Ennyit keresnek a német multinál dolgozó magyarok
Az alapbérek átlagosan 2,8 százalékos emelését tervezik 2016‐ra a magyarországi nemzetközi érdekeltségű vállalatok, az idei 3,7 százalék helyett.
A Német‐Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara és a Kienbaum Consultants szerdán közzétett éves bérezési tanulmányához 60 vállalat mintegy 12.600 munkavállalójának adatait értékelték. Mint az összegzett eredményeket is tartalmazó tanulmányból kitűnik, a Magyarországon foglalkoztatott gazdasági vezetők átlagos éves jövedelme 20,4 millió Ft. A 2014 – 2015 közötti bérnövekmény a vizsgált nemzetközi vállalatoknál átlagosan 3,7 százalékos volt. Ez szinte pontosan megfelel a KSH által a magyarországi versenyszférára erre az időszakra kimutatott, bruttó 3,6 százalékos emelkedésnek. Ugyanakkor a nemzetközi cégek körében a béremelés jóval elmaradt a 2014 végén előre jelzett, kb. 5 százalékos értéktől. A DUIHK megítélése szerint ez főleg a már jó ideje nagyon alacsony inflációnak köszönhető, amely lényegesen mérsékli a béremelési nyomást. Vélhetően ez az oka annak, hogy a vállalatok átlagosan 2,8 százalékos mértékű béremelést terveznek 2016‐ra.A szakképzett munkaerő rendelkezésre állását a cégek (az 1 = jó és a 4 = elégtelen közötti skálán) átlagosan 1,8‐nak értékelték, a gyártás/termelés területén azonban csak 2,5 ponttal. Ez egybevág vállalatok véleményével, amelyek egyre erősödő szakemberhiányra panaszkodnak. A cégek 82 százaléka számít 2016‐ban a munkaerő‐kereslet növekedésére, gyors enyhülés nincs kilátásban.
Mitől függ a bérezés?
Az egyéni bérszínvonalat és a tervezett bérnövekedést befolyásoló legfontosabb tényezők a felmérés szerint a vállalati hierarchiában elfoglalt pozíció, illetve a képzettség – ugyanakkor a vállalat mérete és földrajzi elhelyezkedése is számít. A felmérés évében az ügyvezetők éves szinten átlagosan 20,4 millió forint jövedelemben részesülnek, a vezető beosztású munkavállalók jövedelme átlagosan 10,3 millió, a magasabb beosztású alkalmazottak esetében 4,9 millió, a beosztottak körében 2,9 millió, míg a fizikai dolgozók esetében 2,3 millió forint. A sűrűn lakott nagyvárosi vonzáskörzetekben azonban jóval többet lehet keresni: a teljes jövedelem Budapesten átlagosan 22 százalékkal haladta meg az országos átlagot, a Dél‐Dunántúlon ezzel szemben 14 százalékkal maradt el attól.
A pályakezdők javadalmazásában a felmérés szerint csak csekély különbség mutatkozik a szakirányok között. Egy friss diplomás bachelor évente mintegy 3,3 millió forintot keres. A legjobban a kezdő mérnököket fizetik meg, kb. 3,6 millió forinttal, míg a master végzettség mintegy 4,0 millió forintot hoz.
A mozgó bérelemek főként a vezető beosztásokban befolyásolják jelentősen a teljes munkajövedelmet. Az ügyvezetők körében a mozgó bérelemek a jövedelem 22 százalékát képezik, ez az arány a vezető beosztásúak körében még 14, a fizikai és irodai dolgozók körében azonban már csak 8 százalék.
Németországról további írásokat
a