Elszabták: nem a józan ész vezeti a narancsszínű ollót
Az új békéscsabai választókerületi körzethatárok kialakítása során nem a józan ész, hanem a politikai megfontolások kerekedtek felül – állítja a helyi MSZP-szervezet.
Ezt egyebek között arra is visszavezetik a szocialisták, hogy az ezzel a munkával megbízott független jegyzők immár kormányhivatalnoknak számítanak. A Területi Választási Iroda jogerős döntése szerint minden rendben van. Minden valószínűség szerint elkezdődött az önkormányzati kampány.
Békéscsabán, a Körös-völgy 63 ezer lakosú fővárosában az október 3-i önkormányzati választásokon a korábbi 16 helyett 12 egyéni választókerületben indulhatnak el a jelöltek. Ennek nyomán jegyzői hatáskörben át kellett rajzolni az eddigi választókerületi határokat.
Az MSZP Békéscsabai Alapszervezete a törvényben megjelölt határidőn belül kifogást nyújtott be a Békés Megyei Területi Választási Iroda Vezetőjének Békéscsaba egyéni választókerületeinek kialakításával kapcsolatban.
A békéscsabai jegyző, egyben a Helyi Választási Iroda (HVI) vezetője július 13-án kelt határozatában megállapította és kijelölte az egyéni választókerületek sorszámát és területét. A közzétett térkép és választókerületi leírás alapján az MSZP alapszervezete a törvényben említett kritériumok figyelmen kívül hagyását kifogásolta, és beadványában egyúttal konkrét javaslatokat is tett azok megváltoztatására.
A békéscsabai szocialisták öt választókörzet kialakításával kapcsolatban fogalmazták meg aggályaikat. Megítélésük szerint ezek a szavazókörök mind földrajzilag, mind lakástípusok és lakóterületek szerint elkülönülnek a körzetek többi részétől.
„Mivel az új választókerületi határok kialakítása több helyen a minimálisan elvárható logikának sem felel meg, feltételezhető, hogy a Helyi Választási Iroda az elmúlt évek választási adatai alapján a Fidesz megrendelésére, a Fidesz szavazatok számának maximalizálása érdekében hozta meg döntését. A körzethatárok kialakítása során nem a józan ész, hanem a politikai megfontolások kerekedtek felül, és ennek a döntésnek a vesztesei a választópolgárok lehetnek” – írják az ügyben született közleményükben a MSZP-sek.
Az elmúlt hetekben élénk képviselői forgalom volt Szvercsák Szilvia békéscsabai jegyző szobájában. Meg nem erősített információk szerint több jobboldali képviselő a választási körzetek kialakításával összefüggő kéréseit is megfogalmazhatta ezeken a megbeszéléseken. Ezeket a feltételezéseket a békéscsabai jegyző éppúgy visszautasítja, mint az MSZP-nek az ügyben született állásfoglalását. Szvercsák Szilvia leszögezte, hogy a választókerületek kialakítása az erre vonatkozó törvényben szereplő alapelvek maximális figyelembevételével történt. Hozzátette, a választási iroda vezetőjeként a választókerületek kialakításakor nem pártérdekeket, hanem kizárólag a jogszabályi rendelkezéseket vette figyelembe.
A békéscsabai szocialisták álláspontja szerint a parlament egyik, a magyar demokráciát nagymértékben befolyásoló intézkedése, hogy az eddig független jegyzőket kormányhivatalnokként említi. A törvény elfogadása egyidejűleg azt jelenti, hogy a közszolgák bármely pillanatban és indoklás nélkül az utcára kerülhetnek. Az eddig független jegyzők pedig mindent megtesznek, hogy a Fidesz kedvébe járjanak, ennek egyik ékes bizonyítéka a hatáskörükbe tartozó választókerületi átalakítás ilyen irreális elvégzése.
A békéscsabai jegyző, választási körzethatárokat kijelölő, döntése ellen a békési megyeszékhely MSZP szervezete jogorvoslattal élt a Békés Megyei Területi Választási Irodánál (TVI). Azt szerették volna elérni, hogy kifogásaiknak helyt adjanak, egyben a korábbi döntést módosítsák.
Erre azonban nem került sor, ugyanis Dávid Sándor, a Békés Megyei Önkormányzat főjegyzője, egyben TVI vezetője a jogorvoslati kérelmet július 16-án elutasította, ezzel a békéscsabai jegyző korábbi döntését helyben hagyta. A Területi Választási Iroda vezetőjének indoka annyi volt, hogy „a kifogás nem alapos”, majd felsorolta a 12 egyéni választókerület lakosságszámait.
Ebből Dávid Sándor azt a következtetést vonta le, hogy az új körzethatárok kialakításával arányos nagyságrendű választókerületek jöttek létre, egyben arra hívta fel a figyelmet, hogy megítélése szerint a békéscsabai szocialisták által javasolt körzethatárok „nagyobb szórást és aránytalanságot mutatnak.”
A TVI döntése jogerős, az ellen további jogorvoslatra nincs lehetőség. Ezt a szocialisták helyi szervezete tiszteletben tartja, ám megjegyzik, hogy megítélésük szerint „az államigazgatás politikai megrendeléseket teljesít, az egyéni választókerületi határok ilyen mértékű átszabása a törvényes célok helyett kizárólag a Fidesz szavazatok számának maximalizálását szolgálja. A demokrácia ilyen mértékű csorbulása, a törvényben foglaltak figyelmen kívül hagyása a választópolgárok arcul csapását jelenti.”
Mindezt az illetékes békéscsabai és Békés megyei választási szervek visszautasítják.