Évforduló

2009. július 30., 01:43

Világnapok 2009 augusztusában (1. rész)

2009. július 30., csütörtök (MTI) - Augusztus hónap fontosabb világnapjai:

Augusztus 1. AZ ANYATEJES TÁPLÁLÁS (A SZOPTATÁS) VILÁGNAPJA - Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1993-ban nyilvánította augusztus 1-jét az anyatej, egyben a szoptatás világnapjává, az azt követő napokat pedig anyatejes világhétté. Az 1990. augusztus 1-jén elfogadott nemzetközi nyilatkozat arra szólítja fel a kormányokat: biztosítsák az édesanyáknak, hogy csecsemőiket hathónapos korukig kizárólag szoptathassák. A világon évente több millió csecsemő hal meg, illetve válik nyomorékká, mert nem jut anyatejhez. Sok országban mégis mind kevesebb nő szoptatja a gyermekét, ezért indította az Egészségügyi Világszervezet és az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF átfogó programját a csecsemők egészséges táplálására. Az anyatejben ugyanis olyan, semmivel sem pótolható anyagok találhatók, amelyek védettséget nyújtanak a fertőzésekkel szemben, erősítik az immunrendszert, emellett a szoptatás az anyának is jót tesz, mert csökkenti a mellrák kialakulásának kockázatát. Az a legegészségesebb, ha a csecsemők féléves korukig csak anyatejet kapnak, a WHO ajánlása szerint a szoptatás legalább kétéves korig javasolt, de ideális esetben addig folytatódik, amíg a kisbaba magától abba nem hagyja.
Augusztus 2. A CIGÁNY HOLOKAUSZT EMLÉKNAPJA - A roma holokausztról 1972 óta emlékezik meg a világ cigánysága a Cigány Világszövetség párizsi kongresszusának határozata alapján. 1944. augusztus 2-áról 3-ára virradóan több mint háromezer cigányt gyilkoltak meg az auschwitzi haláltáborban a szövetséges csapatok elől menekülő SS-katonák. A nácik által meggyilkolt több százezer cigány közül 23 ezren haltak meg Auschwitzban, sokan orvosi kísérletek áldozataként. Magyarországon 1944 áprilisától legalább harminc gettót és munkatábort hoztak létre, ahol több tízezer romát dolgoztattak embertelen körülmények közt. Legalább ötezer, más becslések szerint tízszer ennyi magyar cigány esett áldozatul a fajüldözésnek. Auschwitz-Birkenauban, a haláltábor területén koszorúzást, idehaza virrasztást rendeznek e napon az áldozatok emlékére.
Augusztus 6. A NUKLEÁRIS FEGYVEREK BETILTÁSÁÉRT FOLYÓ HARC VILÁGNAPJA - E napon arra emlékszik a világ, hogy 1945. augusztus 6-án dobták le Hirosimára az amerikaiak az első atombombát. A világ első atomtámadásában hivatalos becslések szerint 140 ezren vesztették életüket azonnal vagy néhány hónap leforgása alatt az akkor körülbelül 350 ezer lelket számláló japán városban, a robbanás körzetében 1,2 kilométeres sugarú körben minden a földdel vált egyenlővé. A hirosimai emlékművön több mint 242 ezer név szerepel, a sugárfertőzések okozta egészségkárosodás ugyanis a mai napig szedi áldozatait. 1947-ben létrehozták a Nemzetközi Atomenergia Bizottságot, amelynek a sugárzó anyagok és azok feldolgozásának ellenőrzése a feladata. 1970. március 5-én lépett hatályba az atomfegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló Atomsorompó Szerződés. 1996. szeptember 10-én fogadta el az ENSZ Közgyűlése az atomfegyver-kísérletek teljes tilalmáról rendelkező Átfogó Atomcsend Szerződést (CTBT), amelyet Magyarország az elsők között írt alá és ratifikált. A megállapodás még nem léphetett hatályba, mert a függelékében felsorolt, atomerőművekkel vagy kísérleti atomlétesítményekkel rendelkező 44 ország közül eddig csak 35 tette meg ezt a lépést. 2000-ben az öt nukleáris nagyhatalom nyilatkozatban erősítette meg eltökéltségét, hogy erőfeszítéseket tesz a nukleáris fegyverektől mentes világ megteremtésére. Jelenleg világszerte már több mint háromszáz monitoring állomás figyeli az esetleges robbantásokat.
Augusztus 9. A VILÁG ŐSLAKOSAINAK NEMZETKÖZI NAPJA - 1993. december 21-én New Yorkban az ENSZ-közgyűlés határozatban hirdette meg a világ őslakos népeinek nemzetközi évtizedét. A határozat azt is kimondta, hogy 1995-től évente augusztus 9-én megtartják a bennszülött népek nemzetközi napját is, mert 1982-ben ezen a napon ült össze először az ENSZ őslakos népekkel foglalkozó munkacsoportja. Becslések szerint 70 országban mintegy 300-350 millió ember él természeti körülmények között. A világ több okból is hálás lehet a bennszülötteknek: hagyományos földművelő módszereik a föld megőrzésének, a biológiai változatosság fenntartásának kedveznek, gyógynövényeken alapuló gyógyászatuk tapasztalatait pedig a gyógyszergyártó cégek használják fel. A fejlődés azonban sokuk számára eddigi életmódjuk feladását, földjeik elvesztését, és új betegségek megjelenését hozta.
Augusztus 12. NEMZETKÖZI IFJÚSÁGI NAP - 1999 decemberében hagyta jóvá az ENSZ közgyűlése a fiatalok ügyeiért felelős miniszterek világkonferenciájának javaslatát, hogy augusztus 12. legyen nemzetközi ifjúsági nap. A világszervezet ily módon szeretné felhívni a figyelmet a generációk közötti szolidaritás fontosságára a családban, a közösségekben, a nemzetek egészében. Az idei év jelmondata: "Fenntarthatóságunk: a kihívásunk, a jövőnk". E napon a világ számos pontján a helyi ifjúsági szervezetek rendezvényeket, akciókat szerveznek, hogy a korosztályt sújtó problémák kezelésére irányítsák a figyelmet.

dby dvt

MTI 2009. július 30., csütörtök 1:00