Érdektelenségbe fullad a Nemzeti Konzultáció?

A hét elején átlépte a 600 ezret az új nemzeti konzultáció visszaküldött kérdőíveinek száma - közölte a miniszterelnök sajtófőnöke pénteken. Havasi Bertalan hozzátette: értékelésük szerint a miniszterelnök által kezdeményezett új nemzeti konzultáció "remekül halad".

2012. július 21., 13:28

A sajtófőnök az MTI érdeklődésére elmondta: most kicsit hosszabb a kérdőív és talán több időt, beszélgetést, gondolkodást igényel a benne foglalt fontos kérdések eldöntése, időarányosan többen válaszoltak, mint az eddigi konzultációkon. Orbán Viktor miniszterelnök augusztus végéig várja az emberek véleményét, szeptembertől ugyanis már azon kell dolgoznia a kormánynak és az Országgyűlésnek, hogy a konzultáció során megfogalmazott népakaratnak megfelelő döntéseket készítsenek elő illetve hozzanak meg - tette hozzá a sajtófőnök.

Szijjártó Péter korábbi tájékoztatása szerint összesen 8,2 millió embernek postáztak kérdőívet, június 24-ig, a konzultáció költsége pedig személyenként 105 forint, azaz összesen 861 millió.

7,31% válaszolt eddig

A kérdőíveket május 29-én kezdték kiküldeni, a beérkezett válaszok számának alakulásáról először Blikk számolt be, körülbelül egy hónappal ezelőtt. A lap érdeklődésére Orbán Viktor miniszterelnök sajtófőnöke, Havasi Bertalan közölte, június 25-ig bezárólag a 8,2 millió választóból 368 ezer (4,49%) küldött válaszborítékot. Vagyis naponta átlagosan 13630 válaszlevél érkezett abban az időszakban.

Az azóta eltelt időszak 21 napja alatt 232 ezer válaszlevél érkezett, azaz – ha a sajtófőnök által említett "hét elején" alatt július 16. hétfőt értjük – naponta átlagosan 11048. Így eddig a megkérdezettek 7,31%-a válaszolt.

Ahhoz, hogy a közel egymilliárd forintot felemésztő nemzeti konzultáció az arányokat tekintve legalább olyan sikeres legyen, mint az eddigiek (11,2% fölött), a visszaküldés határidejéig, augusztus 20-ig összesen 918 ezer válaszlevélnek kellene érkezni, tehát a mostani 600 ezren felül még 318 ezernek, azaz naponta 9086-nak.

A mostani konzultáció eltér a korábbiaktól abban, hogy nem 1-1,5 hónap áll rendelkezésre a válaszolóknak, hanem majdnem három. Ugyanakkor a korábbi konzultációk nem a nyári hónapokra voltak időzítve.

Konzultációk sora

Az első nemzeti konzultációra 2005-ben került sor, amelyen 1,6 millió ember véleményét hallgatták meg személyesen, telefonon vagy levelek útján. A nemzeti konzultáció újraindítását 2010. április 27-én az országgyűlési választásokon aratott győzelem után jelentette be Orbán, a kezdeményezés deklarált célja ezúttal is az ország vezetői és a választópolgárok közötti kapcsolat közvetlenebbé, szorosabbá tétele volt. A konzultáció során nem került sor kérdőívek kiküldésére. 2010 szeptember 8-án Szijjártó Péter bejelentette, hogy a miniszterelnök a nemzeti konzultáció keretében levelet küld a nyugdíjasoknak. Közölte, hogy a kérdőíves levelet 1,7 millió nyugdíjas háztartásba juttatták el. A levelekre október 1-ig több mint 200 ezren válaszoltak (11,76%)

Tavaly két konzultáció is lezajlott. Ezek közül az első 2011. február 13-án indult, amikor Szájer József és Szili Katalin bejelentette, hogy tizenkét kérdésből álló kérdőívet küld a választókorú állampolgároknak a nemzeti konzultációs testület. A kérdőíven arról kérdezték az emberek véleményét: az új alkotmány csak az állampolgári jogokat vagy a kötelezettségeket is deklarálja-e; korlátozza-e az állam eladósodását; vegyen-e védelem alá olyan közös értékeket, mint a család, a munka, az otthon, a rend és az egészség. A kérdőívet a március 22-i határidőig mintegy 920 ezren (11,22%) küldték el a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának – számolt be a Magyar Nemzet.

Orbán 2011. május 1-jén azt jelentette be, hogy az alkotmányozási után szociális konzultációt indít. A kérdések között szerepelt, hogy bevezessék-e a védett kor intézményét, amely az 55 éven felülieket védené. Kikérték az emberek véleményét arról is, hogy átszervezzék-e az oktatást a gazdaság igényeihez igazítva, illetve segély helyett inkább munkalehetőséget adjanak-e az állástalanoknak, vagy pedig maradjon az addigi segélyezési rendszer. Június 15-ig tartott a konzultáció, amelyre egymillió 140 ezer kérdőív érkezett vissza. A tízpontos kérdőívet a választókorúakon túl minden 16-dik életévét betöltött fiatalnak is megküldték, így 13 % körül alakult a válaszadók aránya.