Esélyt adott a munkához a helyi közfoglalkoztatás-politika

A képviselő-testület elfogadta a XIII. Kerületi Önkormányzat Közfoglalkoztatási Terv felülvizsgálatát és a 2010. évre szóló helyi Közfoglalkoztatási Tervét.

2010. február 2., 14:39

Az elmúlt évben a képviselő-testület a fővárosban elsők között fogadta el programját, a foglalkoztatás megvalósításához biztosította az önerőt, felelősséget vállalva a helyi közfoglalkoztatás működtetéséért. 165 közfoglalkoztatott dolgozik a kerületben.

A közfoglalkoztatás hasznosulása az egyén, a család, a helyi közösség szempontjából előremutató, fejlődést eredményező folyamat, pozitív hatása fokozatosan egyre hatékonyabb eredményekhez vezet. Az „Út a munkához” program lakosság részére biztosított szolgáltatásai átfogóak és széleskörűek - írja közleményében az önkormányzat.

A tevékenység közé tartozott: közterületen szemét összegyűjtése, önkormányzati ingatlanok karbantartása, kerületi rendezvényeken való közreműködés, parlagfű mentesítés, járdatakarítás, fasori sáv takarítás. Az egyes munkakörök esetében önkormányzati intézményekben látnak el feladatot. A Cigány Kisebbségi Önkormányzat közreműködésével a roma álláskeresők is részt vettek a programban, segítve a kisebbségi önkormányzat tanodájának működését.

A 2009. március 15 napjától december 31 napjáig tartó időszakban elsősorban a rendelkezésre állási támogatásban részesülők vettek részt. 337 főből 51 fő nem jelent meg a kirendeltségen, ezért az ellátásra való jogosultságuk megszűnt, egy évig kizárták magukat a rendszerből. A foglalkoztatónál megjelent 286 fő közül az egészségügyi vizsgálaton 41 fő alkalmatlan minősítést kapott, ők visszakerültek a pénzbeli ellátásba.

A nem foglalkoztathatóak körének a Prevenciós Központban segítenek, be- illetve visszajussanak az elsődleges munkaerőpiacra, vagy más ellátást vehessenek igénybe. Az intézmény szakmai programja egyénre szabottan foglalja magában a foglalkoztathatóság javítását, álláskeresésre felkészítést, társadalmi integráció erősítését, más ellátásba juttatás segítését. Ilyen program: az Álláskeresők Teaháza, a Teljes család bevonása és a Motivációs csoportok.

A képviselő-testület a közmunkaprogramot hasznosnak ítélte meg, mert a résztvevő egyén személyiségére pozitív hatását gyakorol; az értékteremtő tulajdonsága fokozatosan érvényesül és erősödik; azonnal érződik a munkabérből szerzett rendszeres jövedelem hatása; a „tartozás-csapdába” kerültek esélyt kapnak az abból való kitörésre.