És akkor Balog Zoltán segítséget nyújtott

2017. január 27., 14:03

Szerző:

Miniszteri keretéből utalt 15 millió forintot a hátrányos helyzetű roma diákok érettségihez juttatását célul tűző Dr. Ámbédkar Iskolának Balog Zoltán. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője ezen kívül államtitkára keretéből ugyancsak 15 millió forintot különített el a 2007 óta Sajókazán működő intézménynek, amely idén olyan válságos helyzetbe került, hogy a megszűnés fenyegette.

Fotó: MTI/Soós Lajos

De miért sodródott ilyen helyzetbe az Ámbédkar Iskola, amelynek fenntartója a kirekesztettek, azaz a mélyszegénységben élő romák emancipációjáért tevékenykedő Dzsaj Bhím buddhista közösség? Mint  Derdák Tibortól és Orsós Jánostól, az intézmény vezetőitől megtudtuk, a gondok akkor kezdtek el sűrűsödni az iskola körül, amikor az Orbán-kormány 16 évre csökkentette a tankötelezettséget. 16 éves kortól a közmunkaprogram szipkázza el a tanulókat, hiszen akár a közmunkaprogramon belüli képzéssel, akár konkrét közmunkával a családi pótlék összegének többszörösét tudják haza vinni a fiatalok. (Családi pótlék 2008 óta változatlan összege 12-14 ezer forint, a közmunkával – ami képzésen való részvételt is jelenthet – 52 ezer forintot lehet megkeresni.) Azokban a családokban, ahol minden nap egzisztenciális kihívás, ahol az egy főre jutó havi jövedelem összege 20 ezer forint alatt van, ott nem kérdés, hogy ekkora jövedelemkülönbség esetén egy család milyen stratégiát választ.

Tovább súlyosbítja az Ámbédkar helyzetét, hogy a szakmunkásokat célzó állami ösztöndíj is elszipkázza a gimnáziumi képzésből a hátrányos helyzetű diákokat. A szakmunkásképzőben ugyanis azt ígérik, hogy akár harmincezer forintos ösztöndíj is elérhető. Ezt ellensúlyozhatná a gimnáziumi tanuló számára is egykor elérhető Útravaló Ösztöndíj Program, de ennek kifizetése évek óta rendkívül bizonytalan, akadozik. A helyzetet jellemzi, hogy a tanév most befejeződő félévére még mindig nem érkezett meg sok diáknak az ösztöndíja. A bizonytalan helyzet helyett a családok inkább a biztos, kézzel foghatóbb lehetőséget választják, érthető módon – ez persze azzal jár, hogy az érintettek lemondanak az érettségiről. Az Ámbédkár emiatt számos diákot veszített és veszít a leghátrányosabb helyzetű településekről. Ez az iskola finanszírozását is ellehetetlenítette. Mindezek tetejébe a Dzsaj Bhím közösség az Orbán-kormány által elfogadott egyházi törvény miatt elveszítette státuszát (ez a közösség nem volt a miniszterelnök által barátinak titulált egyházak között), ezzel együtt az iskolára fordítható forrásait is.

A működési nehézségeket áthidaló gyorssegélyen kívül Balog Zoltán költségvetési keretből százmillió forinttal támogatja az Ámbédkar Iskola kollégiumi beruházási programját Miskolcon.

Balog Zoltán miniszter átérezve a helyzet súlyosságát, továbbá az iskola pótolhatatlan szerepét, rendkívüli segítséget nyújtott a harminc millió forintos támogatással. Ebben az ügyben sokszor kerestük a minisztert, de Balog Zoltán nem kívánt a 168 Órának nyilatkozni.