Előre látható konfliktusokba vezette a kormányt a társadalmi vita megkerülése

Gyömöre Máté, a Magyar Progresszív Intézet elemzője szerint a szimbolikus lépések mellett olyan hatalmi stabilizáció jellemezte a választások első fordulója óta eltelt egy évet, mint például a rendőrségi vezetők, vezérkari főnök cseréje.

2011. április 12., 15:12

Mindezek mellett sor került a legfontosabb ellenőrző pozíciók átvételére is, míg a legégetőbb szakpolitikai kérdések csak a Széll Kálmán Tervvel kerültek előtérbe, szabályozásukra pedig az év végéig kerülhet sor - fejtette ki. A Magyar Progresszív Intézet elemzője emlékeztetett: az Állami Számvevőszék elnökének a Fidesz parlamenti képviselőjét választották meg, a Költségvetési Tanács tagjait pedig teljes egészében kicserélték, így az mára többségében a jobboldalhoz köthető emberekből áll. A legnagyobb kormánypárt javaslata nyomán csökkent az Alkotmánybíróság jogköre, az új tagok jelölése pedig a kétharmados kormánytöbbségtől függ - fűzte hozzá.

Gyömöre Máté arra is felhívta a figyelmet, hogy a Fidesz egy teljesen új, az emberek felé nyitott kormányzást ígért, azonban az elmúlt évben elfogadott törvények fele egyéni képviselői indítvány alapján született, amivel megkerülték a társadalmi vitát. Az elemző szerint ez bár kétségtelenül gyorsította a törvényhozás folyamatát, gyakran előre látható konfliktusokba vezette a kormányt.