Ennyibe került az Összetartozás dala
550 000 forint plusz áfa volt az Összetartozás dalának gyártási költsége – közölte érdeklődésünkre a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium. A tárca egy „játékos, fülbemászó dallamvilággal rendelkező darabban” találta meg a trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára illő dalt.
Nem a minisztérium felkérésére íródott a mű, azért választotta a KIM az Összetartozás dalának, mert úgy ítélte meg, hogy zenei felépítésében tökéletesen alkalmas arra, hogy gyerekkórusok és kis csoportok önálló egységként abban megszólaljanak – közölte a minisztérium. Bársony Bálint és Gergely Éva tavasz elején indította el a Hangold újra! kezdeményezést, amelyből egy daloskönyv született 14 dallal. A Barackfa című dal eredeti változata a Hangold újra! albumon található. „Nem karaoke-t szerettünk volna szervezni, hanem egy olyan könnyen tanulható, kórusok és közösségek által jól énekelhető dalt kerestünk, amely a diaszpórában élők által is egyszerűen elsajátítható” – tudtuk meg a KIM-től.
Hozzáteszik: „Ugyanakkor fontos elmondani – olvasva a dalt ért kritikákat –, hogy a művészi szabadságot tiszteletben tartva elfogadtuk a dalt szövegében és zenéjében, mindössze a június 4-ei nemzeti összetartozás napjára egy átdolgozott, áthangszerelt verzió készült, illetve klip, amelyet a nemzeti rendezvények és emléknapok szervezéséért és lebonyolításáért felelős Hungarofest Nemzeti Rendezvényszervező Nonprofit Kft. rendelt meg. Tájékoztatásuk alapján az Összetartozás dalának gyártási költsége: 550 000 Ft + áfa, amely tartalmazza a dal jogdíját (amely magában foglalja az eredeti mű zenei átírásának és áthangszerelésének, illetve a dal zenei alapjára gyártott videoklip készítésének jogdíjköltségét), illetve a hangfelvétel és videoklip-forgatás költségét (teljes szakmai személyzet közreműködésével), valamint a dal átírási és áthangszerelési költségét.”
Lopott ötlet? A vád és a cáfolat
Bolyki György zenész blogján azt állította, Bársony Bálint tőlük nyúlta le az egész ország megénekeltetésének koncepcióját, illetve a honlapét is, letölthető kottával és közmédiás karaokéval. Az Összetartozás dalának szerzői viszont nevetségesnek tartják, hogy ezzel vádolják őket.
„Nevetségesnek és meghökkentőnek tartjuk az általunk tisztelt Bolyki testvérek azon vádjait, miszerint az együtt éneklés és a kottaterjesztés plagizálható tevékenység, ötlet lenne Magyarországon. Meggyőződésünk szerint sok dalt lehetett és lehet majd a jövőben is együtt énekelni ünnepi alkalmakkor vagy csak a zene örömére” – közölték a dalszerzők.
Bolyki György blogbejegyzésében azt írta: testvére, Bolyki Balázs egy közös próbán elmondta Bársony Bálintnak, milyen grandiózus tervük van: „Szeretnénk az egész országot megénekeltetni egy közös dallal, hogy az éneklésen keresztül elkezdődjön egy újfajta közösségépítés sok szenvedést látott kis hazánkban. Részletesen elmondta, hogyan fogjuk bevonni a legkisebb falvak lakóit is, sőt, az országhatáron kívül élőket is a nagy nemzeti együtt éneklésbe, majd ment tovább a próba.” Az írás szerint néhány nappal később egy közös koncert végén Bársony Bálint kiállt a színpadon lévő sok zenész és a Bolyki Soul&Gospel Kórus elé, és elmondta, hogy van egy hatalmas terve: szeretné az egész országot megénekeltetni egy közös dallal. „Azt is elmondta, hogy szeretné bevonni a legkisebb falvak lakóit is, sőt, az országhatáron kívül élőket is a nagy nemzeti együtt éneklésbe. Majd ott helyben felkérte a Bolyki Soul&Gospel Kórust, csatlakozzon kezdeményezéséhez, és reményét fejezte ki, hogy mások is mellé állnak. Köpni-nyelni nem tudtunk” – írta Bolyki György.
Az Összetartozás dalának szerzői közleményükben hangsúlyozzák: „Az elmúlt napok történései alapján arra az elhatározásra jutottunk, hogy a személyünket érintő minden hitelrontásnak számító kijelentés kapcsán jogi eljárást kezdeményezünk.” Emellett felhívják a szerkesztők figyelmét, hogy „senki nem állította a dalról, hogy plágium lenne, az ilyen tartalmú szalagcímek mind alaptalanok”.
„Remélem senki nem fizetett egy ruppót se ezért a sz...ért”
Olvasóink körében nem aratott sikert az Összetartozás dala, amely a tárca
szerint„játékos, fülbemászó dallamvilággal rendelkező darab, de üzenete korosztálytól függetlenül mindenkinek szól”. A cikkeinkhez fűzött hozzászólások alapján olvasóink nem vevők sem a dalra, sem a kormányzati szándékra:
A videó a Youtube-ra több példányban is felkerült. A kommentek alapján egyöntetű az elutasítás a bugyuta szöveggel és a gyerekek kihasználásával szemben:
A dalból készült videoklipet a nemzeti összetartozás napján sugározzák majd a közszolgálati médiumok csatornái. Június 4-én 18 órától a dal felcsendül az Országház Kupolatermében, valamit a szabadkai Szent Teréz-templomban.