Ellenzéki megfigyelőket képeznek Orbánék trükkjeinek kivédésére
Pecsét rossz oldalon, hibás szavazólap, plusz ikszek, névjegyzékkel való visszaélés – ilyen és ehhez hasonló trükkök várhatók a kormánypárt részéről a 2014-es választásokon. Legalábbis Tóth Zoltán választási szakértő szerint, aki képzést indított az ellenzéki pártok által delegált választási bizottság tagjai számára.
- Mire lehet kiképezni a szavazatszámláló bizottság tagjait?
– 2012 januárjában amerikai és nyugat-európai mintára kigondoltam az előválasztás rendszerét. Javasoltam, a többpártrendszer megőrzése érdekében fogjanak össze az ellenzéki pártok. Ha ugyanis nem így történik, biztosan nyer a jelenlegi kormánypárt, s rajta kívül csak a második helyezett jut a Parlamentbe, amit akkor a Jobbik-MSZP versenyében láttam. De mivel az ellenzéki erők nem találták meg a közös hangot, idén márciusban arra jutottam, ha már nem megy a tartalmi, politikai együttműködés, legalább személyes ellenőrzési rendszert hozzunk létre a választások tisztaságának megóvása érdekében. Most ezért gyűjtöm össze a képzéseimre a szavazatszámláló bizottságba küldhető leendő delegáltakat.
– A tizenegyezer szavazókörbe két-két demokratikus ellenzéki delegáltra van szükség, az összesen huszonkétezer fő. Nem vállalja túl magát?
– Tenni kell. Egyrészt internetes távoktatásban oktatok, másrészt – ha már a pártközpontokkal nem tudtam megegyezni – néhány értelmes, együttműködésre kész helyi pártszervezettel közösen dolgozom.
– Mégis mit lehet megtanulni a szavazatszámláláson?
– Komoly probléma a jelenlegi választási törvény pongyola megfogalmazása, hisz nem tudni pontosan, mit kell tenniük a szavazatszámláló bizottság tagjainak. Míg a rendszer korábban zárt és kompakt volt, most teljesen felbomlott azzal az indokkal, hogy a részleteket majd beírják egy miniszteri rendeletbe. Oda viszont bármi beírható, ahogy a törvényekbe is.
– Milyen részletekre utal?
– Volt már vita például arról, melyik oldalra kell tenni a pecsétét. Vagy, hogy a választópolgár ne kapjon eleve rossz szavazó lapot, ahhoz valakinek ott kell állnia, és mindezt ellenőriznie. További trükk a névjegyzékkel való visszaélés. Valaki eljön szavazni, és egyszerűen azt mondják neki, nem szerepel benne. És száz más ilyen apróság van. Ha nincs személyes ellenőr, a demokratikus pártokra leadott szavazat mellé behúzhatnak még egy x-et, mondjuk a Fidesznek, így egy érvényes szavazat máris érvénytelenné válik.
– Ön tényleg azt gondolja, hogy egyes bizottságok tagjai fogják magukat, és beleírnak a szavazólapba?
– Ha nincs személyes jelenlét, az önkormányzat által választott három ember és a fideszes polgármester által delegált két tag nyilvánvalóan fideszes lesz. Ha az ellenzék részéről nincs ott senki, belenyúlhatnak a voksokba. Sajnos rég túl vagyunk a pártsemleges közigazgatáson, annak tagjait lecserélték, és feltöltötték a kormánypártokhoz közel álló fiatal személyi állománnyal.
– Ha így is lenne, min változtat két jól felkészült „ellenzéki” választási bizottsági tag?
– A kötelező öttagú bizottságba három személyt ad az önkormányzat. A törvény szerint a jelölőszervezetek, azaz a pártok két embert küldhetnek. Tehát ha a Fidesz kettőt jelöl, már meg is van az öt. De – mivel többen lehetnek – ha az ellenzéki erők is küldenek kettőt, az már hét. Igaz, így is öt-kettő arányban a kormányoldaliak többségben vannak. Épp ezért kell komoly hangsúlyt fektetni az oktatásnak arra részére is, hogyan élhetnek a jogorvoslat lehetőségével, miként kell mindent jegyzőkönyvbe venni, rögzíteni, dokumentálni, tanúvallomásokat felvenni, és menni vele a bíróságra.
– Hányan jelentkeztek eddig és honnan?
– Kétfajta ember jött. Egyrészt, aki már volt szavazatszámláló, és tudja, hogy a fideszes polgármester most úgysem javasolja majd. A másik csoport pedig az, aki még nem volt, közöttük mindenféle korú és típusú ember megtalálható. Az első nagy hullám a május elsejei majálison volt, amikor egy létrára feltettem egy nagy paravánt, rajta a felirat: „Számoljuk együtt a szavazatokat!” Akkor ezt ott kétszázötvenen vállalták. Az interneten is közel ennyien jelentkeztek. Olyanok is, akik vállalták, hogy egy-egy városban koordinálják a demokratikus pártok ilyen irányú tevékenységét. Én meg mindenhová elutazom, előadásokat tartok, és oktatok.
– Hogyan lehet ezt koordinálni?
– A blogomon minden jelentkezőnek felajánlom, hol, melyik párt megbízottjaiként tud szavazatokat számolni. Mivel az MSZP és az Együtt 2014 már megegyezett, hogy a százhat egyéni választókerületben közös jelölteket állít, így azt lehet javasolni, hogy a jelentkezőket lehetőségei és lakóhelye szerint, vagy akár onnan távol a közös jelölt szavazatszámlálójának jelöljük. Sokan jelentkeztek úgy, hogy tisztában vannak azzal: a kis falvakban nincsenek delegáltak, ezért szívesen odautaznak. Én pedig koordinálom a folyamatot.
– Önszorgalomból?
– Negyven éven át vettem részt a választásokon, simán belefér az életembe, hogy ezt ingyen, társadalmi munkában tegyem. A választások tisztasága a legfontosabb, és ebben láthatóan sok partnerem akad. Ahogy említettem, a törvénybe korábban garanciákat építettek be, és ezeket igyekeztünk szigorúan ellenőrizni. Így Magyarországon az elmúlt húsz évben nem volt olyan mandátum, amit képesek lettek volna elcsalni. Persze bepróbálkozás mindig is akadt, ezek döntő részét a parlamenti pártok követték el. Nem Kiss Pista gondolja ki otthon, hogy majd csal, a pártoknak erre nagyon is kimunkált módszereik vannak.