magyarországon diktatúra épül. Mint mondta, ez az igaztalan állítás "sértés valamennyi magyar számára". Hangsúlyozta: 1989-ben csupán "félfordulat" ment végbe, átmeneti rendszer jött létre, a kétharmados felhatalmazással bíró új vezetés pedig végre lezárja ezt az átmenetet, és pótolja az elmaradt változásokat. Ennek során azonban a legteljesebb mértékben igazodik az európai értékekhez - tette hozzá.
Új megegyezés a németekkel
A német-magyar kapcsolatokról szólva kiemelte: az idén "kifejezetten intenzív" kampány indul Németországban az üzleti szféra megnyerésére és az utóbbi időszakban Magyarországról kialakult igen kedvezőtlen kép megváltoztatására, Magyarországon pedig tanácsadó testületek jönnek létre német gazdasági szereplők részvételével a kormány, "akár még a miniszterelnök körül is".
Mint mondta, "új megegyezést kell kötni" a német gazdasággal, mert a német befektetők jelenléte Magyarországon "létkérdés".
"Súlyosan hibáztunk"
Kérdésre válaszolva elmondta. az "offenzíva" azért csak most, a kemény külföldi kritika özönét követően indul el, mert hibát követtek el. "Súlyosan hibáztunk, alábecsültük a nemzetközi erőtér jelentőségét" - hangoztatta, kiemelve, hogy a Fidesz legutóbb 2002-ben kormányzott és 1998-ban nyert legutóbb választást, azóta viszont "teljesen megváltozott a világ".
Hozzátette: Magyarország arculatának átformálása akár évekig is eltarthat, és előfordulhat, hogy amit most kezdenek, az csupán "kármentés".
A kormány legnagyobb hibája az volt, hogy túl keveset konzultált az európai partnerekkel. Ez most változik, "többször fogunk jönni", mert fontos a párbeszéd, tabuk pedig nincsenek - fogalmazott.
Közölte: az új hozzáállás jegyében Orbán Viktor miniszterelnök "februárban-márciusban" Németországba látogat.
Kíváncsi az elemzők véleményére? Lapozzon!