Érthetetlen: Botránysorozat után sem csökken a népszerűség
A Szonda Ipsos legfrissebb felmérése szerint egy százalékponttal növelte a Fidesz népszerűségét az előző hónaphoz képest, így 34 százalékos a teljes lakosság körében, míg az MSZP-é változatlanul 11 százalék. A Jobbik 6, az LMP 4 százalékot kapna, ha most vasárnap lenne a választás.
Egy százalékpontos növekedés nem jelentős elmozdulás a Fidesz népszerűségében – vélekedett Juhász Attila. A politológus szerint más kutatások alapján az ország jövőjének megítélésében van negatív változás - de ez még nem tükröződik a pártpreferenciákban, a botrányok nem sok embert érintettek közvetlenül. „Kis mértékű lemorzsolódás az, ami a Fidesz-táboron megfigyelhető a választások óta. Azt gondolom, hogy közvetlen lakossági megszorítás valóban nem volt, és fontos tényező az is, hogy a pártpreferenciák változása viszonylagos”- magyarázta a Political Capital elemzője.
Ha egy ország közhangulata romlik, az inkább utóbb, mint előbb a választók pártelkötelezettségét is csökkenti – így lehet 43% a bizonytalanok és nem szavazók aránya. A biztos pártválasztók körében a Fidesz előnye még nagyobb. A múlt hónaphoz képest ráadásul növelte bázisát, míg az MSZP-é megint visszaesett a 17 százalékos novemberi szintre. A Jobbik ebben a vonatkozásban javított, az LMP rontott. Juhász szerint az MSZP-nél a hitelesség, ami hiányzik, az LMP-nél a stratégia, a Jobbiknál inkább a témák - írta az
atv.hu.Ceglédi Zoltán szerint a parlamentben az ellenzék egész egyszerűen nem működik. Ezt támasztja alá, hogy a Fidesz-táborban minden 3-ból 2 szimpatizáns, míg az MSZP- szimpatizánsok közül csak minden második menne el szavazni. A politológusok egyetértenek abban, hogy az ellenzéki választóbázis stagnálása és passzivitása a gyenge és láthatóan töredezett parlamenti ellenzék teljesítményének köszönhető.
„Addig, amíg nem döntik el, mit szeretnének, amíg nincsenek egyértelmű arcok, programok, addig illúzió azt gondolni, hogy a Fidesz tábora csökkenhet. Sőt! Ha most nem képes egy viszonylag nagy botránysorozat után csökkenni, akkor az uniós elnökség végét követően, a médiatörvény hatálybalépésével még kevésbé lesz esély erre”- nyilatkozta a Republikon Intézet vezető tanácsadója.