Elolvad a Fidesz előnye
Fogy az előny: Fidesz–MSZP: 23-13 - Kétmillióról 800 ezerre csökkent a különbség a támogatók között. A választások óta most a legkisebb a Fidesz előnye.
Bár az elmúlt hetekben csak minimális, statisztikai értelemben számottevőnek nem nevezhető változások történtek a pártok támogatottságában, mégis érdekesek az Ipsos júniusi adatai - írta a
Népszabadság.A cég felmérése szerint a tavalyi parlamenti választások óta most a legkisebb a Fidesz előnye az MSZP-vel szemben: az előbbi mögé a választókorúak 23 százaléka, az utóbbihoz 13 százaléka sorakozik fel. A kormánypártnak tehát jelenleg 800 ezerrel több szimpatizánsa van, mint a szocialistáknak.
Szembetűnő ez az eredmény, hiszen fél éve még csaknem kétmilliós volt a kettejük közötti különbség. A szűkülés sokkal inkább a Fidesznek, semmint az MSZP-nek tulajdonítható, hiszen a kormányerő január óta 11 százalékponttal esett vissza, az ellenzéki párt 2 százalékpontnyit emelkedett.
Továbbra is nagy a pártoktól távolságot tartók aránya, alacsony a részvételi hajlandóság, rendkívül mérsékelt a politika iránti érdeklődés. A biztos pártválasztók csoportja sem nagyméretű, a választópolgárok szűk egyharmada sorolható ide. Ebben a körben a Fidesz 51, az MSZP 28 százalékos, a Jobbik 12, az LMP 7 százalékon áll – ekként foglalhatók öszsze és értelmezhetők azok az eredmények, amelyek az Ipsos június elején, az ország felnőtt lakossága körében végzett közvélemény-kutatásából származnak.
A parlamenti választások megnyerése után a tavalyi évben 42 százalékról 33 százalékra csökkent a Fidesz tábora, s az idén is folytatódott a tendencia: júniusra 23 százalékos lett a párt támogatóinak aránya. A 19 százalékpontos, másfél millió választópolgárt jelentő veszteség minden társadalmi csoportot érintett, de az alsó és középstátuszú rétegeket az átlagosnál nagyobb mértékben. Mivel ezekben voltak a Fidesznek a legerősebb pozíciói, ezért az itt tapasztalható visszaesések következménye, hogy mára a korábbinál kiegyenlítettebbé vált a szavazótábor összetétele. Az elmúlt hónapokban az is egyértelmű lett, hogy a társadalmi középtől inkább felfelé érezhető a párt dominanciája. Ennek két példája: az átlagos 23 százalékos támogatottsághoz képest a diplomások körében 30, a szellemi munkát végzők között 28 százalékos a Fidesz tábora.
A kormánypárt beágyazottságának viszonylagos egyenletességét mutatja az is, hogy a támogatói arány mindössze két csoportban, a szakmunkás képzettségűek és a munkanélküliek között marad alatta a 20 százaléknak. A Fidesz a nyugdíjaskorúak kivételével mindenhol vezeti a pártok rangsorát. Az MSZP-vel szembeni legnagyobb előnye a diplomások körében figyelhető meg, itt 30-10-re állnak. Ugyancsak háromszoros a Fidesz többlete a húszas-harmincas korosztályokban, a negyvenesek körében kétszeres. Az ötvenes korosztályon belül eléggé szoros a versenyük, a Fidesz 22, az MSZP 17 százalékos. A 60 év felettiek körében átbillen a mérleg nyelve, a szocialisták 24 százalékot érnek el, a kormánypártnak 20 százalékos a tábora.
A Jobbik az elmúlt hónapokban 7-8 százalékon stabilizálta a támogatottságát, az LMP-nek 4 százalékon látszik állandósulni a tábora. Mindkét párt rendelkezik olyan bázissal, ahol sokkal erősebb az átlagosnál. A nemzeti radikálisok a harminc évnél fiatalabbak és a szakképzetlen fizikai munkások körében 13-14 százalékot mutatnak fel, de a szakmunkások és a vállalkozók csoportjaiban is erősek –12 százalékosak. Az ökopárt a diplomásoknál és a nagyvárosokban élőknél talál sok – az átlagosnál kétszer több –, csaknem 10 százaléknyi támogatót.