És hova álljon a Jobbik?
Orbán Viktor meghirdette a parlamentben az új nemzeti konzultációt, és ezzel együtt azt az öt ügyet, amelyek a következő időszakban a kormány politikájának fókuszában állnak majd. A rezsicsökkentés megvédése, a civilek elleni fellépés, a munkahelyteremtő-támogatások (értsd egyes multinacionális vállalatok adókedvezményei) megőrzése, adópolitika nemzeti hatáskörben tartása, és a bevándorlók elleni küzdelem nem új elemei a magyar politikának.
Fotó: MTI / Illyés Tibor
Miközben 2012-2014 közötti időszak politikai eleme a rezsicsökkentés volt, addig, ha ilyen zászlóshajót akarunk keresni, akkor ezt 2015-2017 közötti időszakban a migránskérdésben találjuk meg. Nem véletlen, hogy minden kommunikációs lehetőségeket maximálisan ki akar aknázni ebben a Fidesz. Ezért is vethették fel, hogy szigorítják az idegenrendészeti őrizet szabályait.
A kormány „problémája” az, hogy jelenleg mintegy 586-an tartózkodnak táborokban kérelmük elbírálása miatt, azonban ezek a táborok jobbára nyitottak, így szabadon elhagyhatók.
A kormány benyújtotta az Országgyűlésnek az erre vonatkozó törvényjavaslatokat, amely mindenképpen alkalmat teremt arra, hogy az ellenzék nehéz helyzetbe kerüljön. Ha nem támogatják a kezdeményezést, a kormánypárt azzal vádolja majd őket, hogy a társadalmi többséggel szemben cselekednek. A szituáció a Jobbik számára a legnehezebb, hiszen általában a bevándorlás kérdésében a Fidesszel van azonos állásponton. Ezért számukra logikusnak látszik minden rendpárti kezdeményezés megszavazása. Ugyanakkor, ha ezt teszik, akkor nem lesznek megkülönböztethetőek politikailag a mostani hatalomtól.
A Polfogadás játék fogadóit is megosztotta ez a kérdés. Annak kapcsán, hogy a Jobbik mellé áll-e március közepéig ennek a törvényjavaslatnak, a fogadók 67 százaléka az „igen”-re tette meg a tétjeit, míg 6 százaléka „nem”-re. A maradék 27 százalék úgy gondolja, hogy nem lesz gyors jogalkotás ebben a kérdésben, és a parlamenti többség elhúzza a döntést.
Ugyan nem az új politika része, de főleg a szlovák kormány nyomására egyre inkább előtérbe kerül, hogy a kelet-közép-európai országokba multik rosszabb minőségű élelmiszert szállítanak, mint a nyugat-európai piacokra. Egyelőre viszonylag ellentmondásosak a bizonyítékok, és Magyarország esetében az is kiderült, hogy az erről szóló vizsgálatok többévesek, de a téma közérthető, és a társadalmi félelmekre lehet építeni ennek kapcsán.
Ugyanakkor a fogadók nem gondolják, hogy gyorsan lépne a kormány ebben az ügyben. Ezt mutatja az is, hogy 62 százalékuk szerint nem lesz március elejéig törvénymódosítási javaslat ennek kapcsán. Azaz inkább marad a politikai kommunikáció, de – talán valódi probléma hiányában – nem lesz érdemi cselekvés.
Még sok közéleti esemény kimenetelére fogadhat a Polfogadás oldalán!